Fiatal gazdák és kisgazdaságok a legnagyobb nyertesek!
Közel 1 éves egyeztetés után, Brüsszel végre elfogadta a mezőgazdasági pályázatok keretprogramját jelentő Vidékfejlesztési Programot, zöld utat nyitva ezzel a nagyon várt új agrárpályázatok kiírásának. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy már ősszel el lehet kezdeni pályázni 1.260 milliárd Ft vissza nem térítendő uniós támogatásra! Összeszedtük és kikalkuláltuk, kik és hogyan járnak majd jól a támogatásokkal.
Az elfogadott Vidékfejlesztési Program legnagyobb eredménye, hogy a nagygazdaságok helyett a kis és közepes vállalkozások, családi gazdaságok fejlesztését helyezi a középpontba. Ez történelmi lépést jelent a korábbi támogatási rendszerekkel szemben, hiszen a beruházási pénz 80%-át az új időszakban már ezek a vállalkozások fogják kapni, megtörve ezzel a nagyüzemek támogatás alapú működését. Az új 2014-2020-as Vidékfejlesztési Program középpontjában az olyan munkaigényes ágazatok állnak, mint a kertészetek, állattenyésztők, valamint az élelmiszer-feldolgozással foglalkozó vállalkozások. Ezen tevékenységek fejlesztésére több mint 800 milliárd forint áll a pályázók rendelkezésére.
A főbb számok a Vidékfejlesztési Programban 2014 és 2020 között:
Hirdetés
- A fiatal gazdák indulását és megerősödését, továbbra is jelentős forrással, közel 79,5 milliárd forinttal támogatják, elősegítve ezzel is a generációváltást a mezőgazdaságban,
- Mikro- és kis élelmiszer-feldolgozók fejlesztésére 200 milliárd (illetve további 100 milliárd egyéb uniós forrásokból).
- Ültetvények, üvegházas kertészet létesítésére, a meglévő kertészetek technológiai korszerűsítésére 72 milliárd forint áll rendelkezésre (jég- és fagykárelhárító rendszerek kiépítésére is lehetőség nyílik).
- Az öntözésfejlesztéssel kapcsolatban igényelhető támogatás kerete több, mint 54 milliárd forint.
- A meglévő állattenyésztő telepek modernizációjára, újak létesítésére, ill. az állattenyésztéshez szükséges gépek beszerzésére mintegy 75 milliárd forintot különítettek el.
- Agrár-környezetgazdálkodásra és ökológiai gazdálkodásra 240 milliárd.
- Natura 2000 területek fejlesztésére 50 milliárd.
- Kedvezőtlen adottságú területek fejlesztésére 23 milliárd.
- Erdőgazdálkodásra 100 milliárd, agrárerdészeti rendszerekre, környezetvédelemre, a genetikai erőforrások megőrzésére.
- Vidéki térségek fejlesztésére 214 milliárd (csak tízezer főnél kisebb vagy tanyavilággal rendelkező települések pályázhatnak).
- Falufejlesztésre 86 milliárd, infrastruktúrára, alapvető szolgáltatásokra.
- LEADER programra 60 milliárd (pl. vidéki turizmus).
- A rövid ellátási láncokra 17 milliárd. Fontos a kistermelők, őstermelők piacszerzésének szempontjából.
- A maradék összeg pedig a nagygazdaságok támogatásainak elvonásából vidékfejlesztésre átcsoportosított pénzből adódik.
A támogatási rendszerben két tematikus alprogram is megtalálható, a fiatal gazdák és a rövid ellátási lánc támogatására, ami további előnyöket biztosít az érintetteknek. A fent említett beruházási források egy jelentős része energiahatékonyságot, a megújuló energiák hasznosítását támogatják. Korábban mezőgazdasági vállalkozások nem igazán fértek hozzá ilyen célra igényelhető pénzhez, most azonban komoly (50-80%-os!) támogatás mellett kerülhetnek fel a napelemek, napkollektorok a mezőgazdasági üzemekre, vagy valósulhat meg bármilyen beruházás, ami a megújuló energiával kapcsolatos. Ezzel nemcsak az érintett ágazatok versenyképessége növelhető, hanem csökkenthető az üvegházhatású-gáz kibocsátásuk és a – többnyire importált – energiafüggőségük is.
Az élelmiszeripar fejlesztésével pedig nemcsak új – főleg vidéki – munkahelyek hozhatók létre, hanem biztos felvevőpiac építhető ki a termelőknek, ami jelentősen hozzájárul a gazdák jövedelembiztonságához. Fontos cél továbbá a mezőgazdaságon és élelmiszeriparon belül az export-, illetve a magasabb hozzáadott értékű termékek arányának növelése.
A fenti számok alapján végeztünk egy hozzávetőleges kalkulációt a leendő, támogatott pályázatokkal kapcsolatban. Azt számoltuk, hogy az adott ágazatokban mennyien fogják tudni, vissza nem térítendő támogatásból fejleszteni a gazdaságukat:
- közel 2.800 termelő részesül támogatásban megújuló energia hasznosításával kapcsolatos beruházások kapcsán (napelem, szélerőmű, biomassza üzem, stb.)
- több mint 8.200 feldolgozással kapcsolatos projekt fog megvalósulni
- a mezőgazdasági termelők a fejlesztéseikkel kapcsolatban legalább 5.100 esetben fognak támogatást kapni, hogy növeljék versenyképességüket, és hatékonyságukat (telephelyfejlesztés, gépbeszerzés, stb.)
- fiatal mezőgazdasági termelők, több mint 6.300 esetben részesülnek induló-, vagy beruházási támogatásban.
Az első mezőgazdasági uniós pályázatok várhatóan 2015. ősz elején jelennek meg. Elsőként az állattenyésztők örülhetnek, ugyanis a trágyatároláshoz kapcsolódó eszközökhöz, és ingatlanokhoz igényelhetnek támogatást, valamint a kisméretű terményszárítók építésére is hamarosan lehet támogatást igényelni.
A támogatás intenzitása jellemzően 50% lesz, mely alól kivételt képez Pest megye, ahol várhatóan 40%. érhető majd el.
Ezt követően pedig a fiatal mezőgazdasági termelők is kezdhetnek gondolkodni, hogy mire költsék a több mint 12 millió forint vissza nem térítendő támogatást...
Szerző: Miklovicz Péter, pályázati szakértő – Gordius Solutions Tender
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés