Közel 1 éves egyeztetés után, Brüsszel végre elfogadta a mezőgazdasági pályázatok keretprogramját jelentő Vidékfejlesztési Programot, zöld utat nyitva ezzel a nagyon várt új agrárpályázatok kiírásának. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy már ősszel el lehet kezdeni pályázni 1.260 milliárd Ft vissza nem térítendő uniós támogatásra! Összeszedtük és kikalkuláltuk, kik és hogyan járnak majd jól a támogatásokkal.

Az elfogadott Vidékfejlesztési Program legnagyobb eredménye, hogy a nagygazdaságok helyett a kis és közepes vállalkozások, családi gazdaságok fejlesztését helyezi a középpontba. Ez történelmi lépést jelent a korábbi támogatási rendszerekkel szemben, hiszen a beruházási pénz 80%-át az új időszakban már ezek a vállalkozások fogják kapni, megtörve ezzel a nagyüzemek támogatás alapú működését. Az új 2014-2020-as Vidékfejlesztési Program középpontjában az olyan munkaigényes ágazatok állnak, mint a kertészetek, állattenyésztők, valamint az élelmiszer-feldolgozással foglalkozó vállalkozások. Ezen tevékenységek fejlesztésére több mint 800 milliárd forint áll a pályázók rendelkezésére.

A főbb számok a Vidékfejlesztési Programban 2014 és 2020 között:

  • A fiatal gazdák indulását és megerősödését, továbbra is jelentős forrással, közel 79,5 milliárd forinttal támogatják, elősegítve ezzel is a generációváltást a mezőgazdaságban,
  • Mikro- és kis élelmiszer-feldolgozók fejlesztésére 200 milliárd (illetve további 100 milliárd egyéb uniós forrásokból).
  • Ültetvények, üvegházas kertészet létesítésére, a meglévő kertészetek technológiai korszerűsítésére 72 milliárd forint áll rendelkezésre (jég- és fagykárelhárító rendszerek kiépítésére is lehetőség nyílik).
  • Az öntözésfejlesztéssel kapcsolatban igényelhető támogatás kerete több, mint 54 milliárd forint.
  • A meglévő állattenyésztő telepek modernizációjára, újak létesítésére, ill. az állattenyésztéshez szükséges gépek beszerzésére mintegy 75 milliárd forintot különítettek el.
  • Agrár-környezetgazdálkodásra és ökológiai gazdálkodásra 240 milliárd.
  • Natura 2000 területek fejlesztésére 50 milliárd.
  • Kedvezőtlen adottságú területek fejlesztésére 23 milliárd.
  • Erdőgazdálkodásra 100 milliárd, agrárerdészeti rendszerekre, környezetvédelemre, a genetikai erőforrások megőrzésére.
  • Vidéki térségek fejlesztésére 214 milliárd (csak tízezer főnél kisebb vagy tanyavilággal rendelkező települések pályázhatnak).
  • Falufejlesztésre 86 milliárd, infrastruktúrára, alapvető szolgáltatásokra.
  • LEADER programra 60 milliárd (pl. vidéki turizmus).
  • A rövid ellátási láncokra 17 milliárd. Fontos a kistermelők, őstermelők piacszerzésének szempontjából.
  • A maradék összeg pedig a nagygazdaságok támogatásainak elvonásából vidékfejlesztésre átcsoportosított pénzből adódik.
Kertészetek, állattenyésztő telepek, induló fiatal gazdák...mindenkinek, minden téren lesz pályázni valója
 

A támogatási rendszerben két tematikus alprogram is megtalálható, a fiatal gazdák és a rövid ellátási lánc támogatására, ami további előnyöket biztosít az érintetteknek. A fent említett beruházási források egy jelentős része energiahatékonyságot, a megújuló energiák hasznosítását támogatják. Korábban mezőgazdasági vállalkozások nem igazán fértek hozzá ilyen célra igényelhető pénzhez, most azonban komoly (50-80%-os!) támogatás mellett kerülhetnek fel a napelemek, napkollektorok a mezőgazdasági üzemekre, vagy valósulhat meg bármilyen beruházás, ami a megújuló energiával kapcsolatos. Ezzel nemcsak az érintett ágazatok versenyképessége növelhető, hanem csökkenthető az üvegházhatású-gáz kibocsátásuk és a – többnyire importált – energiafüggőségük is.

Az élelmiszeripar fejlesztésével pedig nemcsak új – főleg vidéki – munkahelyek hozhatók létre, hanem biztos felvevőpiac építhető ki a termelőknek, ami jelentősen hozzájárul a gazdák jövedelembiztonságához. Fontos cél továbbá a mezőgazdaságon és élelmiszeriparon belül az export-, illetve a magasabb hozzáadott értékű termékek arányának növelése.

A fenti számok alapján végeztünk egy hozzávetőleges kalkulációt a leendő, támogatott pályázatokkal kapcsolatban. Azt számoltuk, hogy az adott ágazatokban mennyien fogják tudni, vissza nem térítendő támogatásból fejleszteni a gazdaságukat:

  • közel 2.800 termelő részesül támogatásban megújuló energia hasznosításával kapcsolatos beruházások kapcsán (napelem, szélerőmű, biomassza üzem, stb.)
  • több mint 8.200 feldolgozással kapcsolatos projekt fog megvalósulni
  • a mezőgazdasági termelők a fejlesztéseikkel kapcsolatban legalább 5.100 esetben fognak támogatást kapni, hogy növeljék versenyképességüket, és hatékonyságukat (telephelyfejlesztés, gépbeszerzés, stb.)
  • fiatal mezőgazdasági termelők, több mint 6.300 esetben részesülnek induló-, vagy beruházási támogatásban.

Az első mezőgazdasági uniós pályázatok várhatóan 2015. ősz elején jelennek meg. Elsőként az állattenyésztők örülhetnek, ugyanis a trágyatároláshoz kapcsolódó eszközökhöz, és ingatlanokhoz igényelhetnek támogatást, valamint a kisméretű terményszárítók építésére is hamarosan lehet támogatást igényelni.

A támogatás intenzitása jellemzően 50% lesz, mely alól kivételt képez Pest megye, ahol várhatóan 40%. érhető majd el.

Ezt követően pedig a fiatal mezőgazdasági termelők is kezdhetnek gondolkodni, hogy mire költsék a több mint 12 millió forint vissza nem térítendő támogatást...

Szerző: Miklovicz Péter, pályázati szakértő – Gordius Solutions Tender

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás