A figyelem a dohányágazatra irányul!
Várhatóan a következő napokban jelenik meg a Magyar Közlönyben a dohányágazat támogatási rendszeréről szóló rendeletcsomag. A dohánytermesztéshez évente összesen 5 milliárd forintot kaphatnak majd a termelők, az összeg nagyobb részét, 3,5 milliárd forintot átmeneti nemzeti támogatásként, a fennmaradó 1,5 milliárdot pedig a de minimis forrásból folyósítják majd számukra.
Ez hektáronként átlagosan 900 ezer forintos támogatás lesz, amit a gazdálkodók számára, az idei támogatási feltételek teljesítése esetén, várhatóan 2016 második negyedévben fizetnek ki. A dohánytermelők az új rendszerben való részvételének igényeit a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) fogadja majd a rendelet megjelenését követően.
A termeléshez az Európai Unió által indított szerkezetátalakítási program részeként kaphattak brüsszeli támogatást a gazdálkodók, az uniós politika változásával azonban már nem lehet termeléshez kötött támogatásokat folyósítani a dohányágazat számára, és a korábbi programot sem lehet önmagában folytatni.
Hirdetés
Az EU által nem támogatott agrárcélokra lényegében csak de minimis, azaz csekély összegű támogatást lehet fordítani, valamint limitálttá vált az egy-egy termelő által egyéb más jogcímen elérhető támogatás összege - mondta a helyettes államtitkár. Az új, a hazai költségvetésből finanszírozott, 5 milliárd forint összegű támogatási rendszer a korábban is meglévő átmeneti nemzeti támogatás folytatásából, a szerkezetátalakítási program "közös feltételrendszerként való továbbviteléből", valamint a de minimis konstrukcióból áll össze.
Ez a három elem lényegében a maximumot hozza ki a jelenlegi uniós támogatási környezetben, amelyet a dohányágazat számára folyósítani lehet. A gazdálkodóknak 2020-ig várhatóan ezzel a nemzeti támogatási keretrendszerrel kell számolniuk.
Az idén az eredetileg 2014-re meghirdetett, de 2015-ben kifizetett támogatás keretében a Burley dohányfajtánál hektáronként átlagosan közel 500 ezer forintot, a Virginia esetében közel 660 ezer forintot kaptak a termelők. A korábban a dohányágazatra el nem költött támogatásokat hozták át erre az évre és fizetnek ki.
Az új, egymásra épülő támogatási konstrukciók célja, hogy a termelést és a foglalkoztatást lehetőség szerint fenntartsák. A jövő évtől átmeneti nemzeti támogatásból például az a termelő részesülhet, aki a szerkezetátalakítási programban jogosultsággal rendelkezik és aktiválja azt.
A programban való részvételt, illetve a jogosultságra vonatkozó szándékot a vonatkozó jogszabály kihirdetése után, szeptember 14-től október 7-ig kell az MVH-nál jelezniük a termelőknek. A cél az, hogy a jogosultságokról az MVH december végéig döntést hozzon, ami azért fontos, mert a következő években ez a támogatási jogosultság lesz az a referencia, amely a források elérését teszi lehetővé a gazdálkodóknak.
A de minimis támogatással kapcsolatban kiderült, az Európai Unió termelőnként három évre 15 ezer euró, a feldolgozói tevékenységhez kötődően pedig szintén három évre, maximum 200 ezer euró olyan támogatás lehívását engedi, amelyet nem köt konkrét feltételhez. A most induló új rendszer a termelők esetében kombinálja és kiterjeszti a termelői és feldolgozói támogatási lehetőségeket: minden dohánytermelő három családtagja után például igénybe vehet évente további 5-5 ezer eurót.
Bényei Illés, a Madosz elnöke elmondta, az idén háromszáz hektárral csökkent a dohány termőterület 2014-hez képest. Az aszályos nyár eleji, majd nyár végi esős időszak okozta visszazöldülés miatt mennyiségi és minőségi terméscsökkenéssel kell számolniuk a termelőknek, véleménye szerint az augusztusban tapasztalt, 25 százalékos terméskiesés azonban valamelyest kompenzálható lesz.
A korábbi adatok szerint a leszerződött 8200 tonnás termésmennyiség helyett 7000 tonna körüli termés várható az ország 4400 hektáros dohánytermő területén.
Forrás: MTI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés