Figyelem, támad a szürkerothadás, és nem csak az!
Előzze meg, készüljön fel rá. Ha már észleli a baljós jeleket, védekezzen! Az elmúlt napokban többen jelezték, hogy a barnuló, zsugorodó bogyókon már megjelentek a szürkerothadás, más néven a botritisz gomba, barnás-szürke, bársonyos penésztelepei.
Záporok, zivatarok és éjszakai lehűlésekkel tarkított, kánikulai napok követték egymást. Hasonlókat jósolnak a hét második felére is. Már eddig is sérültek a bogyók a lisztharmattól, napégéstől, jégveréstől, molyoktól, de most a hirtelen lezúduló csapadék, az eddig épségben megóvott bogyókat is kirepesztette. A bőrszövet sérülései kaput nyitnak a botritisznek. Csak megelőzéssel (preventíven) lehet védekezni ellene. Ahol már megjelent, ott érdemes a beteg szemeket, fürtrészeket eltávolítani, a bogyózó ollóval és a zöldmunkákkal alakítsanak ki szellős lombozatot. Érdemes kalcium tartalmú lombtrágyát is használni, mely erősíti a bőrszövetet, hasonlóan a rézhez.
A darazsak és a szőlőmolyok rágása is elősegítheti a gomba behatolását. Az előző évektől eltérően, most nagy egyedszámmal gyűjti a nyerges szőlőmolyt, a budapesti fénycsapda. A tankönyvek szerint a hűvösebb, nedvesebb időjárást kedveli. A második nemzedék lárvái, a szemekbe rágnak, a tarka szőlőmolyhoz hasonlóan. A házilagosan elkészített, avagy a készen kapható darázscsapdákat jól ismerheti. Tegyen ecetet is az édes csalogatólébe, így nem fogja meg a háziméheket.
Hirdetés
A sasadi fénycsapdába bőségesen repül az akácmoly második nemzedéke. Főleg a tavaszi generáció károsít, de a másodvetésű borsóban is kárt tehetnek. A hüvelyben a zsenge szemeket rágcsálják, szövedékszálaikkal és ürülékükkel szennyezik. A talajban telel át lárva alakban. Akácosok közelében nagyobb kártételre számíthatnak.
Ne hagyják magukra a letermett fáikat, bokraikat! A károsítók nem fejezik be a kártételüket a betakarítás után. A gyümölcsfertőző gombák nagy része a leveleket és a hajtásokat is károsítja. A lisztharmat, a varasodás, a peronoszpóra, a csonthéjasok levélbetegségei, a szürkepenész, néhány baktériumfaj késő őszig gondot okozhatnak, és a vesszőkön, fás részeken áttelelhetnek. A gyümölcsfák egy részénél most alakulnak ki a jövő évi termőrügyek. A beteg lombozatú növények kevesebb tápanyagot képesek előállítani, így kevesebb termőrügyet tudnak kialakítani. Ha most nem védekeznek, jövőre a kevesebb virágra és a beteg növényrészekről, a saját kertjükben, erősebb induló fertőzésre számíthatnak.
Forrás: gazdazona.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés