Az egyik legkorábban beérő és fogyasztható, egyúttal legfinomabb gyümölcsünk a szamóca. A gyümölcs telepítése nem nehéz és gondozása sem okoz komoly fejtörést, bemutatjuk, mégis mikre kell figyelni, és miket kell betartani termesztésekor.

A szamóca leginkább a homokos-vályog és a barna homoktalajokon érzi jól magát, így ezeken a földeken lehet a legkönnyebben termeszteni. Persze nem csak ezeken a talajtípusokon érhetünk el jó termést, minden közömbös talajon megterem, ahol bőséges tápanyaghoz és vízhez jut. A lúgos talajokon ugyanakkor szenved, 8-as pH feletti érték esetén gyorsan elpusztul.

Mivel a növény rendkívül fényigényes – és a szamóca éréséhez is közvetlen napfény szükséges – a kert legnaposabb részére célszerű ültetni a fiatal palántákat. De vigyázat! Ne ültessük olyan helyre, ahol az előző 3 évben paradicsomot, paprikát, burgonyát, padlizsánt, málnát vagy szedret termesztettünk. Ezek a növények ugyanis mind olyan gombát hordoznak – pl. vertiliumos hervadás -, amelyek beágyazódnak a talajba és később az epret is képesek károsítani.

Bárkitől beszerezhetünk eperpalántát, akinek egészséges, bőven termő növényei vannak
 

A szamóca ültetését ideális esetben augusztusban végezzük. Telepítés előtt alaposan trágyázzuk meg a talajt, valamint ha szükséges, végezzünk talajfertőtlenítést. Ezt követően alakítsunk ki ágyásokat majd takarjuk le őket fekete fóliával. A fóliás takarás rendkívül hasznos, ugyanis nem fog gyomosodni a szamócáskert, valamint az érett eperszemek nem szennyeződnek. A fóliára vágjunk lyukakat, ezeken keresztül ültessük be a fiatal palántákat.

Palántákat rendkívül egyszerűen szerezhetünk. A szamóca ugyanis gondoskodik saját maga szaporításáról. A kifejlett növények úgynevezett ostorindákat növesztenek, amely végén új szamócanövény fejlődik, ami elkezd legyökerezni. Amikor már elég fejlett a gyökérzete, hogy önmagát ellássa, az ostorinda – ami az anyanövényhez kapcsolja – elszárad és már a saját gyökérzetén keresztül látja el magát. Ezeket a fiatal növényeket bátran palántázhatjuk az őszi ültetési szezonban, a következő tavasszal már szépen fognak teremni.

Amennyiben tavasszal szeretnénk szamócatermesztésbe fogni, úgynevezett frigó palánták ültetésével ez is megoldható. A frigó palántákat az előállítók hűtőházban teleltetik át és tavasszal hozzák forgalomba. Ezeket a palántákat március vége felé ültethetjük el és rá 70 napra már teremni is fognak.

Konyhakerti és nagyüzemi körülmények között is rendkívül hatékony a fóliás takarás
 

A szamócát folyamatosan gondozni kell, ha nem használunk talajtakaró fóliát. Ebben az esetben állandóan gyommentesen kell tartani a földet, valamint kapálni is kell a növényeket. A nyár folyamán a műtrágyázásról és a lombtrágyázásról is gondoskodni kell.

A szamóca legismertebb betegsége a szürke penész, kártevői közé pedig a meztelencsiga és a takácsatka tartozik.

Az előző évek tapasztalataiból kiindulva a fólia alatt termelt szamóca már május elején megjelenik a piacon, az ára viszont rendkívül magas ,2500-3000 forint is lehet kilónként. Május vége felé azonban – jó idő esetén – már a szabadföldi szamóca is elérhető lehet a kofáknál, ekkor már csak 7-800 forint körül alakul majd a termés ára.

Az is látszik a rendelkezésre álló adatokból, hogy míg a 2000-es évig 12-13 ezer tonna szamócát is betakarítottak idehaza a gazdák, addig az utóbbi években ez a szám már csak 4500 tonna körül alakult.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás