A fogyasztókon csattan a búza drágulása
Nem tétlenkedtek sokáig a malmok. A legfrissebb információk szerint ugyanis az idei drágább búzából adódó költségnövekedést a sütőiparra és a fogyasztókra hárítják.
A tavalyihoz képest 5-6 ezer forinttal drágultak a gabonafélék, így a malmok kilónkénti alapanyagköltsége 5-6 forinttal megemelkedett idén. Ezt már nem képesek, illetve nem hajlandók lenyelni a lisztgyártók, ezért a teljes összeget a pékségekre és a vásárlókra hárítják.
A magyar búzaárakat egyébként jellemzően a külföldi árak mozgása határozza meg, de valamennyire a belföldi verseny is befolyással van rá. Mivel a kenyérgabona ára emelkedett, ezért a liszt ára is emelkedni fog, várhatóan már augusztusban. A Hajdú Gabona Zrt. például már be is jelentette, hogy országosan 5-10 százalékos áremelés várható náluk.
Hirdetés
Felmerülhet a kérdés, hogy miért nem tudja lenyelni ezt a kilónkénti pár forintot a malomipar. Ezt az érintettek az év eleji kötelező béremelésekkel indokolják. Az még nem volt érezhető a liszt árában, a mostani költségemelkedésre azonban már - úgy érezték - reagálniuk kell a malmoknak, ha profitot akarnak termelni. Sőt, jövő év elején is kötelező béremelés várható a szektorban! Így a fogyasztók jobb, ha már most barátkoznak a gondolattal, hogy újabb áremelkedés lesz január-február környékén a lisztek és a péksütemények körében.
Hazánkban egyébként napi 7800 tonnás lisztgyártó kapacitás van, ami azt jelenti, hogy 50 százalékkal többet tudna termelni az ágazat, mint amennyire igény van. Ezért hatalmas a piaci verseny és várhatóan – a jelenleg is zajló automatizálás miatt – a jövőben ez csak erősödni fog.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés