Foltos vírus miatt lehet nagy veszélyben az édesburgonya palántanevelés sikere
Hazánkban már kezdetét vette az édesburgonya palántanevelés. Több helyen már a szaporító tálcákban vannak a primer és szekunder hajtások és a májusi ültetést várják. Ügyelni kell az édesburgonya madártollszerű-foltosság vírus elkerülésére. A betegség fennmaradását általában a fertőzött gumók biztosítják. Mivel sok esetben az áruként megtermelt édesburgonya kerül hajtatásra, így aztán a vírus megfertőzi az új nemzedékeket is.
A batáta, más néven édesburgonya (Ipomoea batatas (L.) Lam.) trópusi-szubtrópusi eredetű növény, amely sikeresen termeszthető mérsékelt égövön is. Elterjedt, közkedvelt és hagyományos kultúrának számít az USA déli államaiban, továbbá Európa egyes részein is. A világon a 6-7. legfontosabb élelmiszert adó növény. Hazai termesztése és fogyasztása is egyre szélesebb körben terjed. A felhasznált szaporítóanyag egy része importként, főként Horvátországból érkezik hazánkba - foglalta össze a NAK anyaga.
Vírusmentes palántákkal lehet kizárni a kockázatokat
Az egész világot érintő COVID-19 koronavírus miatt kialakult rendkívüli helyzet következtében bevezetett határzár nehezíti a palánták időben történő beérkezését. Azonban, mivel hazánkban többen is foglalkoznak batátapalánta-neveléssel, a hazai palántaigény egy része mégis kielégíthető. Termelői oldalról kifejezetten fontos, hogy megbízható, vírusmentes palántákat használjanak fel. Mivel a fiatal hajtásokat kedvelik a levéltetvek, ez pedig utat nyit a vírusátvitelnek. Az egyik legjelentősebb batátavírus, amelyet a levéltetvek nem perzisztens módon terjesztenek, illetve a szövetnedvvel is átvihető, az édesburgonya madártollszerű-foltosság vírus (SPFMV). Maga a fertőzés legtöbbször tünetmentes. Esetenként enyhe kör alakú klorotikusfoltok jelennek meg, illetve a levélerek mentén enyhe világoszöld mintázat alakulhat ki. A fertőzés bekövezésekor az akut tüneteket az új levelek látszólagos kigyógyulása követi. A krónikus tünetek az idősebb leveleken válnak ismét láthatóvá, amik erősen klorotikus, lilás elszíneződésű foltok formájában jelentkeznek. A vírus fennmaradását általában a fertőzött gumók biztosítják. Mivel sok esetben az áruként megtermelt édesburgonya kerül hajtatásra, így aztán a vírus megfertőzi az új nemzedékeket is.
Hirdetés
A legjelentősebb károkat a vírus komplexek okozzák
Ekkor a batáta hatalmas lombozata megbetegszik és a gumóhozam is jelentősen csökken. Ilyen betegség komplex az édesburgonya vírus komplex (több vírus vesz részt a fertőzésben) pl.: SPFMV+SPCSV. Fontos, hogy a hajtatásra felhasznált gumók vírusmentesek legyenek, mivel a palánták állapota nagyban függ a felhasznált gumóktól. Valamint a hajtatás során is védeni kell az esetleges levéltetű fertőzéstől a kiültetésre szánt növényeket. A jó szaporítóanyag felhasználásával jelentősen növelhető a hozam. Érdemes figyelni arra, hogy a palánták megbízható helyről származzanak. Ez minimalizálja a batátavírusok terjedését és segíti a többlethozam elérését.
Ezek a legjobban termő édesburgonyák
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés