Folyamatosan csírázik a búza- vagy az árpamag – 6 nap múlva betakarítják a termést
Olaszországban, Japánban, Kanadában és az Egyesült Államokban a tejtermelők már saját, hidroponikusan termesztett, friss csíráztatott zöldségeket használnak az adagok kiegészítésére.
Már vannak „HydroGreen” hidroponikus csíráztatott gabonát termesztő rendszerek az olaszországi Agropoliban (egy Nápoly melletti Massaria Cielentana nevű vízibivaly-tejgazdaság), Japánban, Kanadában és az Egyesült Államokban működő tejgazdaságokban. Az USA-ban és Kanadában már több marhahúsfarmon is telepítettek ilyen rendszereket.
6 nap után betakarított hidroponikus növények
A HydroGreen rendszerben a búza- vagy árpamag folyamatosan csírázik, és 6 nap múlva betakarítják. A termesztés nagyon egyszerűen kezelhető, automatizált vetéssel, öntözéssel és betakarítással. Nincs szükség műtrágyára. Az aratásra kész csírázott búza vagy árpa egy automatizált szalagról szőnyegként gördül le, majd aprítva a szarvasmarha-adaghoz adható.
Hirdetés
A friss HydroGreen-takarmánnyal a takarmányadag legalább 15%-a fedezhető tejelő szarvasmarhák esetében, húsmarháknál pedig akár 30%-a is lehet. A csírák más állatkategóriák, például baromfi és kecskék számára is alkalmasak.
Néhány szarvasmarhatartó az USA számos részén és a kanadai prérin egyre gyakoribbá váló szárazság miatt választotta a HydroGreen takarmányt. A rendszert néhány évvel ezelőtt egy Dhil Grohs nevű amerikai farmer találta ki, aki egy olyan alacsony karbantartási igényű takarmánytermelési rendszert szeretett volna kifejleszteni, amelyre támaszkodhat, hogy szarvasmarhái bizonyos igényeit kielégíthesse.
A HydroGreent 2019-ben felvásárolta a CubicFarm, a beltéri üvegházi élelmiszernövény-termesztő rendszerek gyártója.
Két rendszer
A HydroGreen „DGS 66” berendezése a 100-200 szarvasmarhát tartó üzemek számára készült. Egy egység ára 139 000 dollár. A berendezésnek egy meglévő vagy újonnan épített, legalább 140 négyzetméteres, megfelelő vízvezetékkel és elektromos infrastruktúrával felszerelt épületben kell elhelyezkednie.
A közelmúltban a HydroGreen a nagyobb üzemek igényeinek kielégítésére függőleges legelőket hozott létre. Ahogy a név is mutatja, ez egy függőleges termesztési rendszer, amely egy nagyobb modul, a GLS 808 csoportosításából áll.
Ezt a rendszert a wyomingi Burnett's Land & Livestock vállalatnál kísérleti jelleggel fogják kipróbálni, és az év végére várhatóan be is fejezik, hogy néhány tejelő szarvasmarhájukkal használják.
A Burnett 1,5 millió dollárt fektetett be a CubicFarmba, és a zártkörű forgalomba hozatal keretében 12 GLS808 egységet kap. Mindegyik modul 265 000 dollárba (226 794 euróba) kerül, így a 12 modul költsége 3,18 millió dollár (2,72 millió euró).
A világ legnagyobb beltéri termesztő rendszere lesz
A CubicFarm kommunikációs vezetője, Andrea Magee elmondta, hogy a Burnett's épület, amely a 12 modulnak ad majd otthont, körülbelül egy hektár méretű, és van hely a 24 modulra történő bővítésre. Ez lesz a világ legnagyobb beltéri termesztő rendszere friss állati takarmány előállítására.
Minden modul körülbelül 170 tehén takarmányadagjának egy részét biztosítja. A most telepített 12 modul naponta akár 72 000 font friss takarmányt (16 tonna szárazanyag/DM) biztosít a Burnett's számára. Az adag részeként ez napi 2000 állat etetésére elegendő. A HydroGreen együttműködik a Burnett'sszel a tehenek egészségével és a takarmányelemzéssel kapcsolatos kutatásokban.
Megtérülési tényezők
Ezeknél a rendszereknél a befektetésmegtérülés, a ROI (a megfelelően felszerelt épület költségeit nem számítva) az olyan működési költségektől függ, mint a víz, az áram és a gabonavetőmag, de a takarmányozás (munkaerő, üzemanyag stb.) meglévő költségeitől is. A HydroGreen nem rendelkezik becslésekkel a működési költségekről a világ bármelyik létesítményére vonatkozóan.
A meglévő takarmányköltségek természetesen magukban foglalhatják a szállítást is. A wyomingi Burnetts például Texasból szállított gyapotmagot tejelő szarvasmarháik takarmányadagjának egy részéhez.
A megtérülést a magasabb nyereség is befolyásolhatja, ha a minősített ökológiai gabonát csíráztatják, és az ebből származó marha- vagy tejtermékeket minősítik ökológiai minősítésűnek. A HydroGreen jelenleg „közvetett megfigyelés” és az ügyfelek jelentései alapján számszerűsíti az egészségi állapotot és a hús minőségét.
(Forrás: dairyglobal.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés