Folytatódik az árverseny a gabona piacán – beárazták a vetőmagot is
A magyar piac is reagál a világban zajló folyamatokra: január végén – áfa és szállítási költség nélkül – 31 százalékkal volt magasabb a termelői ár az egy évvel korábbinál. Ekkor átlagosan 70 ezerért adták el az étkezési búzát, 65-67 ezerért a takarmánybúzát és 65 ezerért a tengerit.
Az oroszok és Dél-Amerika, valamint Kína mozgatta a gabonaárakat az utóbbi hetekben. Az első két térség a kínálat szűkítéséről beszámoló döntéseket, illetve híreket adott közzé, az ázsiai ország pedig egyre nagyobb keresletével tornázza fel az árakat.
Néhány hete a szabadfold.hu már beszámolt arról, hogy egy év alatt jó harmadával drágult a hazai gabona. Azóta tovább folytatódott a piaci versenyfutás: az itthoni malmok, takarmánykeverők is versengenek az áruért, már csak azért is, mert külföldi vevők is viszik a magyar terményt.
Hirdetés
Másfélszeres áron a kukorica
A kukorica futotta a legnagyobb kört, mára 50 százalékkal magasabb az ára, mint egy évvel korábban. A kalászosok átlagosan 30 százalékkal drágultak.
A helyzet több tényező miatt alakul így, és várhatóan egészen az aratásig nem is változik sokat. Az oroszok döntöttek a közelmúltban: exportadóval sújtják a külkereskedőiket, ezzel próbálják letörni a belföldi árakat, amelyek túl magasak voltak ahhoz, hogy az egyre növekvő árszint ne okozzon helyi társadalmi feszültséget a kenyérellátásban, takarmányozásban.
Így viszont a világ legnagyobb búzaexportőrének számító Oroszország mesterségesen csökkentette a nemzetközi kereskedésbe kerülő gabona mennyiségét.
Argentin exporttilalom
A terméskilátásról szóló hírek sem jók az északi féltekén lévő területek vetéseiről, és a dél-amerikai várható kukoricatermés sem ígér nagy hozamokat. (Emiatt Argentína e hónap végéig letiltotta a kukorica kivitelét az országból.) Eddig nem cáfolták azokat a híreket sem, miszerint a kínai importigények akár megduplázódhatnak idén, illetve a következő években. Ez teljesen átrendezheti az eddigi világpiaci mozgásokat.
A magyar piac is reagál minderre: január végén – áfa és szállítási költség nélkül – 31 százalékkal volt magasabb a termelői ár az egy évvel korábbinál. Ekkor átlagosan 70 ezerért adták el az étkezési búzát, 65-67 ezerért a takarmánybúzát és 65 ezerért a tengerit. Utóbbi 49-50 százalékos ugrást jelent. Persze az árnövekedésben az is szerepet játszik, hogy egy év alatt 10 százalékot vesztett értékéből a forint.
Beárazták a vetőmagot
A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács meghirdette a tavaszi kalászos vetőmagok tájékoztató árát, ami átlagosan nettó 111 ezer forint tonnánként. Ez a tavaszi árpa, valamint a tavaszi zab II. szaporulati fokú csávázott, zsákolt vetőmagjaira érvényes.
Mindkét fajból, illetve az egyes fajtákból elegendő készlet áll rendelkezésre, feltételezve, hogy a tavalyi vetési szándékok az idén sem változnak, nem nő nagyot a kereslet. Az elmúlt évben egy tonna tavasziárpa-vetőmagért átlagosan 107 ezer forintot fizettek, a zabvetőmag átlagosan 114 ezer forintba került.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés