A magyar piac is reagál a világban zajló folyamatokra: január végén – áfa és szállítási költség nélkül – 31 százalékkal volt magasabb a termelői ár az egy évvel korábbinál. Ekkor átlagosan 70 ezerért adták el az étkezési búzát, 65-67 ezerért a takarmánybúzát és 65 ezerért a tengerit.

Az oroszok és Dél-Amerika, valamint Kína mozgatta a gabonaárakat az utóbbi hetekben. Az első két térség a kínálat szűkítéséről beszámoló döntéseket, illetve híreket adott közzé, az ázsiai ország pedig egyre nagyobb keresletével tornázza fel az árakat.

Folytatódott a piaci versenyfutás: külföldi vevők is viszik a magyar terményt (Fotó: Pixabay)

Néhány hete a szabadfold.hu már beszámolt arról, hogy egy év alatt jó harmadával drágult a hazai gabona. Azóta tovább folytatódott a piaci versenyfutás: az itthoni malmok, takarmánykeverők is versengenek az áruért, már csak azért is, mert külföldi vevők is viszik a magyar terményt.

Másfélszeres áron a kukorica

A kukorica futotta a legnagyobb kört, mára 50 százalékkal magasabb az ára, mint egy évvel korábban. A kalászosok átlagosan 30 százalékkal drágultak.

A helyzet több tényező miatt alakul így, és várha­tóan egészen az aratásig nem is változik sokat. Az oroszok döntöttek a közelmúltban: export­adóval sújtják a külkereskedőiket, ezzel próbálják letörni a belföldi árakat, amelyek túl magasak voltak ahhoz, hogy az egyre növekvő árszint ne okozzon helyi társadalmi feszültséget a kenyér­ellátásban, takarmányozásban.

Így viszont a világ legnagyobb búzaexportőrének számító Oroszország mesterségesen csökkentette a nemzetközi kereskedésbe kerülő gabona mennyiségét.

Argentin exporttilalom

A terméskilátásról szóló hírek sem jók az északi féltekén lévő területek vetéseiről, és a dél-amerikai várható kukoricatermés sem ígér nagy hozamokat. (Emiatt Argentína e hónap végéig letiltotta a kukorica kivitelét az országból.) Eddig nem cáfolták azokat a híreket sem, miszerint a kínai importigények akár megduplázódhatnak idén, illetve a következő években. Ez teljesen átrendezheti az eddigi világpiaci mozgásokat.
A magyar piac is reagál minderre: január végén – áfa és szállítási költség nélkül – 31 százalékkal volt magasabb a termelői ár az egy évvel korábbinál. Ekkor átlagosan 70 ezerért adták el az étkezési búzát, 65-67 ezerért a takarmánybúzát és 65 ezerért a tengerit. Utóbbi 49-50 százalékos ugrást jelent. Persze az árnövekedésben az is szerepet játszik, hogy egy év alatt 10 százalékot vesztett értékéből a forint.

A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács meghirdette a tavaszi kalászos vetőmagok tájékoztató árát (Fotó: Pixabay)

Beárazták a vetőmagot

A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács meghirdette a tavaszi kalászos vetőmagok tájékoztató árát, ami átlagosan nettó 111 ezer forint tonnánként. Ez a tavaszi árpa, valamint a tavaszi zab II. szaporulati fokú csávázott, zsákolt vetőmagjaira érvényes.

Mindkét fajból, illetve az egyes fajtákból elegendő készlet áll rendelkezésre, feltételezve, hogy a tavalyi vetési szándékok az idén sem változnak, nem nő nagyot a kereslet. Az elmúlt évben egy tonna tavasziárpa-vetőmagért átlagosan 107 ezer forintot fizettek, a zabvetőmag átlagosan 114 ezer forintba került.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás