Ahogy azt egy korábbi cikkünkben megírtuk, a hazai termőföldek minőségén szakértők szerint mikrobák segítségével lehetne feljavítani. De mit gondol erről egy nap-mint-nap a földeken tevékenykedő gazda? Lássuk, egyeznek-e a vélemények ezen a téren!

A gazdálkodók véleménye nagyban megoszlik azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetne megóvni a talaj jó állapotát, illetve milyen módszerekkel lehetne feljavítani a rosszabb minőségű termőföldeket. Az egyik tábor – jellemzően a nagyobb gazdaságok – kiállnak a műtrágya-orientált mezőgazdasági termelés mellett. Véleményük szerint kizárólag nagy mennyiségű műtrágya kijuttatásával lehet megfelelő tápanyaggal ellátni a talajt. Ezzel ideális termést elérni, amely képes bevételt és nyereséget generálni.

Nem mondhatjuk azonban azt, hogy a kisebb gazdák esetében nincsenek műtrágya-fanatikusok. Vannak, akik ’jól bevált csodaszerként’ tekintenek az NPK tartalmú szerekre és kizárólag erre esküsznek. A modernebb felfogású mezőgazdászok viszont teljesen más szemléletet képviselnek.

Szerintük fontos lenne – egyesek szerint törvénybe kellene foglalni – a mikrobiológiai szerek használatát népszerűsíteni, mert ezek nélkül szinte lehetetlen környezettudatosan, megfelelő mennyiségben termelni. Továbbá ezek a szerek nem rontják a talaj szerkezetét, óvják a termőföldek állapotát.

Mitől különlegesek a levélre permetezhető mikrobiológiai szerek?
A levélre juttatható mikrobiológia szerek esetében különböző technológiai megoldások segítségével lekicsinyítik a tápanyagokat, majd ezt egyenesen a növények leveleire juttatják. Ez azért számít hatékony eljárásnak, mivel így koncentráltabban tudja felvenni a tápanyagokat. Ha a talajból szeretnénk, hogy felvegyen ugyan ennyi tápanyagot a növény, jóval nagyobb mennyiségű szert kellene kijuttatni, aminek egy részét nem is tudja felvenni, nagy lesz a veszteség.
A szerves trágya lehet a biztos pont a talajvédelemben? (Fotó: valkon.hu)
 

Igazság ebben is van, de a mikrobiológiai szerektől a talaj minősége nem fog javulni. Így csak elodázzuk a problémát.

Vannak a gazdák között, akik a természet közeli gazdálkodás hívei. Ők azt mondják, hogy a talajt kizárólag szerves trágyával és zöldtrágyanövények, valamint a tarló visszaforgatásával lehet jó kondícióban tartani. Ez is egy jó megoldásnak tűnik. A talaj szerkezetének és tulajdonságainak mindenképpen jót tesz, viszont így nem feltétlenül lehet megfelelő mennyiségű tápanyagot kijuttatni a növényeknek.

És végezetül még olyan termelők is akadnak néhányan, akik szívük szerint visszatérnének az alapokhoz: betiltanák a vegyszerezést, a csávázást, kizárólag szerves trágyával pótolnák vissza a tápanyagot, odafigyelnének a vetésforgóra és maximum bio permetszerekkel kezelnék a betegségeket. Rájuk néz a legfurcsábban a gazdatársadalom, pedig az elképzelés nem rossz, de önmagában ez sem állja meg a helyét.

Sok ötlet és szemléletmód van tehát a talaj védelmével, tápanyag-ellátásával kapcsolatban, de melyik lehet a követendő út? Önnek mi a véleménye ezzel kapcsolatban? Írja meg a cikk alá, komment formájában!

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás