Ahogy azt egy korábbi cikkünkben megírtuk, a hazai termőföldek minőségén szakértők szerint mikrobák segítségével lehetne feljavítani. De mit gondol erről egy nap-mint-nap a földeken tevékenykedő gazda? Lássuk, egyeznek-e a vélemények ezen a téren!

A gazdálkodók véleménye nagyban megoszlik azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetne megóvni a talaj jó állapotát, illetve milyen módszerekkel lehetne feljavítani a rosszabb minőségű termőföldeket. Az egyik tábor – jellemzően a nagyobb gazdaságok – kiállnak a műtrágya-orientált mezőgazdasági termelés mellett. Véleményük szerint kizárólag nagy mennyiségű műtrágya kijuttatásával lehet megfelelő tápanyaggal ellátni a talajt. Ezzel ideális termést elérni, amely képes bevételt és nyereséget generálni.

Nem mondhatjuk azonban azt, hogy a kisebb gazdák esetében nincsenek műtrágya-fanatikusok. Vannak, akik ’jól bevált csodaszerként’ tekintenek az NPK tartalmú szerekre és kizárólag erre esküsznek. A modernebb felfogású mezőgazdászok viszont teljesen más szemléletet képviselnek.

Szerintük fontos lenne – egyesek szerint törvénybe kellene foglalni – a mikrobiológiai szerek használatát népszerűsíteni, mert ezek nélkül szinte lehetetlen környezettudatosan, megfelelő mennyiségben termelni. Továbbá ezek a szerek nem rontják a talaj szerkezetét, óvják a termőföldek állapotát.

Mitől különlegesek a levélre permetezhető mikrobiológiai szerek?
A levélre juttatható mikrobiológia szerek esetében különböző technológiai megoldások segítségével lekicsinyítik a tápanyagokat, majd ezt egyenesen a növények leveleire juttatják. Ez azért számít hatékony eljárásnak, mivel így koncentráltabban tudja felvenni a tápanyagokat. Ha a talajból szeretnénk, hogy felvegyen ugyan ennyi tápanyagot a növény, jóval nagyobb mennyiségű szert kellene kijuttatni, aminek egy részét nem is tudja felvenni, nagy lesz a veszteség.
A szerves trágya lehet a biztos pont a talajvédelemben? (Fotó: valkon.hu)
 

Igazság ebben is van, de a mikrobiológiai szerektől a talaj minősége nem fog javulni. Így csak elodázzuk a problémát.

Vannak a gazdák között, akik a természet közeli gazdálkodás hívei. Ők azt mondják, hogy a talajt kizárólag szerves trágyával és zöldtrágyanövények, valamint a tarló visszaforgatásával lehet jó kondícióban tartani. Ez is egy jó megoldásnak tűnik. A talaj szerkezetének és tulajdonságainak mindenképpen jót tesz, viszont így nem feltétlenül lehet megfelelő mennyiségű tápanyagot kijuttatni a növényeknek.

És végezetül még olyan termelők is akadnak néhányan, akik szívük szerint visszatérnének az alapokhoz: betiltanák a vegyszerezést, a csávázást, kizárólag szerves trágyával pótolnák vissza a tápanyagot, odafigyelnének a vetésforgóra és maximum bio permetszerekkel kezelnék a betegségeket. Rájuk néz a legfurcsábban a gazdatársadalom, pedig az elképzelés nem rossz, de önmagában ez sem állja meg a helyét.

Sok ötlet és szemléletmód van tehát a talaj védelmével, tápanyag-ellátásával kapcsolatban, de melyik lehet a követendő út? Önnek mi a véleménye ezzel kapcsolatban? Írja meg a cikk alá, komment formájában!

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás