A készítők a publikálásaikkal szeretnének valós képet adni az agrárgazdaság és a környezetvédelem 5 szakterületéről: az agrárhitelezésről, az erdőgazdálkodásról, a vadgazdálkodásról, valamint a levegőtisztaságról és a védett természeti területekről. Az új honlap megalkotását az a cél vezérelte, hogy minél inkább felhasználóbarát, jól átlátható és könnyen használható felületen jelenítsék meg a statisztikai tartalmakat. Ráadásul a gazdák az őket érdeklő adatokat is kérhetnek a statisztikusoktól.

A mai, felgyorsult világban egyre hangsúlyosabb szerepet kap egy téma alapos körbejárása, az adatközlésen kívül, nagy hangsúlyt fektettek egy olyan széleskörű tartalom megjelenítésére is, amely magában foglalja a statisztikák módszertani leírásait. Továbbá az adatgyűjtő kérdőívek megjelenítését, az adatminőséget bemutató jelentéseket, valamint rövid statisztikai közleményeket is - írja az Agrárminisztérium új statisztikai oldala.

Különböző fontos agrárstatisztikák érhetőek el az Agrárminisztérium új statisztikai oldalán

A szervezeten kívüli felhasználóknak lehetőségük van egyedi, a honlapon nem publikált szerkezetben való adatkérésre is. Amennyiben ez a kérés jelentős többletmunka ráfordítást igényel, a Minisztérium ezért cserébe a mindenkori önköltség-számítási szabályzatának megfelelő költségtérítést kér. Az egyedi adatkérések teljesítésének határideje 10 munkanap, ami nagy terjedelmű adatkérések esetében egy alkalommal meghosszabbítható. Az adatkérést elektronikusan az agrarstatisztika@am.gov.hu e-mail címen lehet jelezni.

Hivatalos statisztikai tevékenység

Az Agrárminisztérium az agrárgazdaság hitelezési folyamatait, a környezet állapotát, valamint az erdő- és vadgazdálkodás helyzetét bemutató statisztikai adatokat állít elő és hoz nyilvánosságra. Az Agrárminisztérium az agrárgazdaság helyzetét bemutató statisztikák fejlesztése érdekében együttműködik a Központi Statisztikai Hivatallal és az Agrárgazdasági Kutató Intézettel.

Az előállított hivatalos statisztikai adatok köre:

  • Az agrárgazdasági hitelekkel kapcsolatos statisztikák valamennyi agrárhitelezéssel foglalkozó pénzintézet negyedéves adatszolgáltatásán alapulnak. Bemutatják a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén működő egyéni gazdaságok, illetve a gazdasági szervezetek teljes hitelállományát és a tárgyidőszak alatt újonnan folyósított hiteleinek összegét a hitel pénzneme, futamideje, célja, valamint a gazdaságok fő tevékenysége és gazdálkodási formája szerint.
  • A környezeti statisztikai adatok mérőállomások adatai alapján számszerűsítik a levegő károsanyag-tartalmát. Továbbá a védett természeti területek nagyságáról adnak éves gyakoriságú tájékoztatást.
  • Az erdészeti adatok a szaporítóanyag-termelést, a fakitermelést és -feldolgozást és erdészeti foglalkoztatást mutatják be évenként. Ezeket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal állítja elő.
  • A vadgazdálkodással kapcsolatos statisztikák a Szent István Egyetem által működtetett Országos Vadászati Adattárból származnak. A vadgazdálkodás (tenyésztés, telepítés, takarmányozás, lelövés, befogás) és a vadállomány főbb adatait tartalmazzák éves gyakorisággal.

Megkerestük néhány kérdéssel az Agrárminisztérium illetékes osztályát, akik válaszoltak a Magro.hu kérdéseire:

Hányan dolgoznak az agárstatisztikák készítésével?

Minisztériumi szinten közvetetten 13-an foglalkoznak statisztikával. A statisztikai tevékenység felelőse, összefogója és irányítója az Agrárgazdaságért Felelős Helyettes Államtitkárság Statisztikai és Elemző Osztálya.

Milyen módszereket, rendszereket, metodikákat használnak a statisztikák készítéséhez?

Engedje, meg, hogy figyelmébe ajánljam a honlapunkon elérhető módszertani információkat, amelyben minden fontosabb részletet megtalál az adott statisztika készítéséről. Általánosságban megállapítható, hogy az adatszolgáltatások éves gyakoriságúak, kivéve az agrárhitelezési statisztikát, ami negyedéves. A statisztikai adatgyűjtések többsége teljeskörű, vagyis az érintett alapsokaság minden tagja szolgáltat adatot, de van reprezentatív mintán alapuló adatgyűjtésünk is.

Az adatgyűjtések alapjául ágazati szinten a gazdasági tevékenységek egységes osztályozási rendszerét, a TEÁOR’08-at, termékszintű adatok esetén pedig az Ipari Termékosztályozást (ITO) használjuk. Jelentős előrelépés, hogy 2019-től a minisztérium valamennyi adatgyűjtését elektronikusan, az Agrárstatisztikai Információs Rendszeren keresztül hajtja végre. Ez mind az adatszolgáltatók, mind az adatfeldolgozók számára kisebb adminisztratív teherrel jár és gyorsítja az adatfeldolgozást is.

Milyen adatokat gyűjtenek?

Az Agrárminisztérium, mint a Hivatalos Statisztikai Szolgálat (HSSz) akkreditált tagja, négy területen gyűjt és publikál adatokat az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program (OSAP) keretein belül.

Az előállított hivatalos statisztikai adatok köre:

a)      Agrárgazdasági hitelek statisztika:

OSAP 1703 – saját adatgyűjtés, az összes, agrárhitelezéssel foglalkozó pénzintézet negyedéves adatszolgáltatásán alapszik, bemutatja a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén működő egyéni gazdaságok, illetve gazdasági szervezetek teljes hitelállományát, valamint a tárgyidőszak alatt újonnan folyósított hitelek összegét a hitel pénzneme, futamideje, célja, valamint a gazdaságok fő tevékenysége és gazdálkodási formája szerint. Publikálás: negyedévente.

b)      Környezeti statisztikák:

a)      OSAP 1066 – Levegőtisztaság-védelmi adatok – az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat adatai alapján, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatszolgáltatása alapján

b)      OSAP 1709 – Tájékoztató az országos jelentőségű védett természeti területekről és a Natura 2000 területekről – a védett természeti területek összesített adatai, védelmi kategóriák, megyék és régiók szerinti bontásban, valamint a Natura 2000 területek összesített országos adatai védelmi kategóriák szerinti bontásban. Publikálás: évente.

c)      Erdészeti statisztikák: a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Erdészeti Igazgatóságával együttműködve

(1)   Két kérdőíves adatgyűjtés:

(a)    OSAP 1257 – Nettó fakitermelés

(b)   OSAP 1259 – Erdei fatermékek termelése és készletváltozása

(2)   Három adminisztratív jellegű (meglévő adatbázisokból átemelt adatközlés):

(a)    OSAP 1254 – Erdőmérleg

(b)   OSAP 1255 – Erdőkárok

(c)    OSAP 1256 – Erdészeti csemetetermelés

d)     Vadgazdálkodási statisztikák: a vadászattal kapcsolatos statisztikák a Szent István Egyetem által működtetett Országos Vadászati Adattárból származnak, és a vadgazdálkodás (tenyésztés, telepítés, takarmányozás, lelövés, befogás) és a vadállomány főbb adatait tartalmazzák éves gyakorisággal.

(1)   OSAP 1261 – vadgazdálkodási jelentés, minden vadászatra jogosultnál – lelövés, befogás, vadtelepítés és élő- és lőtt vad értékesítés

(2)   OSAP 1262 – vadállomány-becslési jelentés

Milyen további területeken terveznek adatokat gyűjteni?

Jelen állás szerint a közeljövőben nem tervezünk újabb adatgyűjtéseket indítani. Fontos kiemelni, hogy a mezőgazdasági statisztikák nagy részét a Központi Statisztikai Hivatal és a NAIK Agrárgazdasági Kutató Intézet gyűjti.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás