Hirdetés
Fontos és sürgős témákról egyeztetett a Mezőgazdasági és Halászati Tanács
Az Európai Unió belső piacának a helyzetéről, valamint a 2025-ös halászati kvótákról is egyeztettek az uniós Mezőgazdasági és Halászati Tanács (Agrifish) novemberi ülésén – jelentette ki Nagy István agrárminiszter Belgium fővárosában, Brüsszelben. A tárcavezető elmondta, hogy az ülés két fő napirendi pontja között az egyik a halászatot érintette, és a minisztereknek most kellett véleményt alkotniuk a Földközi-tenger és a Fekete-tenger 2025-ös halászati kvótáiról.
A másik napirendi pont az EU belső piacának az ukrán-orosz háború nyomán kialakult helyzete volt, az ülésen részt vett Vitalij Koval ukrán mezőgazdasági miniszter is - írta az MTI.
Nagy István emlékeztetett arra, hogy az Ukrajnából az EU-ba importált egyes érzékeny termékek esetén már életbe lépett az úgynevezett vészfékmechanizmus, ezért tárgyalni kell arról, hogy a továbbiakban milyen elvek és módok mentén alakuljon az Ukrajnából származó mezőgazdasági import. A tárcavezető példaként említette az ukrán mézet, amelynek az EU-ba érkező mennyisége fontos és nehéz kérdés Magyarország, Bulgária és Románia számára.
A piacok helyzete, különösen az Ukrajna elleni inváziót követően
A Tanács üdvözölte körében Vitalij Koval ukrán agrárpolitikai és élelmezésügyi minisztert, aki tájékoztatást nyújtott európai kollégáinak az ukrán mezőgazdasági ágazat helyzetéről. Az ezt követő belső, uniós szintű vita során a Tanács áttekintette az agrár-élelmiszeripari termékek uniós piaci helyzetét.
Az uniós agrár-élelmiszeripari piacok a helyreállás bizonyos pozitív jeleit mutatják, azonban továbbra is éberek leszünk, és tisztában vagyunk azzal, hogy a szélsőséges időjárási események, valamint az állatbetegségek kitörései milyen kedvezőtlen hatást gyakorolnak az uniós mezőgazdasági termelésre, továbbá készen állunk segítséget nyújtani a mezőgazdasági termelőknek - fogalmazott Nagy István, Magyarország agrárminisztere.
A Tanács elismerte, hogy az uniós agrár-élelmiszeripari piacokon megfigyelhetők bizonyos pozitív, a helyzet részleges stabilizálódására utaló jelek: a legtöbb ágazatban javult az agrár-élelmiszeripari termékek iránti kereslet, miközben a műtrágyák ára csökkent, az élelmiszer-infláció pedig mérséklődött - írta az Európai Tanács weboldala.
A mezőgazdasági miniszterek foglalkoztak az aktuális kihívásokkal, így többek között az éghajlatváltozás hatásaival, az állatbetegségek (például a kéknyelv-betegség és a madárinfluenza) és a növénybetegségek terjedésével, a geopolitikai helyzettel, valamint a kereskedelem terén tapasztalható feszültségekkel. Egyes ágazatokat – így például a gabona-, valamint a gyümölcs- és zöldségágazatot – különösen súlyosan érintettek a közelmúltbeli kedvezőtlen időjárási körülmények, ami a termelés csökkenéséhez vezetett.
A Tanács Kínát illetően sürgette a Bizottságot, hogy továbbra is kövesse nyomon a helyzetet és védje meg az EU álláspontját. Az EU és a Mercosur közötti kereskedelmi tárgyalások kapcsán egyes miniszterek hangsúlyozták, hogy az uniós mezőgazdasági termelőkkel szemben tisztességes elbánást kell biztosítani.
További pénzek és megerősítések
Ezzel összefüggésben több tagállam is felszólította a Bizottságot arra, hogy a mezőgazdasági tartalék igénybevételével biztosítson további finanszírozást annak érdekében, hogy a legrosszabbul érintett térségek és ágazatok mezőgazdasági termelőinek segítsen megbirkózni a közelmúltban bekövetkezett piaci zavarokkal.
Ezen túlmenően egyes miniszterek nyomatékosan hangsúlyozták, hogy erőteljesebb válságkezelési eszközökre van szükség, valamint hogy növelni kell a válságtartalék méretét és rugalmasságát.
Ukrajna és további kihívások
A Tanács továbbá ismét megerősítette rendíthetetlen szolidaritását Ukrajnával, egyúttal figyelembe véve az EU-ba érkező ukrán import hatásait is. Egyes miniszterek ezzel egyidejűleg megemlítették, hogy üdvözölnék az Oroszországból és Belaruszból származó agrár-élelmiszeripari termékek behozatalának további korlátozását.
A magyar elnökség továbbá az „Egyéb” napirendi pont keretében tájékoztatást nyújtott azon ágazati megbeszélések eredményéről, amelyeket a Mezőgazdasági Különbizottság keretében szervezett a különböző mezőgazdasági ágazatok kihívásaival és jövőbeli kilátásaival kapcsolatban.
Az összegzés a novemberi Mezőgazdasági és Halászati Tanács ülésről
Az említett ágazati megbeszélésekből levont legfontosabb tanulságok összegzéseként az elnökség kiemelte, hogy a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok előmozdítását célzó, valamint a mezőgazdasági termelőknek a változó körülményekhez való alkalmazkodását segítő szakpolitikákra és stratégiákra van szükség. Ezenkívül prioritásként került meghatározásra a mezőgazdasági termelők tárgyalási pozíciójának, valamint az értékláncban elfoglalt helyzetüknek a javítása, továbbá az ágazati megbeszélések nyomán fény derült a megelőző intézkedések fontosságára is - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
„Az a startmező, amikor a második traktornál is a te neved jut a gazda eszébe” – mezőgép-értékesítési titkok az AGROTEC Magyarország Kft.-nél
Janó Szabolcs 18 éve dolgozik a mezőgép-értékesítés világában, Illés Zoltán ügyvezetővel szinte egy időben érkezett az AGROTEC Magyarország Kft. csapatába, amelyben azóta is ugyanolyan töretlenül hisz, mint magában a New Hollandban.
Mitől lesz jobb a minőség? - 1. rész
Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatVinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
PK-004 Organikus Kukorica előrendelési AKCIÓ! - A nemesítés új iránya!
34 900 HUF
+ áfaTöbb mint 1.000 hirdetés 104 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés