Október 31-től több cselekvés elvégzése nem lehetséges a támogatásokhoz kötődően vagy környezetvédelmi okokból. Ekkor veszi kezdetét az év azon időszaka, amikor tilos a trágyakijuttatás a nitrátérzékeny területekre. Igaz ez a VP AKG-ba vitt földeken is, ahol a gazdálkodók vállalták, hogy az agrárkörnyezet-gazdálkodásba vitt területeken az érzékenységtől függetlenül betartják a nitrátrendelet előírásait.

A tilalom február 15-ig tart, ami alól csak az őszi kalászosok február 1-jétől megengedett fejtrágyázása képez kivételt. Fontos, hogy a gazdálkodók minden esetben tartsák szem előtt a szigorú trágyafelhasználást szabályzó előírásokat, mert azok megszegése támogatáscsökkenést – VP AKG esetében a tábla támogatása adott évben elveszik, vagy a Kölcsönös megfeleltetés esetében minden érintett támogatásból százalékos elvonás következhet ellenőrzés esetén. Továbbá hatósági ellenőrzéskor nitrátterhelési bírság is keletkezhet - írta a NAK.

Október 31-től tilos a trágyakijuttatás a nitrátérzékeny területeken

Amennyiben ősszel nem kerül sor újabb kultúra vetésére, a könnyen oldódó nitrogént tartalmazó trágyát tilos kijuttatni a betakarítás után. Továbbá fontos, hogy a tilalmi határidőn túl is tilos a trágyázás a fagyott, vízzel telített, hótakaróval borított talajokon. Ezekben az esetekben nem engedélyezett az ideiglenes trágyakazal létesítése és fenntartása sem. Amennyiben az állatsűrűségből származóan a kijuttatott trágya éves szinten nem haladja meg a 120 kg/ha nitrogén-hatóanyag mennyiségét, úgy megengedett a téli legeltetés.

A másodvetés határideje is október legvége

Egy további igen fontos feladat, hogy amennyiben az egységes kérelemben májusban zöldtrágyázást terveztek a VP AKG területre, vagy a HMKÁ-ban előírt vetésváltás miatt hagyományos másodvetést terveztek, úgy annak vetését mindenképpen október 31-ig meg kell tenni. Ugyanis nem vehető figyelembe olyan másodvetés és zöldtrágyázás céljából elvetett másodvetés, amelyet a tárgyév október 31-e és a tárgyévet követő év február 15-e között vetnek el. A bejelentést ugyanakkor még 15 nap elteltével meg lehet tenni. A harmadik fontos tudnivaló, hogy az október 31. és április 23. között történő legeltetéshez a Natura 2000 gyepterületeken területi természetvédelmi hatóságnak, helyi jelentőségű védett természeti területnek minősülő Natura 2000 gyepterület esetében pedig a települési önkormányzat jegyzőjének az engedélye szükséges.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás