Fontos NAK-javaslatok a koronavírus gazdasági hatásainak enyhítésére
A magyar gazdák számára lényeges kiadvány jelent meg a NAK gondozásában. A koronavírus várható hatása az agrárgazdaságra című 18 oldalas anyag összegyűjti és rendszerbe foglalja a járvány lehetséges mezőgazdasági következményeit. A dokumentum célja a COVID-19, közismertebb nevén a koronavírus agrárgazdaságra gyakorolt várható hatásainak, kockázatainak felmérése, és azokra megoldási javaslatok nyújtása.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara azzal a feltételezéssel tette meg a javaslatait, hogy a koronavírus legfeljebb körülbelül 2-3 hónapos időtávon követel meg érdemi kormányzati lépéseket – azaz addigra a terjedés megáll –, így ezt követően kezdhet el a gazdaság is újra a megszokott rend alapján működni. Az ország élelmiszer-ellátása ugyan zavartalan, de bizonyos piaci anomáliák már megjelentek, elsősorban az export terén. A külföldről származó alapanyagok, csomagolóanyagok és alkatrészek esetében is érzékelhető a változás. A helyzet azonban napról napra változhat - írják.
A magyar agrárgazdaság szempontjából a legfontosabb azonnali intézkedés a szállítmányozás folytonosságának fenntartása.
Hirdetés
Amennyiben a szállítmányozást korlátozzák, bonyolultabb lesz és hosszabb ideig tart:
- az alapanyagok beszerzése,
- az exportra szánt termékek elszállítása és
- az importra vásároltak behozatala, valamint
- a termelőeszközök javítását, működtetését végző személyek magyarországi belépésének engedélyezése (amennyiben megfelelnek az egészségügyi előírásoknak).
Nekik okozza a legnagyobb kárt
Felsorolták azokat a szektorokat, melyek működésében és megélhetésében a koronavírus jelentős károkat okoz. Ide jellemzően azon ágazatok tartoznak, amelyeknél a csúcsidőszak éppen a vizsgált időintervallumra, vagyis a vírus várható lefolyásának időszakára esik. Ezekben az esetekben a koronavírus terjedése már mindenképpen negatívan érinti az idei üzleti év eredményét.
A legjellemzőbb termékkörök
- a bárányhús piaca: az ágazat éppen a jelenlegi időszakban bonyolítaná le a legtöbb eladását, az export a húsvéti időszakban csúcsosodik
- kertészeti termékek, különös tekintettel a szezonális virágokat termesztő kertészet: várhatóan a vírus jelenléte a tavaszi kerti munkák megkezdését is hátráltatni fogja, aminek az eredményeként az ágazat jelentős keresletcsökkenéssel számolhat erre az évre vonatkozóan
- növényházi zöldséghajtatás és gombatermesztés: ezeknél a termékeknél a tavaszi időszak bevételei alapozzák meg a gazdaságos működést
- nyerstej: az olasz tejfeldolgozók leállásával az egész EU-ból odaszállított évi közel 4 milliárd liternyi nyerstej nagy része a spotpiacon jelenne meg, ami drasztikus piaci összeomlást idézhet elő
A NAK szerint fenti lista a járvány időtartamának függvényében folyamatosan bővülhet. Azonban ezeknél a területeknél szinte biztosan szükség lesz a jövedelemkiesés miatt támogatásokra, mind visszatérítendő, mind vissza nem térítendő formában, valamint direkt állami intervencióra is - írják. A teljes 18 oldalas elemzést ide kattintva lehet elolvasni.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés