A növekvő létszámú népesség ellátásához szükséges élelmiszer előállítás nagy kihívások elé állítja a világgazdaságot. Kulcsfontosságú szerepe van a fenntartható élelmiszer termelésének és a mezőgazdaságnak, ezen belül a növényvédelemnek, illetve a növényvédő szerek felelős használatának. A mezőgazdasági termelőknek új megoldásokat kell találniuk, amelyek csökkentik a vegyszerekre való támaszkodást, miközben növelik a termelékenységet és védik a környezetet. 

A kérdéskörrel kapcsolatban a Növényvédőszer.hu (NSZ) portál munkatársa kérdezte meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szakértőit a témáról, ezt az anyagot szemléztük.

A drónok és más precíziós technológiák forradalmasítják a növényvédelmi folyamatot, és potenciálisan csökkenthetik a növényvédőszer-használatot is
A drónok és más precíziós technológiák forradalmasítják a növényvédelmi folyamatot, és potenciálisan csökkenthetik a növényvédőszer-használatot is

Hogyan befolyásolja a zöldítési folyamat az élelmiszer-biztonságot, és milyen lehetőségeket nyújt a biotermesztés a növekvő népesség ellátására?

NAK: Az élelmiszer-termelés fenntarthatóságát célzó zöldítési előírások kihívásokat vetnek fel az élelmiszer-biztonság szempontjából. Habár ezek elősegítik a fenntarthatóságot, ugyanakkor nehézségeket okoznak az egyes károsítók hatékony ellenőrzésében. Az integrált növényvédelem és hatékony növényvédelmi gyakorlatok segíthetnek a kiegyensúlyozott termelésben a konvencionális gazdaságok esetében.

Azonban az ökológiai gazdálkodás különböző ágai eltérő hatásokkal vannak a környezetre és a termés minőségére. A bio-intenzív kertészeti modellek például magasabb és biztosabb terméseredményeket hozhatnak, mint az ökológiai gazdaságok átlaga vagy a konvencionális gazdaságok.

Az ökológiai gazdálkodásban a kórokozók elleni védekezés mindig kihívást jelent, de nem lehetetlen feladat. A kutatás-fejlesztés és a gyakorlatorientált tudásátadás fontos szerepet játszik az ökológiai gazdálkodás hatékonyságának javításában és elterjedésében. A precíziós technológiák alkalmazása is segíthet az áttörő sikerek elérésében.

A klímaváltozás és a zöldítési folyamat hatására az intenzív gazdaságok is kezdtek olyan gyakorlatokat alkalmazni, amelyek a talajéletet serkentik és a növények ellenálló képességét növelik, ezáltal biztosabb és nagyobb termést eredményezve. Fontos a gazdálkodók gazdasági érdekében, hogy az intenzív termesztéstechnológiákban is alkalmazzák ezeket a környezetkímélő alternatívákat, amelyek gazdaságilag is rentábilisek.

Mindezek fényében a jelenlegi világhelyzetben nem a mennyiségi problémák, hanem az elosztási nehézségek jelentik az élelmiszer-biztonsági kihívást. Ennek megfelelően fontos az olyan gazdálkodási módszerek támogatása, amelyek fenntarthatóak és hozzájárulnak az élelmiszerbiztonság növeléséhez. 

Hogyan alakítják át a növényvédelmi folyamatot a precíziós technológiák, például a drónok, és képesek-e csökkenteni a növényvédőszer-használatot? Milyen szerepet játszhatnak ezek a technológiák a jövőben?

A drónok és más precíziós technológiák forradalmasítják a növényvédelmi folyamatot, és potenciálisan csökkenthetik a növényvédőszer-használatot is. E folyamat egyik legfőbb eleme a növényvédelmi felmérés, ami a drónok és távérzékelés alkalmazásával képes azonosítani a károsítókat és a fertőzött területeket, lehetővé téve a célzott beavatkozást és ezzel a növényvédőszer-használat csökkentését.

Emellett fontos még a változó dózisú, szelektív permetezés is, ami lehetővé teszi a felhasznált növényvédőszer mennyiségének csökkentését.

A NAK elkötelezett a precíziós technológiák támogatása mellett az oktatás és a tanácsadás révén. Azonban, mivel ezeknek a technológiáknak magasak a kezdeti költségei, fontos az állami támogatás. Ennek érdekében aktívan részt veszünk az egyes pályázati felhívások kialakításában, hogy minél több gazdálkodó számára elérhetővé tegyék ezeket a gazdabarátabb megoldásokat a növényvédelemben.

Milyen nehézségeket okoznak a folyamatos szerkivonások a gazdálkodóknak, és felkészült-e a NAK az új növényvédő szerek alkalmazására a klímaváltozás hatásai miatt?

A folyamatos növényvédőszer-kivonások komoly kihívásokat jelentenek a gazdálkodók számára, különösen úgy, hogy nem mindig áll rendelkezésre megfelelő alternatíva. A NAK ebben az esetbe tanácsadással és alternatív módszerek bemutatásával segíti a gazdálkodókat, hogy enyhítsék a klímaváltozás hatásait.

Az új kártevők és betegségek megjelenése új növényvédő szerek kifejlesztését és alkalmazását követeli meg. Ezen új készítmények bemutatása és ismertetése fontos feladat a NAK számára, hogy támogassa tagjait.

A növényvédőszer-kivonások következtében a gazdálkodóknak új megoldásokat kell keresniük a növényvédelemben és a termelésben, ami gyakran új technológiák alkalmazását vagy a hagyományos gyakorlatok megváltoztatását jelenti. Ebben a folyamatban a NAK kiemelt szerepet kap, hiszen folyamatosan nagy kihívásokkal kell szembenézniük, és számos új ismeretet kell  megosztaniuk a gazdálkodókkal.

A klímaváltozás további kihívásokat jelenthet a gazdálkodók számára, mivel új növénykártevők vagy betegségek jelenhetnek meg, amelyekkel szemben új növényvédő szerekre lehet szükség. Emellett az időjárás szélsőségei, például az intenzívebb esőzések vagy hőhullámok növelhetik a termésveszteségeket és a gazdálkodókra nehezedő nyomást.

Mindemellett érdemes még azt is tudni, hogy a szakemberek szerint a magyarországi növényvédelmi helyzet sok szempontból kedvező, de vannak még területek, ahol további javulásra van szükség. Magyarország rendelkezik egy jól szervezett növényvédelmi rendszerrel, amely magában foglalja az integrált növényvédelem elveit és gyakorlatát is.

Az integrált növényvédelem lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy hatékonyan és fenntarthatóan védekezzenek a károsítók ellen, minimalizálva ezzel a környezeti és egészségügyi kockázatokat. Továbbá Magyarország rendelkezik egy hatékony jogi kerettel, amely szabályozza a növényvédő szerek használatát és forgalmazását, valamint aktívan részt vesz az uniós növényvédőszer-engedélyezési folyamatban.

Azonban van néhány terület, ahol további fejlesztésekre van szükség. Az egyik ilyen terület az illegális növényvédő szerek elleni küzdelem. Bár vannak intézkedések és kampányok az illegális szerek ellen, további erőfeszítésekre van szükség a hatékony ellenőrzés és a használat visszaszorítása érdekében. Valamint fontos lenne javítani az agrárképzésen és tanácsadáson, hogy a gazdálkodók minél jobban megismerhessék az integrált növényvédelem elveit és alkalmazását, valamint az alternatív módszereket - választolták.

Megosztás

További híreink

Gyilkos mérgű növényt találtak a Hármas-Körös vizén

2024.07.30.

Az idei évben is felfedezték a ritka és mérgező gyilkos csomorikát (Cicuta virosa) a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársai.

Utolsó figyelmeztetés: július 31-ig ketyeg az óra az élelmiszerlánc-felügyeleti díj befizetésére

2024.07.30.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) emlékezteti az érintetteket, hogy a 2024. évi élelmiszerlánc-felügyeleti díj első részletének befizetési határideje közeleg: július 31. Az érintettek online is befizethetik a díjat a bevallási felületen elérhető értesítő alapján.

Csütörtökön újra támad a forróság

2024.07.30.

Kedden túlnyomóan felhőtlen, napos, száraz idő várható, legfeljebb néhol lehet kevés gomolyfelhő. A Tiszántúlon és helyenként a Dunántúlon megélénkülhet az északias szél, de nagyrészt mérsékelt lesz a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 26 és 31 fok között várható. Késő estére 15 és 23 fok közé hűl le a levegő.

Megváltozott az agrárpiac a szomszédban: szabadkereskedelmi megállapodást kötött Szerbia és Egyiptom 

2024.07.30.

Szabadkereskedelmi megállapodást kötött egymással Szerbia és Egyiptom, ami megváltoztatja az agrárpiaci helyzetet.

Már alig van hely az országban, ahol nincs közepes vagy súlyos aszály - mutatjuk, hol, mi a helyzet

2024.07.30.

A mögöttünk álló hét első felében szórványosan még előfordultak jelentősebb záporok, foltokban-egy-egy felhőszakadás, de a hét második felében már csaknem országszerte száraz, egyre melegebb időjárás szárította a talajokat. Az aszály csaknem mindenhol fokozódott, és ez a folyamat folytatódik az előttünk álló napokban is. Záporok, zivatarok kialakulására csak a hét második felében van esély.

Megvan a módosított ütemterv az új KAP pályázati felhívások megjelenéséhez

2024.07.30.

Tervezhetnek a gazdák: az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának támogatásait tartalmazó magyar honlapon közzétették a módosított menetrendet.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás