Legfontosabb olajnövényeink a napraforgó és a repce. Cikkünkből sok érdekesség kiderül, többek között az említett növények származása és magyarországi termesztésük helyzete is.

A napraforgó termesztés múltja Magyarországon

Észak-Amerikában már évezredek óta termesztik a napraforgót, mint haszonnövényt, Európába viszont csak a 16. század közepén kezdte meg térhódítását. Hazánk területére még ennél is később került be a növény. Kezdetben csak a termőföldek szélén, úgynevezett szegélynövényként termesztették, majd később, amikor észrevették, hogy milyen jól hasznosítja a tápanyagokat és mennyire jól viseli a szárazságot (és még biztos piaca is volt) kezdték nagyobb területen termeszteni. Magyarország első olajütő üzeme Ercsiben jött létre 1812-ben, ezt követte fokozatosan a többi üzem megalapítása. Sokáig csak a vad fajtát termesztették, a nemesítés csak az 1930-as éveket követően kezdett kibontakozni. Komoly fajtahasználatbeli változást a II. világháború hozott, ezt követően kezdték termeszteni a kártevőkre és betegségekre rezisztens fajtákat, majd később a hibrideket is.

A napraforgó termesztésének komoly múltja van hazánkban.
 

A repce múltja és jelentősége

A repce ősi alakja nem ismert, kutatók csak az elvadult alakjaival találkoztak, ezek kerültek nemesítésre. Valószínűleg Dél-Nyugat-Európából, vagy Ázsiából származik ez a növény. Az európai kontinensen a 13. századtól van jelen, főleg a hűvösebb éghajlattal rendelkező területeken. A repce, hasonlóan a napraforgóhoz a 18. századtól kezdődően található meg a termesztett szántóföldi növényeink között. Több felhasználási módja is volt a kezdetekben, olaját előszeretettel használták világításra és étolajként is. Étkezésben a napraforgóhoz képest kevésbé lehet felhasználni magas erukasav tartalma miatt. Modern kori elterjedésének legfőbb oka a biodízel-előállítás, ugyanis ennek a repceolaj a fő alapanyaga. Magyarországi termőterületének nagysága igen változó, 1920 és 1990 között 2-60 ezer hektár között ingadozott. Másfajta időjárást igényel, mint a napraforgó: alacsonyabb a hőigénye, így inkább azokban a nyugati, hűvösebb éghajlatú országokat kedveli, ahol az ennek megfelelő éghajlat uralkodik.

A repcéből sajtolt olajat világításra is használták régen.
 

Termésmennyiségek, pontos adatok

Napraforgó termésmennyiségek, termőhely méretek (2000-2013) 

A napraforgó hazai termőterülete az elmúlt 13 évben folyamatosan változott. A legkisebb termőterület a 2000-es évben volt, amikor is mindössze 298.795 hektáron termesztették a növényt. Ezzel szemben a összterület nagysága 2012-ben 615.097 hektár volt, az eddigi csúcs. Azt is gondolhatnánk, hogy a termőterület méretével egyenletesen növekszik a termésmennyiség is, azonban ez nem így van. A fent említett időszakban a legkisebb termésmennyiséget ugyan az az év produkálta, amikor a termőterület is a legkisebb volt (2000-ben, 483.649 tonna), ellenben a legnagyobb termést a 2013-mas esztendő hozta, ekkor 1.484.368 tonna terményt sikerült betakarítaniuk a gazdáknak. 13 év alatt durván háromszorosára nőtt a termésmennyiség, viszont a termőterület „csak” duplájára emelkedett. A nagyobb termésmennyiséget megfelelő termesztéstechnológiával sikerül elérniük a gazdáknak és ezek a módszerek évről-évre jobbak lesznek.

Repcetermesztés (2000-2013)

A napraforgóhoz képest lényegesen kisebb területen termesztik a repcét Magyarországon. Termőterületet nézve a mélypont a 2003-mas esztendő volt, ekkor csak 70.951 hektáron termett repce hazánkban. Legnagyobb termőterületet a 2009.-es év hozta, 260.608 hektárral. Termésmennyiséget tekintve a 2000-es év volt a legsikertelenebb, ekkor 179.319 tonna repcét sikerült a tárolókba juttatni, majd 2008-ban jött a csúcspont, 654.706 tonnás terméssel. A többi évet tekintve a termésmennyiség egyszer sem haladta meg a 600.000 tonnát, így még értékesebb volt a 2008-as termés. A repcénél kevésbé látszik az a tendencia, ami a napraforgónál megfigyelhető, hogy az új technológiák bevezetésével növekedne a termésmennyiség. A repcénél inkább a talajminőség és az időjárás a fő befolyásoló tényező.

Forrás: AKI+Magro.hu

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás