Miért igazán károsak az invazív halfajok vizeinkben? Szendőfi Balázs halkutató részletezte az okokat és a következményeket. A legtöbb horgász már pályafutása kezdetén megismerkedik egy-egy rendkívül bosszantó halfajjal, ami alkalmanként élvezhetetlenné teheti kikapcsolódását.

Az egyik leginkább szemléletes példa a lassú folyású, vagy állóvizekben előforduló törpeharcsa, de a nagy, húzós vizeken a gébfélék is. Egy-egy alkalommal busák is megkeseríthetik a horgászatot, hisz hihetetlen méreteikkel és erejükkel akár felszerelést is könnyen tönkretehetik.

A Halazin portálon megjelent cikket szemléztük. Habár sokan már célzottan is horgásszák, és nagy méretei miatt élvezettel fárasztják a busákat, a horgászok többsége jól meglenne nélkülük is - írták. Az amurról már sokkal erőteljesebben oszlanak meg a vélemények. Sokan kíváló sportalnak tartják, és mesterséges vizekbe telepítik is őket.

Az invazív halfajok közül több is zavarja a horgászatot és a hazai fajok életét
Az invazív halfajok közül több is zavarja a horgászatot és a hazai fajok életét

Tisztában vagyunk-e vele, hogy a zsigerből, vagy csak hagyományból (teljesen jogosan és okkal) gyűlölt invazív halfajok pontosan milyen károkat is okozhatnak az ökoszisztémának?

Szendőfi Balázs halkutató és természetfilmes tudományos szemszögből nézve elemezte a témát.

 “Minden hal fogyaszt ikrát. Elsősorban egyébként az amur, mely az ikrákkal együtt tarolja le a vízinövényzetet is. A gébekkel a fő probléma a szaporaságuk és tömegességük, táplálékkonkurensként kiszorítják az őshonos fauna hozzájuk hasonló méretű és életmódú tagjait. Ezt tették a botos kölöntével, és teszik például a küllőfajokkal.

Ezen kívül nem is annyira az ikra-, mint inkább az ivadékfogyasztásuk jelentős. Ugyanakkor komoly táplálékbázist jelentenek ők maguk is a legkülönfélébb ragadozóknak a menyhaltól a kócsagig.

Ökológiai károkozásuk eltörpül az ember által behurcolt fajokéhoz képest, főleg a busa, az amur, az ezüstkárász és helyenként a pisztrángsügér mellett.

Tudományos körökben hosszú évtizedek óta konszenzus van abban, hogy semmiféle idegenhonos állatot nem telepítünk. Az EU-jogszabályok is ezt írják elő” - fogalmazott a szakember.

Megosztás

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás