Fordítva sültek el a szankciók – ebből is az oroszok profitálnak
Az Európai Unió Oroszországgal szembeni szankcióival a cél az volt, hogy némileg meggyengüljön az orosz piac, ezzel Oroszország erejét némiképp mérsékelni szerette volna az unió. Ez azonban a legfrissebb információk szerint rosszul sült el. Az orosz mezőgazdaság úgy virágzik a szankciók bevezetése óta, mint még soha.
2014-ben Oroszország és Kelet-Ukrajna között komoly konfliktus alakult ki. Ez a nézeteltérés fegyveres összecsapásokig fajult és ekkor döntött úgy az unió, hogy valamilyen úton közbelép. Az uniós szankciókra válaszul Oroszország azonnali hatállyal betiltotta több, Európai Unióból származó mezőgazdasági termék és élelmiszer bevitelét az országba.
Ekkor az unió azt gondolta, hogy ezzel Oroszország saját maga alatt vágja a fát. Ehhez képest az embargós intézkedés azóta is életben van, sőt, ismét meghosszabbították őket. Az embargó ugyanis kifejezetten jó hatással van az orosz mezőgazdaságra és élelmiszeriparra. Több termékből önellátóvá fejlődött Oroszország, ezzel sok új munkahelyet teremtett, valamint erősítette élelmiszeripari függetlenségét.
Hirdetés
Emellett az uniós szankciók miatt felgyorsult az orosz mezőgazdaságban és élelmiszeriparban a külföldi befektetések üteme. Sok cég ugyanis vegyes vállalati formában kihelyezte termelését Oroszországba, így ugyanis az ott előállított termékekre, illetve a technológiai transzferre nem vonatkozik az embargó.
Magyar cégek is az ’ügyeskedők’ között
Az MTI információi szerint például az M-Profood is orosz projektet indított. Terveik szerint fűszerkeverő üzemet és raktárat építenek Oroszországban, sőt, a terv már valóra is kezd válni, az építkezés elkezdődött Moszkva környékén. Várhatóan a jövő év első felében már át is tudják adni az üzemet.
Az Agrofeed vállalat sem tétlenkedik, igyekszik kihasználni az orosz piac adta lehetőségeket. Tula megyében 2016 októberében átadtak egy takarmánypremix-üzemet, a jövőben pedig egy 150 ezer tonnás takarmánykeverő üzem létrehozását tervezik, szintén Tula megyében.
A víziszárnyas és a baromfiágazat nem ilyen szerencsés. Az orosz embargó óta komoly veszteségeket könyvelhettek el egy jelentős piac kiesése miatt. Öröm az ürömben, hogy az egyéb ázsiai piacokon sikerült olyan pozíciót elérni, amivel sikerült ellensúlyozni az oroszországi kivitel elmaradását.
Sokan azonban már nagyon várják az embargós intézkedések megszűnését, szakértők szerint azonban akkor sem lesz fenékig tejfel az élet. Nehéz lesz ugyanis visszakerülni a magyar cégeknek az orosz piacra. Ennek oka, hogy az orosz termékek mér nagyrészt lefedték a belső piacot, ezért eddig nem látott versenyhelyzettel fogják szemben találni magukat a magyar termelők. Feltéve, ha valamikor is visszavonják az oroszok az embargós intézkedéseket…
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés