Az étkezési hal előállításában már hosszú évek óta folyamatos csökkenést tapasztalnak a szakértők, de tavaly fordult a kocka. Mindez köszönhető annak is, hogy újabb halastavak létesültek, valamint a precíziós halgazdálkodás is egyre inkább kezd elterjedni Magyarországon is.

Tavaly összesen 28.111 hektár tóterület szerepelt a hazai nyilvántartásban, ebből 24.882 hektáron történt haltenyésztés. Új halastavak is létesültek, mintegy 57 hektáron, továbbá 676 hektár tavat rekonstruáltak a szakemberek.

A hazai akvakultúrás haltermelés 81 százalékát továbbra is Észak-Alföld, Dél-Dunántúl és a Dél-Alföld adja. Nem meglepő hát, hogy tavaly a legtöbb halat Hajdú- Bihar, Somogy, Jász-Nagykun-Szolnok és Csongrád megyében halászták le.

2005 óta folyamatosan csökkent az étkezési hal előállításának volumene, tavaly azonban fordulat állt be ebben az ügyben is: 17.336 tonnás össztermést jegyeztek év végén a termelők, ami 12,8 százalékos emelkedés volt a 2014-es szezonhoz képest. A tógazdaságok és intenzív haltermelő üzemek bruttó haltermelése együttesen 23 610 tonna, amiből az étkezési hal mennyisége 17 336 tonna volt.

A ponty a legfontosabb, élelmiszercélokra tenyésztett hal hazánkban
 

4,2 százalékkal több étkezési pontyot termeltek a gazdák tavaly, mint egy évvel korábban. A hektáronkénti szaporulat összesen 524 kg, az 1 hektárra jutó pontyszaporulat 389 kg volt. Egyébként hazánkban a ponty a tógazdasági termelés fő halfaja, a piaci hal 62 százalékát tette ki 2015-ben. A növényevő halfajok körében az amur a lehalászás 3 százalékát, a busa (fehér busa) pedig 13 százalékát adta 2015-ben. A megtermelt ragadozó halak mennyisége 2015-ben 5,2 százalékkal csökkent az előző évhez képest. A csuka lehalászása 1,7, a fogassüllőé 5,3, a harcsáé pedig 6,2 százalékkal mérséklődött.

Intenzív haltermelő rendszert 17 üzem működtetett 18 telephelyen 2015-ben. A precíziós rendszerekben előállított halak mennyisége már elérte a 3726 tonnát tavaly, ebből 3054 tonna lett értékesítve étkezési célokra. Az intenzív haltenyésztés 90 százalékát az afrikai harcsa teszi ki, de termelnek még tokféléket, pisztrángot és egyéb halfajokat is a zárt rendszerekben.

Forrás: AKI

Megosztás

További híreink

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Változóban a helyzet - több magyar is igent mondana a rovarevésre

2024.11.22.

Ugyan sokan még mindig undorodnak a fogyasztásuktól, a magyarok 27 százaléka már nyitott volna arra, hogy megkóstolja a rovarélelmiszereket.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás