Dr. Natalie Morgan baromfitáplálkozási szakértő azt vizsgálja, hogy a prebiotikumok használata a tojótakarmányokban javíthatja-e a csirketermelést, és csökkentheti-e az antibiotikum-felhasználást. Az Új-Angliai Egyetem 2021-es Tudományos és Innovációs Díjának nyerteseként ezt a koncepciót vizsgálja, miután elnyerte az ausztrál tojások díját a 2021-es Tudományos és Innovációs Díj a fiataloknak a mezőgazdaságban, halászatban és erdőgazdálkodásban című versenyen.

A 22 000 ausztrál dollár (16 800 USD) értékű díját egy 8 hetes projekt finanszírozására használja fel, amelynek során azt vizsgálja, hogy milyen hatással van a xilo-oligoszacharidok (XOS) nevű prebiotikumok hozzáadása a tojótyúkok étrendjéhez.

A kereskedelmi célú baromfival etetett gabona hosszú láncú cukrokat tartalmaz, amelyek csökkentik a tápanyagok felszívódását (Fotó: Pixabay)

Az XOS-t brojlercsirkéknél már vizsgálták, ahol jelentősen javították a bélrendszer egészségét és a termelést, de még nem vizsgálták tojócsirkéknél, mondja, megjegyezve, hogy a tojócsirkék tovább élnek, mint a brojlerek, és így érettebb bélmikrobiomot hoznak létre, ami arra utal, hogy az XOS pozitív hatásai felerősödhetnek.

A hosszú láncú cukrok csökkentik a tápanyagok felszívódását a bélben

A kereskedelmi célú baromfival etetett gabona hosszú láncú cukrokat tartalmaz, amelyek csökkentik a tápanyagok felszívódását a madár bélrendszerében, ami azt jelenti, hogy fontos tápanyagok vesznek kárba, vagy táplálékforrásként szolgálnak a patogén bélbaktériumok számára.

A probléma kezelése érdekében minden kereskedelmi csirketakarmány tartalmaz egy olyan enzimet, amely a hosszú láncú cukrokat kívánatosabb formákra bontja – beleértve az XOS-t is. Prebiotikumként az XOS a hasznos bélbaktériumokat táplálja, ezért Dr. Morgan azt a kérdést tette fel, mi történne, ha a prebiotikus XOS-t közvetlenül a takarmányhoz adnánk, szemben azzal, hogy a csirkéknek maguknak kellene előállítaniuk a bélben.

A 8 hetes projekt várhatóan április végén kezdődik. „Összesen 96 egyedi ketrecben tartott madarat használnak majd a vizsgálathoz, amelyet az egyetemen végeznek el. A madarakat 12 különböző étrendi kezeléssel fogják etetni, 2 különböző xilánszinttel, 3 különböző XOS-szinttel és xilanázzal vagy anélkül” – avatta be a részletekbe a Poultry Worldöt Dr. Morgan.

Új antibiotikum-alternatíva az orosz baromfitelepeken

2025-re az orosz baromfifarmok felhagyhatnak a takarmány-antibiotikumok használatával, ha a takarmányadagokba betulin kerül. A nyírfa kérgéből nyert fitobiotikum széles körben ismert arról, hogy fehér színt kölcsönöz a fának, ami a jelek szerint megvédi azt a tél közepén a nap okozta túlmelegedéstől.

XOS a tyúkteljesítmény fokozására

Dr. Morgan reméli: kísérleti projektje megmutatja, hogy a takarmányok XOS-szal való kiegészítése növelheti a tyúkok takarmányhasznosítását és termelékenységét, valamint csökkentheti a tojások ürülékszennyezettségét – és esetleg még a bélrendszer egészségét is javíthatja, olyannyira, hogy ez hatással van a csirkék betegségekkel szembeni immunitására, csökkentve az antibiotikum-függőséget.

A bélrendszer egészségét elősegítő képessége révén az antibiotikumok alternatívájaként is használható (Fotó: Pixabay)

„Azt reméljük, hogy az XOS etetése a tyúkok bélrendszerének jobb egészségét (amit a rövid láncú zsírsavak termelésének, a mikrobióta összetételének, a tápanyagok emészthetőségének és a bélrendszeri enzimek aktivitásának mérésével azonosítunk), és végső soron jobb teljesítményt (tojásminőséget és madársúlyt) eredményez” – mondta, hozzátéve, hogy ha az XOS hatékony prebiotikumnak bizonyul a tojótyúkok számára, akkor a bélrendszer egészségét elősegítő képessége révén az antibiotikumok alternatívájaként is használható.

Mivel az XOS-t a gabonafélék keményítővé őrlése során keletkező hulladéktermékekből is ki lehet nyerni, potenciálisan olcsó módot jelent a baromfitermelésben – egy olyan iparágban, ahol a termelés növelésének legtöbb más módja feszegeti a költséghatárokat.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás