Már a jövő évi gyümölcstermést is veszélyezteti az ide nyár brutálisan aszályos és csapadékmentes időjárása. Idén sem a gyümölcsök minősége, sem az áruk nem alakul majd úgy, ahogy a tavalyi évben, a megoldás az öntözött területek növelésében, és a korszerűsítésben rejlene.

Az idei aszályos nyárnak, a csapadékhiánynak, valamint az öntözés hiányának köszönhető, hogy a főbb gyümölcseink - az őszibarack, szilva vagy nyári alma - terméseinek egy része kényszerérett lesz, vagyis kisebb méretű és súlyú gyümölcsöket szüretelhetnek majd a termelők. A minőség is gyengébb lesz, mint amilyen a tavalyi évben volt, és az árak sem alakulnak majd úgy, mint amire számítani lehetett. Ennek pontosan az az oka, hogy a kánikula miatt szinte egyszerre érnek be a gyümölcsök és a túlkínálat kordában tartja drágulást.

A brutális kánikula okozta károkat öntözésfejlesztéssel lehetne csökkenteni, ugyanis a hazai gyümölcsösök alig 20-25 százalékát öntözik csak, ráadásul ezeknek az öntözőrendszereknek egy része már elavult. A kárenyhítés másik módja a technológiai, illetve fajtakorszerűsítés lenne, ugyanis ha tovább tart az aszály és a csapadékmentes időszak, károsodnak majd a gyümölcsfák, jövőre nem lesz elegendő virág rajtuk és a termés is elmarad majd az átlagostól. Ezen már az erre a hétre ígért, átmeneti lehűlés sem sokat segíthet. A károkat lehetne enyhíteni egyebek mellett a jég, vagy fagyvédelmi háló használatával, ami nem csak a jég, de az erős napsugárzástól is védi a növényeket - mondta Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (Fruitveb) elnöke.

A most érő szilva és nyári alma színanyagai sem tudnak kellőképpen kialakulni a szélsőséges időjárás miatt, ehhez ugyanis arra lenne szükség, hogy az éjszakai hőmérséklet legalább 16-17 fokig lehűljön. Ezzel szemben napok óta 20-25 fokot mérnek, ami miatt sápadtabb lehet a szilva és a nyári alma is, és ez az árak negatív irányba történő elmozdulását eredményezheti majd.

Az aszály többek között a szilvát is jelentősen veszélyezteti
 

A szezon két fontos gyümölcsénél, a baracknál és a szilvánál, jelentősen beleszólhat az árak alakulásába, hogy lesz-e elegendő munkáskéz, napszámos, ugyanis ha nem sikerül az ütemezett szüret, akkor csökkenhet az étkezési minőség és több juthat a pálinkafőzdékbe. Azzal is számolniuk kell a gazdáknak, hogy a rendkívüli forróságban legfeljebb 11 óráig szedhetik a termést, mert a kánikulában felmelegszik a gyümölcs és úgy nem lehet hűtőházba vinni.

A zöldségtermesztőknél jobb a helyzet, mert ott az öntözött területek aránya eléri a 60-70 százalékot is, csakhogy ezek többnyire úgynevezett esőztető berendezésekkel juttatják el a vizet a növényekhez. Ezeknek a berendezéseknek az a hátrányuk, hogy jelentős a párolgási veszteség és ez sokat ront az öntözés hatékonyságán. A gyümölcsösökben - már ahol van - ott többnyire a korszerűbb csepegtető rendszerek működnek. Ezeket programozni is lehet, főleg éjszaka működnek, és némileg lehűtik a talajt és a gyökérzetet.

Ha megfelelő lenne a levegő páratartalma, a meleg nem jelentene akkora veszélyt. A gond inkább az, hogy most már hosszabb ideje az úgynevezett légköri aszály sújtja a gyümölcsösöket és a zöldségtermő területeket. Ez azt jelenti, hogy a levegő relatív páratartalma 60 százalék alá csökkent, így a fóliasátrakat, üvegházakat sem lehet rendesen átszellőztetni, ami szintén termésveszteséggel jár.

A légköri aszály fennmaradásának kedvez, hogy Afrikából nagyon száraz és forró levegő érkezik és régen hullott csapadék. Legutóbb két éve alakult ki hasonló helyzet.

A magyar termelőknek a spanyol, olasz és főleg a legkorszerűbb technológiákkal dolgozó izraeli termelőkkel kell versenyezniük. Napjainkban már nem érdemes öntözés nélküli gyümölcsöst telepíteni, ugyanis a globális felmelegedés következtében megváltozott éghajlati viszonyok miatt az elmúlt évtizedben átlagosan 5 évből kettőben a jelenlegihez hasonló kánikulai, aszályos szezonnal kellett számolni. Kétségtelen, hogy hektáronként akár milliós beruházást igényel egy egy megfelelő öntözőrendszer kiépítése, de a technológiai fegyelem betartásával, a korszerű fajtaválasztással a mennyiség és a minőség is több, illetve jobb lesz. Az egy kilóra vetített fajlagos költség pedig kisebb lehet, mint a hagyományos termesztéssel - hangsúlyozta a Fruitveb elnöke.

Forrás: agrarszektor.hu

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás