Bizonyára sok olvasónk tudja, hogy amikor túl meleg van, jóval kevesebb burgonyagumó növekszik a talajban. A biokémikusok nemrég fejtették meg ennek az okát: a gumónövekedés blokkolásáért egy rövid RNS szakasz felelős. Amennyiben ezt a gént kikapcsolják, létre lehet hozni a hőségnek ellenálló burgonyát. Így még a klímaváltozás okozta felmelegedés mellett is biztosítható a megfelelő termésmennyiség.

A Friedrich Alexander Egyetem kutatói (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, FAU) fedezték fel, hogy a növekvő hőmérséklet beindít egy olyan rövid RNS-szakaszt a burgonyanövényben, ami megakadályozza a gumók fejlődését. Viszont a gén kikapcsolásának hatására a növény nem reagál a kánikulára – jelentették ki a kutatók a Current Biology című tudományos lapban. A Science Daily hírére a Magyar Mezőgazdaság bukkant rá.

Megtalálták a burgonya gumónövekedés blokkolásáért felelős RNS-szakaszt

Ezért nem nő a burgonyagumó a melegben

A burgonya legjobban a mérsékelt égövön terem, 21 Celsius fokos nappali, és 18-as éjszakai hőmérsékletben. Ez a hőmérséklet és a nappalok megfelelő hosszúsága aktivál egy SP6A nevű fehérjét, ami a gumók fejlődéséért felelős. A növény ennek segítségével készül fel a hűvösebb időszakra. Ám ha emelkedik a hőmérséklet, a növény a zöld részek (levél és szár) növesztésére koncentrál, és kevés, vagy semennyi gumó sem fejlődik. Ezt mutatta ki Dr. Uwe Sonnewald professzor FAU-csapata, akik mesterséges körülmények között nappal 29, éjjel 27 fokon neveltek burgonyanövényeket. Ráadásul az ilyen körülmények között kialakult gumók keményítőtartalma is alacsonyabb és gyorsabban kezdenek csírázni. Ez azt bizonyítja, hogy kevesebb tápanyag található bennük, és gyorsabban indul meg a rothadásuk is.

Eddig azonban nem tudták, hogy mi gátolja a gumók fejlődését a magas hőmérsékleten. Sonnenwald professzor csapata azonban nem csupán azonosította a kérdéses RNS-t, de képes volt kikapcsolni azt.

A kutatás a szabadföldön folytatódhat

Az így létrehozott burgonyanövény az üvegházban tartott magas hőmérsékleten (29 fok nappal és 27 fok éjszaka) is jó minőségű gumókat tudott nevelni. Ezzel bizonyítást nyert, hogy a jövőben akkor is lehet majd burgonyát termeszteni, ha emelkedik a hőmérséklet. A következő lépés az, hogy a tudósok megvizsgálják szabadföldi körülmények között is a magas hőmérsékletnek ellenálló burgonya terméshozamát.

Látott már burgonyamagot?

Mert hazánkban csak kevés ember találkozott burgonyamaggal, hiszen a burgonyának általában a gumóit szoktuk április közepén ültetni. A Solace EU projekt keretében egy teljesen új módszert, a magról vetést alkalmazta az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet. Nem a burgonya gumóját ültették el március végén, hanem a magból palántát neveltek, és az kerül majd májusban végleges helyére. Ennek az előnye az, hogy a gumóval átvitt, talajeredetű fertőzéseket minimálisra lehet csökkenteni, ami az ökológiai gazdálkodás egyik nagyon sarkalatos pontja.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás