A gyakorlati tudás megszerzését segítő tanulmányúton vett részt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szervezésében 12 magyar kecsketej- és juhtejtermelő illetve feldolgozó Franciaországban. A magyar szakemberek a gyártástechnológián kívül a termelői összefogásról is hasznos tapasztalatokat gyűjtöttek. A francia juh- és kecsketej termelők helyzetével ismerkedhettek meg a kiutazó magyarok. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara sajtóközleménye írt arról, hogy a kiskérődző ágazat egyik kitörési pontja a tejtermelés növelése, valamint a lehető magasabb feldolgozási fokú, magas hozzáadott értékű termékek előállítása. Ennek eredményeként növekedhet a hazai élelmiszeripari kapacitás, a foglalkoztatottság, a versenyképesség és a fogyasztás is. A juhtejre és a kecsketejre, valamint az ezekből készített tejtermékekre ugyanis jóval nagyobb a fogyasztói igény, mint amennyit jelenleg a hazai ágazat előállít. A felvásárolt és feldolgozott juhtej mennyisége jelenleg mintegy 700 ezer liter, a feldolgozással elsősorban közepes és kisebb méretű előállítók foglalkoznak. A kecsketejtermelés becsült mennyisége évente 3-5 millió liter, de a tejüzemek ebből csupán 600 ezer liter tejet dolgoznak fel. Jellemző az ágazatra, hogy a fő bevételnek számító tejet és a saját készítésű tejterméket a legtöbb esetben közvetlenül értékesítik a gazdálkodók.
A magyar juh- és kecsketej termelők sokat tanulhattak a francia kollégáktól a NAK által szervezett tanulmányúton - képünk illusztráció
Sok információra és támogatásra van szükség ahhoz, hogy a gazdaságok nemzetközi viszonylatban is versenyképesebbé váljanak, és minél több, minél jobb minőségű terméket állítsanak elő, azokkal pedig eljussanak a megfelelő piacokra. Ezért a Kamara az egyik legfontosabb feladatának tartja, hogy az ágazatban tevékenykedők képességeit, szakmai ismereteit is fejlesztve segítse a kamarai tagokat. A Kamara korábbi szakmai rendezvényeinek tapasztalatai is azt mutatták, hogy az élelmiszeripari vállalkozások és az őstermelők körében egyaránt nagy igény van olyan gyakorlati, piacképes tudás megszerzésére, amely azonnal átültethető a mindennapi tevékenységükbe. Ezért is döntött az eddig jól bevált gyakorlatközpontú programok folytatása mellett a NAK Élelmiszeripari Igazgatósága. Ennek részeként 2018. október 15-19. között 12 kecsketej- és juhtejtermelő illetve -feldolgozó kamarai tag utazhatott Franciaországba, a NAK által szervezett és részben a Kamara által finanszírozott sajttechnológiai szakmai tanulmányútra.
Az egyik legismertebb francia mezőgazdasági iskolában, az ACTALIA képzőközpont carmejane-i mezőgazdasági technikumában működtetett manufakturális sajtműhelyében vendégeskedtek a magyarok - képünk illusztráció
A csoportban kézműves sajtkészítők, mezőgazdasági és élelmiszeripari családi vállalkozások és tejipari kisüzemek szakemberei vettek részt, hogy kibővítsék az ismereteiket a sajtkészítés területén. Erre pedig bőven volt lehetőségük az egyik legismertebb francia mezőgazdasági iskolában, az ACTALIA képzőközpont carmejane-i mezőgazdasági technikumában működtetett manufakturális sajtműhelyében.
???? A program résztvevői valós üzemi gyártás közben tanulhatták meg el a savas alvasztású friss „túró” sajtok és krémsajtok, valamint a kecsketejből kézműves technológiával előállított kékpenészes sajt gyártását, továbbá az úgynevezett TOME típusú félkemény sajt érlelt változatának juhtejből történő elkészítését. ????
A helyi szövetkezeti rendszert is bemutatták a franciák
A gyártástechnológiai ismereteken kívül lehetőség volt megismerni a francia farmgazdálkodók saját termelésű és előállítású termékeinek forgalmazására létrehozott szövetkezeti üzletek működését. A résztvevők a kis családi farmgazdaságok integrációjáról is képet kaptak. Továbbá a magyarok egy családi farmon a tulajdonosokkal is tapasztalatokat tudtak cserélni a saját alapanyag-termelésről és -feldolgozásról, valamint az értékesítésről. Az érintett gazdaságban kiderült, hogyan tudta a család uniós és állami támogatásból korszerűsíteni az állattartó telepét, valamint megvalósítani a nyugdíjba vonuló gazda és fia közötti generációváltást.

Megosztás

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás