A Sorghum ID európai, szakmaközi cirokszervezet és a Nitrosorg együttműködési projekt konkrét célokat tűzött ki maga elé: a minőség maximális javításával javítani kívánja a fajtaszelekciót, különös tekintettel a fehérjetartalomra, az emészthetőségre, valamint a baromfitakarmányozásra való alkalmasság előtérbe állításával; a projekt másik célja a nemesítőknek való tudásátadás.

A Sorghum ID legutóbbi vezetői ülésén Nancy Terrier, az INRAE kutatója bemutatta a Nitrosorg projektet, amelyet David Pot-tal (CIRAD - Centre de coopération internationale en recherche, francia agrárkutató és nemzetközi együttműködési szervezet) közösen irányít. Véleménye szerint a cirok, amelynek termőterületét az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében egyébként növelni kellene, fontos fehérjeforrássá válhat. A gabona emészthető fehérjetartalmának javítása érdekében a kutatás a fajtaszelekció javítására irányul.

Francia támogatással fejlődik a közös cirokprojekt

Célok és feladatok

A Nitrosorg projekt célja, hogy feltárja, mi állhat a cirok alacsony fehérjeemészthetősége mögött. Ebből a célból a kutatás három fő munkacsoportban folyik, amelyek azt a célt tűzték maguk elé, hogy jobban megértsük a biológiai mechanizmusokat, és a vetőmagpartnerek számára nagyszabású fenotipizálási és előrejelzési eszközöket biztosítsunk - fogalmazott.

Ez a hatalmas feladat 3 éven keresztül számos partner együttműködését feltételezi, és nagy lelkesedést vált ki a cirokkal foglalkozó szakemberek körében - írták.

Három munkacsoport dolgozik a közös cirokprojekt sikeréért

Ezeket végzik a munkacsoportok

  • Az 1. munkacsoport a különböző cirokgenotípusok szemtermelését tanulmányozza (kereskedelmi kínálat, globális sokféleség, nemesítési programok).
  • A 2. munkacsoportcsoport a gabonafélék minőségének jellemzésére és előrejelzésére szolgáló eszközök fejlesztéséért felelős: SPIR kalibráció beszerzése és fejlesztése[1] , a partnerek platformjainak szabványosítása, a gabonafélék minőségére vonatkozó adatok előállítása, genotípusos elemzés, genomikai alapú kalibrációk fejlesztése a gabonafélék minőségének előrejelzésére; ez a csoport a felelős a nemesítés optimalizálásáért, amelynek érdekében a fenotípusos szelekciót is mozgósítja.
  • Az 1. és 2. munkacsoport munkája alapján a 3. munkacsoport 5 genotípust választ ki és elemez, és arra törekszik, hogy a baromfitakarmányozás kontextusában in vitro és in vivo munkával megértse a fehérje emészthetőségét befolyásoló tényezőket.
Összehangolt munka szükséges

A negyedik tevékenység a munkacsoportok között folyó munka összehangolására és előtérbe állítására vonatkozik. A 2022 januárjában indított és a CASDAR által finanszírozott hosszú távú kutatási projekt 2025. június 30-án ér véget. A projekt kutatási eredményei lehetővé teszik a jobb fehérje- és szemtartalmú, valamint könnyebben emészthető fajták szelekcióját, és ezáltal magasabb tápértéket nyújtanak az állati takarmányozásban. A projekt partnerei: UMR AGAP, IATE, BOA, PEAT, ITAVI, Eurosorgho és RAGT.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás