Több francia gazdaságban már több, mint 10 éve alkalmazzák a direktvetés módszerét. Két kelet-francia gazdaság példája mutatja meg, hogy néz ki a forgatás nélküli művelésre alapozott vetésforgó a gyakorlatban. Minden egyes kultúra direktvetéssel került a talajba, egyedül a cukorrépánál történt meg a sorok előzetes, 4-5 cm-es mélységben történő meghúzása. Az igazság fontos része, hogy a francia éghajlaton általában kevesebb gond van a rovarokkal és több a gombákkal, illetve a meztelen csigákkal, mint hazánkban. Mindez a csapadékosabb klímának köszönhető. Ugyanez az oka annak is, hogy júliusban is sikeresen el tudnak vetni egy talajtakaró növényt. Ősszel és kora tavasszal pedig a tápanyag-kimosódás miatt van szükségük a földfelszín védelmére. Az eltérések ellenére van néhány használható ötletük - írta meg az Agrárszektor cikke.
Eredményes a direktvetés a franciáknál, a tapasztalatokból tanulhatnak a magyar gazdák is
Az első gazdaságban (Champagne) a vetésforgó a következőképpen alakult 11 év távlatában. A rotáció a cukorrépával kezdődik. Annak korai betakarítása után még október végén az őszi borsóra kerül a sor, amit együtt vetnek az őszi búzával. Mindezt azért, hogy a talajt megfelelően takarják. A vegetáció akadályozza a gyomosodást, kedvezőbb lesz a mikroklíma és kisebb lesz a borsót érő fagyhatás. Tél végén a búzát egy egyszikűirtóval viszik ki a táblából, és csak a borsó marad. A második év végén a repce váltja a borsót (kihasználva a talajban felhalmozódott nitrogént, illetve a kevés növényi maradványt). A repcét tavaszi lóbabbal, takarmányborsóval társítják – ezek a tél alatt maguktól elfagynak, és a talajfelszínen gyomosodást gátló mulcsot képeznek. A repce betakarítása után az árvakelésére a lóbabot azonnal rávetik. Így ősszel a búzát gyakorlatilag egy gyommentes és nitrogénnel gazdagított talaj várja. A búza után tavasszal sörárpa következik, a két kalászos között pedig ismét egy magától elfagyó, pillangósokból álló keveréket vetnek. Tavasszal a sörárpa ebbe a szerves anyaggal dúsított földbe kerül bele. Betakarítását egy keresztesvirágú (mustár, olajretek) másodvetés követi, amit a tél előtt zúznak le. A következő tavasszal ismét a cukorrépa következik. Az októberi betakarítást követően a jó állapotú, megbolygatott földbe egy gyors eldolgozást követően még a hónap végéig el tudnak vetni egy kései búzafajtát. A búzát a nyáron ismét talajtakaró másodvetés követi, majd ezután a nyolcadik évben a tavaszi borsóval folytatódik és megismétlődik a 2-5. évig alkalmazott rotáció.
Francia példa homokos talajon
Egy másik, rossz talajadottságokkal (homokos földek) rendelkező gazdaságban az egyes kultúrák 7 éves rotációban követik egymást. Itt három fontos szabályt tartanak be a termelés során:
  1. A talaj állandó takarása (a fő kultúra után másodvetés, vagy mulcshagyás).
  2. A talajművelés elhagyása (már a 8-10 cm es műveléssel is megbolygatjuk a talaj életet és a kapillárisokat, ami akadályozza a víz közlekedését mindkét irányba).
  3. A rotáció elnyújtása (hétéves vetésforgó).
 
Vetésforgó:
  • Repce pillangósokkal társítva
  • Őszi árpa
  • Lóbab másodvetésben
  • Őszi búza
  • Zab vagy zabos bükköny
  • Borsó vagy lóbab
  • Főként pillangósból álló talajtakaró másodvetés (pl. takarmányborsó, herekeverék, lóbab)
  • Őszi búza
  • Főként pillangósból álló talajtakaró másodvetés
  • Kukorica
  • Tavaszi árpa
Az alkalmazott technológiák előnyei:
  • - Állandó talajtakarás, ami gátolja a gyomosodást és a talajt szerves anyaggal dúsítja.
  • - A takarás védi a talajfelszínt az eróziótól és télen kedvezőbb mikroklímát teremt.
  • - Javul a talajszerkezet, a sértetlen kapillárisok jobban elvezetik a vizet, a talajélet pedig gazdagodik.
  • - Csökken a vonóerőigény, éves szinten hektáronként közel 32 liter gázolaj takarítható meg.
  • - Kevesebb műtrágya, továbbá egy jó vetésforgó a rovarkártételt is csökkenteni tudja.
Az alkalmazott technológiák hátrányai:
  • - Öt-hat év szükséges ahhoz, hogy beálljon a biológiai egyensúly. Eleinte az is megtörténik, hogy az adott kultúrát újra kell vetni.
  • - A rágcsálók felszaporodhatnak az állandóan borított talajfelszín miatt. A ragadozó madarak és a rókák akkor gyérítik őket hatékonyan, ha a táblákat mezővédő erdősáv határolja.
  • - A barázdában összegyűlt tarlómaradvány akadályozza a csírázást, ezért a tárcsás csoroszlyák előtt a barázdát szárterelőkkel kell szabaddá tenni. A borsószalmát csak a bordázott vágótárcsák tudják felaprítani, de harmatos reggeleken a vonódott szalmával ezek is nehezen bírnak el.

Megosztás

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás