Friss jelentés a klímaváltozásról és arról, mit tehetünk ellene
A globális felmelegedés alapjaiban változtatja meg hol és hogyan termeljük meg az élelmünket. Hatására csökkenhet bizonyos mezőgazdasági termények táplálkozás-élettani értéke. Ezt állapította meg a FAO legújabb jelentése. Egyúttal kitér arra is, mit jelentenek mindezek az éhezés és szegénység elleni küzdelem és a globális élelmiszer-kereskedelem szempontjából.
A Klímaváltozás és élelmiszerellátó rendszerek című kiadvány az elmúlt húsz év legfontosabb, a klímaváltozás helyi és világszintű hatásait vizsgáló, az élelmezésügyre és mezőgazdaságra fókuszáló kutatásait és megállapításait foglalja össze.
„A klímaváltozás egyre komolyabb fenyegetést jelent a globális élelmiszer-ellátásra és a helyes táplálkozással kapcsolatos célok elérésére, ezért azonnali és összehangolt válaszra van szükség… Több figyelmet kellene fordítani a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást segítő ösztönzőkre, például a kereskedelemre, amely előlendítheti a világ élelmiszer-termelésében jelentkező negatív hatások elleni küzdelmet…” - hívja fel a figyelmet a kötet az előszóban.
Hirdetés
Mezőgazdaság és az élelmiszerellátás nyomás alatt
A klímaváltozás tovább nehezíti a mezőgazdasági termények, élelmiszer, takarmány és üzemanyagok iránti kereslet kielégítését. Ez a gyarapodó népesség és az egyre magasabb jövedelemszintek miatt amúgy is gyors ütemben növekszik. A mezőgazdaság ki van téve a helyi időjárási viszonyoknak és emiatt a klímában bekövetkező változás különösen erősen hat rá.
Az egyenlítő környékén a meleg és szárazság negatív irányba módosíthatják a termésátlagokat, miközben a visszafogott hőmérséklet-növekedés, rövidtávon, előnyös lehet a mezőgazdasági termelésre.
„A klímaváltozás valószínűleg növelni fogja a globális egyenlőtlenségeket, mivel a negatív hatásait leginkább a kevésbé fejlett országok szenvedik el a legerősebben,” mondta a kötet szerkesztője.
Szeretne többet tudni a témáról? |
Tudjon meg többet az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárás mezőgazdaságra gyakorolt hatásáról, a lehetséges alkalmazkodási módokról és megoldásokról! Regisztráljon és jöjjön el a szeptemberi Gazdag Gazda Konferenciasorozat valamely állomására! Részletes program és kedvezményes jelentkezés: www.magro.hu/konferencia |
A könyv nem csak a jelenség következményeit veszi sorra. Azt is vizsgálja, hogy bizonyos klímaváltozás ellen tett lépések milyen mellékhatásokkal járhatnak. Jelenleg a növényi alapú bioüzemanyagok bár megújuló erőforrásnak számítanak, mégis az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedését idézhetik elő az azzal együtt járó erdőirtások révén.
A magasabb szén-dioxid koncentráció csökkenti a cink-, vas- és fehérje-tartalmat a világ legfontosabb gabonáiban, mint a búza vagy rizs, miközben emeli azokban a keményítő és a cukor arányát.
A legújabb kutatások már vizsgálják az étrendváltozás hatását az öntözéses és az esővízen alapuló termelésre. Egyes tudósok szerint kevesebb állati eredetű termékek fogyasztása révén a megspórolt vízmennyiséggel világszerte akár 1,8 milliárd embert is el lehetne látni élelmiszerrel.
Így változna meg a Föld, ha minden jég elolvadna:
http://www.youtube.com/watch?v=VbiRNT_gWUQ
Kereskedelmi folyamatok
A kiadvány a kereskedelem bővülésének lehetőségét is taglalja. Megállapítja, hogy az alacsonyabb szélességi fokokon fekvő területeken a termelési és exportkilátások várhatóan romlanak. Az egyre szélsőségesebb időjárás, akár aszályok vagy trópusi ciklonok formájában, szintén hátrányosan érintheti a kereskedelmet, akadályt képezve a szállítmányozás, az ellátási lánc és a logisztika számára.
Igaz, a világpiac segíthet az árak és a készletek kiegyenlítésében. Alternatív lehetőségeket is kínálhat a klímaváltozás által súlyosan érintett területek lakóinak. Ám a kereskedelem önmagában, nem old meg minden problémát. Emellett szükség lenne helyi szintű alkalmazkodásra is, hogy országok és régiók ne váljanak importfüggőkké, kiszolgáltatva az árak ingadozásának. Egy másik idevágó feladat a kereskedelmi politikák összehangolása az éghajlati célkitűzésekkel.
Mi lehet a megoldás?
A kötet szerzői javaslatot tettek egy párbeszéd elindítására az érintettek, tudósok, döntéshozók, a civil társadalom képviselői és a privát szektor bevonásával. A cél, hogy felmérjék és ellenőrizzék a klímaváltozás hatásait és az így létrejövő tudással támogassák a politikai lépéseket.
Ennek formája lehet akár egy online fórum a klímaváltozás következményeiről és bizonyítékairól. Egy ilyen fórum támogatná a politika-alkotást és a kezdeményezéseket, melyek az élelmezési és táplálkozási biztonság javítás a célja.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés