A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) frissítette honlapján „A kisüzemi bortermelő tevékenysége” című információs füzetét. Az anyag a kisüzemi bortermelői tevékenység feltételeit, az előállítható termékek körét, az előállításra, nyilvántartásra, szállításra vonatkozó előírásokat tartalmazza. Ismerteti továbbá a kisüzemi bortermelő elszámolási és adófizetési kötelezettségét is. Érdemes átolvasni a borászati témában érdekelteknek.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján megtalálható „A kisüzemi bortermelő tevékenysége” című információs füzet összesen 7 oldalon részletezi a bevezetőben említett témákat. Érdemes átolvasni a borászati témában érdekelteknek. 

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) frissítette honlapján „A kisüzemi bortermelő tevékenysége” című információs füzetét

Ki lehet kisüzemi bortermelő? 

Aki kereskedelmi céllal kíván szőlőbort előállítani és megfelel a jövedéki törvény előírásainak. A feltételeket önállóan, vagy gazdasági, jogi kapcsolatban lévő másik borászati üzemmel együttesen teljesíti és nem kíván adóraktári engedéllyel működni.

 Kisüzemi bortermelő a szőlőt művelő családtagok közössége is, ha a szőlőbor-előállítást közösen használt pincében végzik.

Az előállítható termékek 

  • csendes bor: előállítás szőlőfeldolgozással, szőlőmust erjesztésével, palackozás, tárolás,  
  • habzóbor: kizárólag saját szőlőből vagy saját előállítású csendes borból, palackos erjesztéssel állítható elő, a készlet maximális mennyisége 50 000 liter. 

Kisüzemi bortermelőként más jövedéki termék nem állítható elő, nem palackozható és kedvezményes párlatán kívül nem tárolható. A kisüzemi bortermelő bérmunkát, bértárolást nem végezhet. 

Csendes borát adóraktárban (egyszerűsített adóraktárban) bérmunkában lepalackoztathatja, és visszaszállítva adófelfüggesztés mellett betárolhatja. Palackos erjesztésű habzóborát bérmunkában adóraktár állíthatja elő, a visszatárolás azonban csak szabadforgalomba bocsátással, a jövedéki adó megfizetésével, adózottan történhet. 

A kisüzemi bortermelés feltételei

A gazdálkodó: rendelkezik érvényes borászati üzemengedéllyel,  nem minősül kockázatos adózónak ,  három borpiaci év átlagában kevesebb mint évi 1 000 hektoliter csendes bort állít elő, szőlőt feldolgozási céllal csak belföldön vásárol,  sűrített szőlőmust és finomított szőlőmust-sűrítmény kivételével más borászati terméket nem vásárol,  palackos erjesztésű habzóbort kizárólag saját előállítású csendes borból állít elő, és a készlet mennyisége nem haladja meg az 50 000 litert,  az előállítható termékeken kívül más jövedéki terméket nem állít elő, nem raktároz, nem forgalmaz. 
Az információs füzet itt érhető el.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás