Június 15-én új törvény lép életbe azokkal a fúrt kutakkal kapcsolatban, amelyek vizét meg is isszák. Escherichia coli, pH érték, hőmérséklet… Miért olyan fontosak ezek?

Egészen pontosan egy már meglévő kormányrendeletet egészítenek ki a saját ivóvízművekre vonatkozóan. A kiegészítés értelmében a saját, ivásra is használt fúrt kutakat be kell jelenteni a jegyzőnél, ezzel pedig kötelező vizsgálat is együtt jár.

A bevizsgálást érdemes független laboratóriumokkal elvégeztetni, mivel azok minden fontos paramétert meg tudnak vizsgálni.

Fizikai vizsgálatoknál elsősorban a szín, a szag, az íz, valamint a víz hőmérséklete az, amit vizsgálnak a kutatók. Ezek az úgynevezett organoleptikus paraméterek már előzetesen meg tudják mutatni, hogy iható-e a víz. Alap esetben az ivóvíz egy színtelen, szagtalan, kellemes ízű folyadék. Amennyiben ettől eltér a vizsgált víz, már probléma lehet a minőségével.

Sok furcsaság bújhat meg egy kút vizében (Fotó: dunakanyarregio.hu)
 

A mikrobiológiai vizsgálatok kiterjednek a szennyvizekből, rothadó növényi, állati maradványokból, ürülékből a talajba és vizekbe kerülő baktériumok és vírusok kimutatására. Elsősorban az Escherichia coli nevű baktérium jelenlétét vizsgálják, jelenléte szennyvíz eredetű szennyezésre utal. A szennyvízzel szennyezett víz nem iható, komoly egészségügyi ártalmakkal bír!

Szintén szennyvíz eredetű szennyezésre utal a fekáliás enterococcus jelenléte a vízben. Nem maga a baktérium jelenti az egészségügyi kockázatot, hanem a szennyvízben megtalálható egyéb organizmusok, de jelenléte tilos az ivóvízben.

E. coli... senki nem szeretné az ivóvizében tudni
 

A kémiai vizsgálatok során elsősorban a nitrit és a nitrát tartalmat vizsgálják a laboránsok. A nitrit az ammónium ionok átalakulása során kerülhet a vízbe, ami mind emberi, mind állati szennyezéssel bekerülhet a vízhálózatba. A nitrit igen veszélyes, mivel a vér hemoglobinjának (vörösvértest) oxigénszállító képességét csökkenti, oxigénhiányt okoz.

A nitrát is a nitrithez hasonlóan oxigénhiányt okoz, ugyanis a gyomorba kerülve nitritté alakul át. Ezért ez a két anyag ivóvízben egyáltalán nem lehet jelen.

Forrás: agronaplo.hu

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás