2012-ben került nyilvánosságra a sertéságazat fejlesztését célzó koncepció. E szerint 2017-re az akkori állományt meg kellett volna duplázni. Ez azonban csak álom marad, alig pár tízezer egyeddel bővült idáig az állomány. Egy ugyanakkor biztos: ha nincs a sertésstratégia, sokan az utcára kerültek volna az ágazatban dolgozók közül. Mi magyarok továbbra is nettó importőrök vagyunk sertésből.

Továbbra sem túl acélos a magyar sertéságazat helyzete. 2012-ben annyira rossz volt a helyzet, hogy megalkották a sertésstratégiát, amely arra volt hivatott, hogy megerősítse az ágazat helyzetét az állattenyésztésen belül, valamint a hazai és nemzetközi piacon is előkelőbb helyre segítse a magyar sertést.

A tervek rendkívül merészek voltak. 2017 végére az akkori állománynak meg kellene duplázódnia, ezzel jelentősen megerősítve az ágazat helyzetét. Ez azonban már most, 2017 elején látszik, hogy nem fog sikerülni. A hazai sertéslétszám ugyanis az évek során mindössze pár tízezer darabbal emelkedett.

Miért nem jöttek össze a tervek?

Az emelkedés szépen elindult, sőt, a 2014 elején bevezetett sertéshús áfacsökkentés is hozott néhány ezer plusz sertést a hazai tenyésztőknek. Viszont jöttek az orosz embargós intézkedések, amelyek ugyan közvetlenül nem érintették a magyar sertéságazatot, de mivel hazánkat ellepte a nyugat-Európába beragadt sertéshús, az árak a mélybe süllyedtek.

Nem fejlődött akkorát az ágazat, mint amire számítottak a szakértők
 

Szakértők szerint, ha 2016 elején nincs a fogyasztóknak szóló sertéshúsáfa-csökkentés, az ágazat már rég romokban heverne.

A KMS védjegy nélkül sehol nem tartanánk

A Kiváló Minőségű Sertéshús (KMS) védjegyet már 110 hazai termelő kapta meg. Ezt a védjegyet kizárólag azok a gazdálkodók érdemlik ki, akik a Magyarországon született malacaikat bizonyítottan olyan takarmánnyal etetik, amely legalább 30 százalékban GMO mentes kukoricából készült és 95 százalékban szemes terményből áll. Összesen 2 millió sertés hízik fel évente ilyen védjegy alatt. Szakértők azt mondják, ha nem vezetik be ezt a védjegyet és nem termel ennek megfelelően ilyen sok gazdálkodó, a sertéságazat még itt sem tartana, ahol most van jelenleg. A vg.hu információi szerint a KMS-címke használata három évre szól, és évi minimum egyszeri ellenőrzésre számíthat a védjegy birtokosa.

A sertéshús áfájának csökkentése is segített az ágazat összeomlásának elkerülésében
 
A támogatások nélkül térdre rogyna az ágazat

A támogatások is komoly segítséget nyújtanak a sertéstenyésztőknek. 2015-ben bevezették a tenyészkoca állatjóléti támogatásokat, amiből 8,62 milliárd forint jut idén a tenyésztőknek. Emellett a sertéstartóknak fizethető állatjóléti támogatásra 2017-ben további 9,14 milliárd forint áll rendelkezésre.

Látható, hogy a várt sertéságazati fejlődési roham elmaradt. Sőt, tavaly november végéig az élősertés-kivitel 1, a húsexport pedig 3 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához képest. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint ugyanakkor az élősertés-behozatal 8 százalékkal nőtt, a sertéshúsimport volumene pedig 18 százalékkal emelkedett. Ezzel Magyarország élő sertésből és sertéshúsból is nettó importőr volt a vizsgált periódusban.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás