Fűzfa felhasználásával fejlesztettek ki új biogáz előállítási módszert magyar kutatók vezetésével
Az ELKH Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) kutatóprofesszora, Dudits Dénes akadémikus vezetésével a fűzfa biomasszájának energetikai hasznosítására épülő új eljárást dolgoztak ki kutatók biogáz előállítására. A projekt az SZBK, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Biotechnológiai Tanszéke, az Agrár-Béta Mezőgazdasági Kft., valamint a Kaposszekcsői Agrár-Biogáz Kft. szakembereinek együttműködésében valósult meg, 545 millió forintos uniós támogatással.
A kutatók a biogáz előállításának régóta ismert, és világszerte alkalmazott biotechnológiai eljárását fűzfa biomasszájának felhasználásával fejlesztették tovább. Ennek révén új utat nyitottak a gazdaságosabb és környezetkímélőbb biogáztermelés előtt - írta az ELKH. A kutatás célja egy olyan új eljárás kifejlesztése volt, amelynek segítségével a növekvő energiaigény miatt egyre fontosabbá váló zöldenergia-termelést környezetkímélő módon lehet növelni, illetve megfelelően lehet alkalmazni – közölte Bagi Zoltán, a kutatás szakmai vezetője, az SZTE Biotechnológiai Tanszékének adjunktusa. A kutatás során kiderült, hogy biogázreaktorokba helyezve a fűz biomasszája az egyik legalkalmasabb alapanyag a biogáz előállítására, a hagyományos szerves hulladékok mellett.
A kutató elmondta, hogy fermentálótankokba helyezve szinte valamennyi szerves anyag alkalmas biogáz előállítására. Ilyenek többek között az állati eredetű trágya, az élelmiszeripari melléktermékek és hulladékok, az elpusztult állatok tetemei és a növények egyes részei. Ezenfelül a háztartási szerves hulladék és a szennyvíziszap is felhasználható erre a célra. Ezekből a szerves anyagokból mikroorganizmusok segítségével, biotechnológiai módszerekkel megújuló energiahordozó, azaz biogáz termelhető. A kutató kiemelte továbbá, hogy szerves anyagok más eljárásokkal nem hasznosíthatók energiatermelés céljára, a környezetbe elhelyezve pedig számos környezetvédelmi és egészségügyi problémát okozhatnak.
Hirdetés
Energiatermelés és ártalmatlanítás
A biológiai úton történő fermentáció során – az energiatermelés mellett – a kiindulási anyagok ártalmatlanítására is sor kerül. Mindez annak köszönhető, hogy a lebontás után visszamaradó anyag biotrágyaként jól használható a mezőgazdaságban tápanyag-visszapótlásra, és ezzel kiváltható a környezetterhelést jelentő műtrágya alkalmazása. A biogáztermelés céljára felhasználható alapanyagok többsége veszélyes hulladéknak számít. Ezzel az eljárással az egyébként nagyon magas költséggel kezelhető, illetve megsemmisíthető veszélyes hulladékokból is hasznos termék – biogáz vagy biotrágya – állítható elő, közölte Kovács Kornél, az SZTE emeritus professzora.
Tenyészanyag nemesítése
Az ELKH SZBK Növénybiológiai Intézetében többéves nemesítési kutatásokkal javították a zöld biomassza felhasználhatóságát biztosító tenyészanyagokat. Így a genetikai állomány megduplázódását eredményező poliploidizációval előállított energiafűz-tenyészetek megnövekedett metánhozamot biztosítottak. Továbbá a zöld biomassza kémiai összetétele is hatással van a fermentáció hatékonyságára, ezért a lignintartalom csökkentése érdekében is folyik szelekció. Lényeges, hogy az új poliploid-genotípusok a fotoszintézis során több szén-dioxidot (CO2) kötnek meg, ezért ezek a növények kétévenként levágva további, környezetet javító hatással is rendelkeznek.
A projekt a „Rövid vágásfordulójú energiaültetvények hasznosítása innovatív biogáz kofermentációs és fitoremediációs technológiákkal” című GINOP pályázatban, a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés