Az új technológia – a GEA Dairy Pro Q – a farmot vezető Paul Smith szerint teljesen átalakította a gazdaságot, mivel most már csak „bébiszitterkedik”, és nem kell órákat töltenie a nagy állomány kézi fejésével. Smith már több mint 30 éve dolgozik ott, mivel 15 évesen otthagyta az iskolát, hogy az apjának dolgozzon. Smith és felesége, Marsha 10 évvel ezelőtt vette át a farm vezetését a szüleitől bérbe véve.

Smith elmondja: „Jelenleg körülbelül 750 tehenet fejünk, amelyek 90%-a holsteini, naponta kétszer, teljes legelő alapú rendszerben. A tehenek 300 napos laktáció mellett körülbelül 8000 liter tejet termelnek, és körülbelül 600 kg teljes tejszárazanyagot adnak.”

Tavaly októberben (2022) telepítettek egy GEA Dairy Pro Q-t, amely egy teljesen robotizált rotációs fejőgép. Ez az első a maga nemében a déli féltekén (Forrás: dairyglobal.net))

Tehéntenyésztés

A különböző genetikai cégek honlapjain való vadászat a legjobb bikák után nem szerepel előkelő helyen Smith napirendjében. Valójában, ha a genetikai tulajdonságok fokozzák a járást és az evést, akkor máris megy a dolog.

„Egyáltalán nem foglalkozom tehéngenetikával, mivel nagyon kevéssé érdekel. Ami engem illet, erős lábú tehenekre van szükségem, mivel naponta akár 5 km-t is sétáltatunk a teheneinkkel mindkét irányba” – mondja. „Nagy, széles szájra van szükségük, hogy minél több füvet lapátoljanak be. Ezek azok a tulajdonságok, amelyekben apám hitt, és azt hiszem, ezek jól szolgáltak minket. Úgy gondolom, ha erős alvázat építünk, akkor az a jármű sokáig kitart, bár egy dolgot kérek most, még több robotra alkalmas tőgyet.”

A tehenek legeltetéses tartásban élnek, és egész évben egy fejőcsoportban, a szabadban maradnak. Smith az összes mesterséges tehenészetet maga végzi.

 Az új rotációs fejőberendezés 40 tehén befogadására alkalmas.

A tejelő tehenek takarmányozása

„A fő takarmányunk a mezőn lévő fű” – mondta. „A fű a legolcsóbb és legjobb takarmány. A fejőstehenek számára az emelvényen egy olyan adagot is etetünk, amely zúzott árpa, kukorica és repce keveréke, valamint kiegészítésül némi ásványi anyag.”

„Amikor a tehenek végeztek a fejéssel, a tehenészetből egyenesen egy nagy takarmánypadra sétálnak ki, ahol akár 40 szeletelt bála legelőszilázs lesz, amit elrágcsálhatnak. Ezután elindulnak a karámba.”

„Április elejétől 6 héten át magam végzem a mesterséges megtermékenyítést, majd további 6 héten át bikákat futtatunk. Ezután minden tehénnel, amelyik nem borjazott, november közepén 6 hétig tartunk egy második esélyt, hogy a nyár folyamán, amikor alacsony létszámmal dolgozom, friss teheneket kapjunk.”

„2 teljes munkaidős alkalmazottam van. Craig körülbelül 30 éve van itt, Eric pedig körülbelül 4. Az elmúlt 6 évben hátizsákos fejőket is használtunk segédfejésre, de az új tejüzem üzembe helyezésével erre talán már nem lesz szükségünk”.

Smith tejét a Coles szupermarket vásárolja fel, és rekordárakat ért el, körülbelül 10 AUS$/kg tejszárazanyag vagy 0,70 AUS$/liter, de mint mindenhol máshol, a költségek is emelkedtek.

Fejőrendszer

Mivel a sok tehén fejése sok időt vesz igénybe, Smith úgy döntött, hogy beruház egy új, korszerű fejőrendszerbe. Korábban egy 1998-ban telepített, 50 tehénnel működő rotációs fejőállomást üzemeltetett, és kézzel fejte a teheneket.

„Tavaly októberben (2022) telepítettünk egy GEA Dairy Pro Q-t, amely egy teljesen robotizált rotációs fejőgép. Ez az első a maga nemében a déli féltekén. A rendszerünk 40 GEA fejőrobotot foglal magába, és szükség esetén további 10 fejőrobot telepítésére is van hely. Fantasztikusan jól működik, és rendkívül elégedettek vagyunk vele” – mondja Smith.

„Jelenleg világszerte körülbelül 60 ilyen rendszer van használatban, de ez az egyetlen, amelyik teljes munkaidős, szakaszos fejésű, legelő alapú rendszerben működik. Valójában ez csak egy normál rotációs fejőház, a robottechnológia hozzáadott előnyeivel.”

„750 tehén napi kétszeri kézi fejésétől eljutottunk egy olyan gépig, amely ezt megteszi helyettünk. Ráadásul megkapjuk az összes adatot, amit a robottechnológia nyújtani tud. Kényelmesen megfej több mint 200 tehenet óránként, és minden munkát és stresszt levesz rólunk.”

Smith nem tervezi, hogy a jövőben bővíti a működését. Ehelyett inkább a rendszerét szeretné finomhangolni, hogy több időt tölthessen a családjával.

Nehéz munkaerőt találni

Ami az ausztráliai tehénfejéssel kapcsolatos problémákat illeti, Smith elismerte, hogy a munkaerő az, ami megbénítja az ágazatot.

„Bár kiváló, hosszú távú alkalmazottaink vannak, az itteni tejtermelőknek szinte lehetetlen helyi munkaerőt találniuk, mivel a fiatalabb generációt már nem érdeklik a kétkezi munkák” – állítja Smith.

„Azt hiszem, ezért lehet, hogy el kell gondolkodnunk azon, hogy a jövőben vonzóbbá tegyük a tejipart. Az olyan dolgok, mint a fejőrobotok és az intelligensebb gépek lehetnek az egyetlen módja annak, hogy a fiatalabb generációt visszacsábítsuk a gazdaságainkba”.

(Forrás: dairyglobal.net)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás