A kukorica meghatározó szántóföldi kultúránk. A jelenlegi terményáraknak köszönhetően a hektáronkénti árbevétele meghaladhatja az 1 millió forintot. De mit kellene tenni a 9-10 t/ha feletti termésszintek eléréséhez? Szükség van egy stabil Genezis alaptrágyázási technológiára, amit a starterrel elvetett kukoricákban a tápkultivátorozás követ. De ez így még nem elég! Ugyanis a talajadottságoktól és az időjárástól függően egyes makroelemek, de számos mikroelem felvehetősége is kérdésessé válhat, hiányuk bizony terméskorlátozó tényezőt fog jelenteni. Ezért az intenzív kukoricatermesztésben nem megkerülhető technológiai elem a levéltrágyázás! Nem lehetőségről beszélünk, hanem egy kötelező technológiai elemről, mert az intenzív termesztési környezetbe nemesített kukoricahibridek tápelem-ellátása egyik kritikus életszakaszban sem szenvedhet zavart. Ha mégis, akkor a terméskiesés tonnákban lesz mérhető!

Mikor indokolt a kukorica levéltrágyázása és milyen készítményekkel?

A kukoricában a növénytáplálás szempontjából érzékeny időszak a 3-4 leveles állapottól egészen a címerhányásig tart. A növényeknek a levélen keresztül könnyen felvehető formában kijuttatható nitrogén mellett nagy szüksége lesz a többi makroelemre (kálium, magnézium, kalcium, foszfor, kén) és számos kulcsfontosságú mikroelemre is, mint a cink, a réz, a mangán és a jó termékenyüléséhez elengedhetetlen bór. Pótlásukkal hatékonyan tudjuk növelni a kukorica környezeti stresszfaktorokkal (időjárási szélsőségek, növényi károsítók) szembeni ellenálló-képességét. Ezen túlmenően kihívást jelent az a tény is, hogy fiatal korban, a gyorsan fejlődő állomány tápanyagigénye sokszor meghaladja a gyökerek tápanyagfelvevő képességét. Ezen okok miatt helyez nagy hangsúlyt a Genezis Partnerhálózat a levéltrágyázási technológiák jó megválasztására. Fontos azonban újra kiemelni, hogy a levéltrágyázás nem helyettesíti, hanem kiegészíti a talajon keresztüli növénytáplálást.

A kukorica jelentős zöldtömeget fejleszt, ezért az intenzív növekedés időszakában gyakran van szüksége a levélen keresztüli magnézium- és mikroelempótlásra. A magnézium a fotoszintézisben játszik meghatározó szerepet, a klorofill központi atomját adja, és nem helyettesíthető más tápelemmel. Részt vesz a szénhidrát- és zsíranyagcserében, valamint számos enzim aktiválásában. Hiányában a levelek érköze kifakul, jellegzetes csíkozottság figyelhető meg. Amennyiben a magnézium kijuttatása elmaradt vagy felvétele gátolt, pótlására valódi és gyors megoldást jelent a Genezis két új innovatív lombtrágya terméke, a Genezis Magnesol-S és a Genezis MagneMix-S. Az intenzív növekedés magnéziumigényén túl a Genezis Magnesol-S (7% MgO: 14% SO3) 10-15 l/ha dózisban alkalmazva különösen a kén pótlásához járul hozzá. A kén esszenciális aminosavakban (cisztein és a metionin) és vitaminokban (B1, biotin, tiamin) található meg. Szükséges a megfelelő nitrogénfelvételhez, a növényi immunrendszer hatékony működéséhez és egy fontos antioxidáns, a glutation előállításához, A Genezis MagneMix-S (5% MgO  + 10% SO3 + B, Zn, Cu, Fe, Mn, Mo) szintén 10-15 l hektárdózissal kijuttatva a magnézium és a kén mellett az intenzív növekedést támogatandó, mind a 6 mikroelemet pótolja. Közülük kiemelt jelentőséggel bír a cink. Hazánk szántóterületeinek közel fele cinkhiányos, nem ritka a 1-1,5 ppm alatti ellátottság sem, ami a cink abszolút hiányát jelzi.

Miért éppen a cink?

A cink, több mint 200 enzim aktivátora, fontos szerepet kap a fotoszintézisben és a fehérjeképzésben. Funkcionális szerepet játszik az auxinok (növekedési hormonok) szintézisében, amely a hajtásnövekedéshez elengedhetetlen. Hiányát az idősebb alsó vagy a középső leveleken megjelenő erek közötti sárgás elszíneződés, csíkozottság jelzi. Ne feledjük, ha a táblán korábban már láttunk hiánytüneteket más kultúrákban, vagy akár kukoricában akkor mindenképpen helyezzük a hangsúlyt a megelőzésre. A mikroelempótlás elhanyagolása látens tápelemhiány (nincsenek jól látható egyértelmű hiánytünetek) esetén minimum 10-15%-termésveszteséget jelenthet, de ennek mértéke nagyobb tápelemhiány (a növényeken egyértelmű hiánytünetek láthatóak) esetén elérheti a 40-50%-ot is. A cinkpótlásra két megoldás is a termelők rendelkezésre áll. A Genezis Mikromix-A Cink 5% kelatizált cinket tartalmaz, mely formula gyors felszívódást és azonnali hatást tesz lehetővé. A másik lehetőség komplexebb, a vegetatív fejlődést 3 tápelemmel és 17 féle aminosavval támogató, a stressz leküzdését is segítő Genezis Mikromix BS (3,5% Zn + 4,2% SO3 + 1,3% N +14% AS) 3-5 l/ha dózissal történő kijuttatása. Az aminosavak közül a metionin szerepe érdemes kiemelni, mivel a növényben minden fehérjeszintézis ezzel az aminosavval indul (iniciáló aminosav). A fenti készítmények kombinált alkalmazása, jó választást jelentenek azoknak is, akik nehezebb körülmények között gazdálkodnak, vagy csak egyszerűen szeretnének valóban többet kihozni növényeikből. Kijuttatásuk 4-6 leveles állapottól ajánlott és egészen a címerhányás időszakáig használhatók.

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás