A legrégebb óta termesztett és egyben legfontosabb növények az emberiség történelmében a gabonafélék. Közülük is a búza a legismertebb, melyet eddig a GMO botrány sem érintett. Eddig…

10-12 ezer év telt már el azóta, hogy halászó-vadászó és gyűjtögetéssel foglalkozó őseink életmódot váltottak és növénytermesztésre adták fejüket. Az első termesztett növényeik a gabonafélék voltak, nem véletlen hát, hogy azóta is ezek a növények képezik élelmezésünk alapját. Olyannyira igaz ez, hogy egyes országokban még ma is szinte csak gabonaféléket esznek az emberek.

Az évente termesztett gabona mennyisége folyamatosan növekszik a világon. Ez elsősorban a technológiai fejlődésnek köszönhető, de emellett az időjárás függvénye is, mennyi gabona terem egy szezonban. Idén például az aszály miatt 15-20 százalékkal kevesebb termett hazánkban köszönhetően annak, hogy nem teltek ki rendesen a szemek. A beltartalomra, mint például a sikértartalomra nem lehet panasz, finom péksütemények készülhetnek az idei búzából is.

A GMO-búza is egyre több helyen fog megjelenni a világon
 

Eddig a búza volt az a növény, amelyből mindenki nyugodt szívvel fogyasztott, nem érintette ugyanis a genetikai módosítás. Tudva levő ugyanis, hogy tudósok korábban már olyan, újfajta élelmiszernövényeket állítottak elő, melyek a természetben nem fordulnak elő. Például, rovarirtót termelő kukoricát vagy különböző vegyszereknek ellenálló szójababot. Mára azonban már a búzát is génmanipulálják – áll az Árpád-Agrár Zrt. közleményében.

Ugyan a világ GMO-növényeinek 90 százalékát az USA, Argentína, Brazília és Kanada termeszti, mi sem lehetünk biztosak abban, hogy nem kerül-e esetleg GMO termék az asztalunkra. A legnagyobb biztonságban akkor vagyunk, ha hazai termékeket fogyasztunk, Magyarországon ugyanis tilos a GMO szervezetek termesztése. Pékségek esetén már vannak olyan egységek, ahol kizárólag magyar alapanyagokkal dolgoznak, sőt, ezt nyomon is lehet követni náluk. Így az ilyen üzletekben vásárolva biztosan csak jó minőségű, egészséges alapanyagból készült péksütemények kerülhetnek az asztalainkra.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás