Az utóbbi időben egyre többet hallani a GMO-növényekről. Sokféle megközelítésből, sokféle információt hallunk, és ember legyen a talpán, aki el tud igazodni ezek között.

Kezdjük az alapoktól

Genetikai génmódosítás

A globális GM-vetőmagok kialakulása nem újkeletű dolog, hiszen története 17 évvel ezelőttre vezethető vissza. Ez idő alatt 170 millió hektárra növekedett a GM-növényfajták vetés területe. Ráadásul ezeken a területeken csak néhány nagy, globális vállalat termeszti a növényeit – ami mindenképpen veszélyes lehet a jövőre nézve.

A GM-növények fajtakínálata állandó: 17 éve ugyanannak a 4 növényfajnak (kukorica, gyapot, repce, szója) a transzgénikus fajtáit termesztik. Ezek a GM-fajták globális szabadalom alatt állnak, így erősen gátolják a szabad verseny kialakulását a piacon. Viszont érdekesség, hogy az engedélyezési eljárások erősen eltérőek az USA-ban, és az EU-ban.

USA : Lényegi azonosság elve

Az elv alkalmazásakor – ahogy elnevezése is mutatja – csak azt kell bizonyítani, hogy van-e lényegi azonosság a hagyományos növények és a GM-növények között. Amilyen szabadnak hangzik ez az elv, olyan a gyakorlatban is: az USA-ban nem tettek különbséget a hagyományos és a GM-növények termesztése, kereskedelme és felhasználhatósága között, hiszen a GM-növények csak 1-2 génben és tulajdonságban térnek el a hagyományosaktól. Ez az eljárás rengeteg kockázatot rejt magában, amit az USA hatóságai most kezdenek komolyan venni. Ezekre a kockázatokra az EU már a 90-es években felhívta a figyelmet.

EU: Elővigyázatosság elve

Az Európai Unió szerint minden GMO veszélyes és az előállítónak kell bizonyítania, hogy nem az – így ez a felfogás merőben más, mint az USA-ban. Az elmúlt évben termesztésre csak két növényfaj 1-1 géntechnológiai módosítását engedélyezték: a MON 810-as kukoricahibridet és az AMFLORA GM-burgonyát. Számos GM-mentes régió van az EU-ban, viszont a jelenlegi jogszabályok szerint paradox módon importálhatóak, de nem termeszthetőek a génmódosított növények.

Ártalmas – ártalmatlan?!

GMO

Minden vita forrása természeten erre vezethető vissza. 2012-ben megjelent egy cikk a GM-növények rákkeltő hatásáról a Food and Chemical Toxicologycímű folyóiratban. A kísérletben patkányokat vizsgáltak, amelyek végül azt bizonyították, hogy valóban rákkeltő hatásúak ezek a hibrid-termények. Azonban a napokban váratlan fordulatot vett a történet, és visszavonták az erre vonatkozó tanulmányt, mondván bizonyítékok elégtelenek, a kis létszámban végzett kísérlet, és a patkányokra jellemző fajtajellegzetességek miatt. Ugyanis a patkányoknál eleve gyakori a daganatokra való hajlam, így állításuk szerint cáfolva van a rákkeltő hatásra vonatkozó kijelentés. A háttérben erős érdekütközések állnak, ami miatt nehezen lehet tisztán látni az ügyben. Egy biztos: az eredeti cikk megjelenése óta a francia kutatócsoportot folyamatos támadások érték, aminek megjósolható következménye volt a cikk visszavonása.

A hírkavalkád ellenére (vagy éppen hatására), azt mindenképpen kijelenthetjük, hogy a GMO-növények termesztésének technológiája jelenleg még nagyon gyerekcipőben jár, ám tudományos szempontból igen nagy jelentőségű. Ahhoz, hogy valóban hasznos és biztosan veszélytelen GM-fajták jelenjenek meg a kereskedelemben, még sok kutatásra és fejlődésre van szükség.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás