Hirdetés
Génszerkesztés segíthet a precíziós nemesítésben, de egyelőre GMO-nak számít
Mire lehet jó a génszerkesztés alkalmazása? A CRISPR egy olyan forradalmian új módszer, amivel a gének a tulajdonságaik megváltoztatása érdekében olló pontossággal választhatóak szét. A módszer rendkívüli népszerűségnek örvend és sokan a modern génszerkesztés úttörőjeként tekintenek rá, mely alkalmas a DNS-be új genetikai információ beírására, valamint új DNS szakaszok létrehozására. Azonban az eljárás még pontosításra szorul, ugyanis előfordul, hogy nem a megfelelő helyen történik a gén bemetszése, vagy nem teljesen úgy működik, ahogy azt a kutatók eltervezték.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara írta meg, hogy közelmúltban Prime néven jelentették be a génszerkesztés egy új változatát. Ez a módszer a genetikai eredetű megbetegedések akár 90 százalékát is képes lehet kiküszöbölni. Az eljárás alkalmas lehet akár a rákos és az öröklődő megbetegedések megelőzésére is, amennyiben eltávolítják a betegségekért felelős jelző géneket. A tudósok abban bíznak, hogy az eljárás hosszú távon akár halálos betegségek ellenszere is lehet.
Az eljárás fejlesztéséhez a mesterséges intelligencia tudását is igénybe veszik a kutatók. Ezt egy önértékelő algoritmus kifejlesztése támogathatja, amivel a jövőben automatikus működés is elérhetővé válik.
Nem egységes a megítélés, egyelőre GMO-s előírások vonatkoznak rá
Fontos azonban, hogy miközben ezek az eszközök és vívmányok mind a mezőgazdaság, mind az egészségügy területén megjelennek, és új piaci lehetőségeket teremtenek, komoly etikai kérdéseket is felvetnek. Így továbbra sem egyöntetű a CRISPR technológia megítélése sem. Az Európai Bíróság 2018. nyarán hozott döntése alapján az új génszerkesztési technikák génmódosításnak számítanak és a meglévő uniós jogszabályok alapján a GMO-kra vonatkozó előírások vonatkoznak rájuk. A 2019-es évben azonban olyan álláspont is bekerült a közbeszédbe, ami szerint az Európai Bizottságnak felül kell vizsgálnia, hogy pontosan milyen kritériumok birtokában engedélyezhetőek, vagy tilthatóak ezek az új nemesítési technikák. Ezért a jövőben a génszerkesztés megítélésével kapcsolatban további fejlemények várhatóak. A CRISPR (kiejtése: kriszpör, a clustered regularly interspaced short palindromic repeats, azaz „halmozottan előforduló, szabályos közökkel elválasztott palindromikus ismétlődések” témájáról itt találhatóak további részletek.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés