Két új gén hatására bizonyos molyok világítanak a sötétben, és megsemmisítik saját populációjukat. A káposztamolyról van szó, mely rovarok első, géntechnológiával módosított hímeit kiengedték a természetbe az Egyesült Államokban.

A káposztamoly (Plutella xylostella) a világ egyik legrettegettebb kártevője, bár Magyarországon jelenléte szerencsére nem számottevő.  A lárvák a karfiol, a káposzta, a brokkoli és a repce leveleivel táplálkoznak. A rovar meglepően gyorsan alkalmazkodik az összes új peszticidtípushoz. A káposztamoly okozta éves károk becsült összege eléri az évi öt milliárd dollárt - írja a Frontiers in Bioengineering and Biotechnology.

A káposztamolyok a GM-technológia miatt a sötétben világítanak, és megsemmisítik saját populácójukat (Fotó: Pixabay, ilyessuti)

Az amerikai és brit tudósok biotechnológiai fejlesztésnek köszönhetően várhatóan csökkenni fog ezen mezőgazdasági kártevők száma.

A szakemberek két új gént adtak a molyok génszerkezetéhez. Az egyiket csak a géntechnológiával módosított (GM) hímek utódai tartalmazzák, ami minden újszülött nőstény halálához vezet. A gén a hím vonalon keresztül terjed, és a GM-rovarokból született összes hím sem lesz képes nőstény utódra.

Egy vörös fluoreszcens fehérjét kódoló másik génre csak a GM-molyok azonosításához volt szükség.

A tudósok által kifejlesztett modell kezelhető és önkorlátozó. Mivel a káposztamoly utódainak magas a halálozási aránya , a tudósok szerint a halálos gén több generáció után eltűnik, ha új GM- hímeket nem szabadítanak fel minden alkalommal.

A New York államban 2017. augusztusban és szeptemberben végzett tesztkísérletek során a kutatók hatszor engedték el a GM-molyokat a természetbe, mindegyik esetben 1000-2500 egyedszámban. A tudósok szerint a GM-hímek az első szezonban vadon éltek és sikeresen versenyeztek a vad hímekkel a nőstényekkel történő párosodásért.

A várakozások szerint több generáció alatt a GM-rovarok a területen teljesen eltűnhetnek.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás