A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségével együttműködésben rendezte meg a “NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow – Mezőfalva” szabadtéri agrárszakmai kiállítást. Hagyományosan ez az ország legnagyobb területen, több mint 40 hektáron megrendezett szántóföldi rendezvénye, aminek ezúttal is a Fejér megyei Mezőfalva melletti szántóföldek adtak otthont. Idén egyrészt a fenntarthatóság állt a rendezvény középpontjában, másrészt azoknak a lehetőségeknek a bemutatása, amelyek segítenek a klímaváltozáshoz alkalmazkodó, eredményes gazdálkodásban.

Mindkét nap részt vettünk a programokon, amelyről egy hosszabb, sok képes riportanyaggal számolunk be. A kiállítás a fenntarthatóság jegyében gazdag programkínálattal várta az érdeklődőket, ezen belül is kiemelten foglalkozott a gazdálkodás környezeti fenntarthatóságának aktív, gyakorlati megvalósítási lehetőségeivel. A szervezők arcára komoly gondterheket helyezett az aktuális időjárás, mert a megnyitó előtti napon jelentős mennyiségű csapadék hullott a kiállítási területre.

Így nézett ki a demópályák előtti terület a nyitónap reggelén - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Kevesen kockáztattak az eső miatt

Joggal aggódtak, mert a nyitónap reggelén többek között Pécs környékén és Mosonmagyaróváron is hatalmas esőzések voltak. Mezőfalvát viszont elkerülte a további vízhullás, így a terület fokozatosan és folyamatosan száradhatott. A látogatószámon így is nagyon meglátszott az időjárás okozta bizonytalanság, nagyon kevesen vettek részt a megnyitón, igazi tömeg főként a szántóföldi gépbemutatón volt. A kiállítók standjainál a korábbi évekhez képest nagyon kis számú érdeklődő volt csak.

Gyülekeznek a résztvevők a megnyitóra - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

A legújabb gépeket és gépkapcsolatokat a művelési folyamat végrehajtása közben mutatták be, miközben az adott forgalmazó információkkal szolgált a gép technikai paramétereiről és teljesítményéről. Lényeges, hogy az az adott feladat folyamata és az eredménye is közelről, azonnal megtekinthető, a művelt terület megvizsgálható.

A funkciók és a hatékonyság bemutatása leginkább működés közben lehetséges, ezért erre minden évben lehetőséget adnak a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow rendezvényen, ahol sok esetben a kereskedők kipróbálási lehetőséget is biztosítanak az érdeklődőknek.

Közelről, részletesen és munka közben lehetett megismerni a gépek tudását - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Természetesen 2023-ban is a MEGFOSZ: Szántóföldi Gépshow programelem volt a legnépszerűbb, a közel 1,5 órás technológiai bemutató program 2 délelőtt és 2 délután is ismertette a modern mezőgazdasági megoldásokat.

Volt drónbemutató program is, valamint a “Digitális átállás a mezőgazdaságban – okos gépek, rendszerek közötti átjárhatóság, vizuális adatmegjelenítés” témát is részletesen meg lehetett ismerni a két nap során.

Gépek, ameddig a szem ellát - Fotó: NAK, Lévai Zsolt

Több mint 20 ezren látogattak el Mezőfalvára

Arról a NAK írt, hogy több mint húszezer látogatóval, sikeresen zajlott a 2023. június 7-8-i NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva. Az ország legnagyobb szántóföldi kiállításán a szervezők a fenntartható, illetve a klímaváltozáshoz alkalmazkodó gazdálkodási módszerek, valamint eszközök bemutatására helyezték a hangsúlyt.

Mint a kezdetek, 2017 óta mindig, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségével (MEGFOSZ) együttműködésben rendezte meg a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow–Mezőfalva szabadtéri agrárszakmai kiállítást, június 7-én és 8-án. Hagyományosan ez az ország legnagyobb területen, több mint 40 hektáron megrendezett szántóföldi programja, aminek ezúttal is a Fejér megyei Mezőfalva melletti szántóföldek adtak otthont.

Közelről, munka közben lehetett megismerni a gépek tudását - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

A forgatásos művelés terjedése

Ezúttal is széles programkínálat várta az agrárvállalkozókat, gazdálkodókat, segítve őket a megalapozott szakmai döntéshozatalban. A gépgyártók fejlesztései a forgatás nélküli talajművelés irányába haladnak. Folyamatosan gyarapszik azon tudatos gazdálkodók száma, akik évek óta így művelik földjeiket, védve a kiszáradástól. Ezek a technológiák, technikák, gépek, eszközök is felsorakoztak Mezőfalván. 

Az ország legnagyobb, álló- és mozgógépes szabadtéri kiállításán megtekinthető volt a mezőgazdasági gépek legszélesebb kínálata, a mozgó gépbemutatón működés közben is megfigyelhették a látogatók a legmodernebb eszközöket, gépeket, gépkapcsolatokat. Emellett az évszaknak megfelelő fajtabemutatók, mikroparcellás és demóparcellás növénytermesztési bemutatók, valamint egyebek közt a gazdálkodás különböző területeit ismertető előadások is helyet kaptak.

A "NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow – Mezőfalva” szabadtéri agrárszakmai kiállítás 2023-as térképe

A „Változó klíma, alkalmazkodó mezőgazdaság!” tematikus tanösvény bemutatta a klímaváltozás hatásait és azokat a megoldásokat, amelyek segítenek a gazdálkodóknak mérsékelni a negatívumokat. A másfél hektáros NAK Szakmai Színtér a fenntarthatóság jegyében, gazdag programkínálattal várta az érdeklődőket, bemutatva a gazdálkodás környezeti fenntarthatóságának aktív, gyakorlati megvalósítási lehetőségeit. Mindezen témákban szakértők is álltak az érdeklődők rendelkezésére a helyszínen, ahogy többek közt az agrártámogatási lehetőségek kapcsán is.

A szándékosan hétköznapokra, szerdára és csütörtökre szervezett kiállítás most is megőrizte igazi szakmai jellegét, továbbá a hazai és külhoni agrárszakemberek mellett sok száz agrárdiák is részt vett rajta, számos agrárszakképzési intézményből, akik ezáltal betekintést nyertek a modern gazdálkodás megoldásaiba.

Az egy magyar hektárra jutó hozzáadott érték 77,1 százalékkal nőtt 2010 és 2022 között

A magyar mezőgazdaság fejlődését jól szemlélteti, hogy az egy hektárra jutó hozzáadott érték 77,1 százalékkal nőtt 2010 és 2022 között - mondta az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára a Fejér vármegyei Mezőfalván. Farkas Sándor a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége rendezésében megtartott Szántóföldi Napok és AgrárgépShow kiállításon elmondta, Magyarország a hozzáadott érték-növekedést tekintve az ötödik legjobb eredményt érte el az Európai Unióban ebben az időszakban.

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára (k), Szalai László, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének alelnöke (b) és Zászlós Tibor, a Mezőfalvai Zrt. igazgatója (j) a Szántóföldi Napok és AgrárgépShow kiállítás megnyitóján a Fejér vármegyei Mezőfalván 2023. június 7-én. MTI/Vasvári Tamás

Fejlesztések és termelékenység

Az államtitkár szerint a magyar agráriumban technológiai modernizáció zajlik, ezt jelzi, hogy tavaly a gazdálkodók 680 milliárd forintot költöttek el beruházásokra. Elmondta, hogy 2022-ben a vidékfejlesztési program 226 milliárd forinttal járult hozzá a fejlesztésekhez, ami átlagosan 50 százalékos támogatási intenzitással számolva 452 milliárdnyi fejlesztést eredményezett.

Farkas Sándor kitért arra, hogy az ukrán gabonának biztosított szolidaritási folyosó véleménye szerint nem érte el eredeti célját, mert az ukrán gazdáknak más követelményeknek kell megfelelniük, így a magyar gabonánál lényegesen olcsóbban lehet megvásárolni az ukrán terményt, ami nehéz helyzetet idézett elő. Megoldásként azt javasolta, hogy az ukrán mezőgazdasági termények szállítására uniós forrást kell biztosítani, hogy eljuthassanak hagyományos felvevőpiacaikra.

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége elnöke beszédet mond a Szántóföldi Napok és AgrárgépShow kiállítás megnyitóján a Fejér vármegyei Mezőfalván 2023. június 7-én. MTI/Vasvári Tamás

Ukrajna, talajművelés és fenntarthatóság

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége elnöke ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az esetleges békekötés után megoldást kell találni arra, hogy Magyarország versenyképes maradjon a 40 millió hektárt művelő Ukrajnával szemben, amely társult tagként az uniós piacokat alapjaiban rengeti majd meg. Hangsúlyozta, hogy közös feladatot és felkészülést igényel a probléma, a V4-ek is közösen készülnek erre.

Arról is beszélt, hogy további gondokat okozhatnak, hogy a növényvédőszereket ki kell vonni, a talajművelés jelenlegi módját meg kell változtatni. Úgy vélte, a rendezvény segít az esetleges negatív hatások kivédésében, hiszen korszerű precíziós technológiák megismerésével, alkalmazásával a növényvédőszer felhasználás mennyisége csökkenthető, de szerinte a használatuk teljesen el nem kerülhető.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke beszédet mond a Szántóföldi Napok és AgrárgépShow kiállítás megnyitóján a Fejér vármegyei Mezőfalván 2023. június 7-én. MTI/Vasvári Tamás

Győrffy Balázs a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elmondta, hogy Magyarország legnagyobb szántóföldi kiállításán az idén a fenntarthatóság van a középpontban, amely "egyre húsbavágóbb, ha a saját pénztárcájukon érzik a gazdák". Ezért a 42 hektáros kiállítótéren az "elmélet a gyakorlatban láthatóvá válik", és ezek segítik a gazdálkodók alkalmazkodását például a tavalyi évi aszályhoz, amely nagy lecke volt mindenkinek.

A rendezvény programja:

Központi programok

2023. június 7. (szerda)

• 10:00 – 10:30 Megnyitó
Helyszín: NAK Szakmai Színtér

• 10:30 – 12:30 MEGFOSZ: Szántóföldi Gépshow
Helyszín: Mozgó gépshow

• 12:30 – 13:00 Drónbemutató
Helyszín: Mikroparcella

• 13:00 – 14:00 KITE: Irányt mutatunk 2.0
Helyszín: Demóparcella

• 14:00 – 15:30 MEGFOSZ: Szántóföldi Gépshow
Helyszín: Mozgó gépshow

2023. június 7. (szerda) – NAK Szakmai színtér programjai

• 10:00 – 12:00 Földforgalom, generációváltás, adózás és a termeléshez kötött támogatásokkal kapcsolatos információk

• 12:00 – 14:00 Fiatal Gazda, KAP általános és a termeléshez kötött támogatásokkal kapcsolatos információk

• 14:00 – 16:00 ÖCSG kérdések és a termeléshez kötött támogatásokkal kapcsolatos információk

Helyszín: NAK Szakmai színtér, Info sátor

2023. június 8. (csütörtök)

• 10:30 – 12:30 MEGFOSZ: Szántóföldi Gépshow
Helyszín: Mozgó gépshow

• 12:30 – 13:00 Drónbemutató
Helyszín: Mikroparcella

• 13:00 – 14:00 KITE: Irányt mutatunk 2.0
Helyszín: Demóparcella

• 14:00 – 15:30 MEGFOSZ: Szántóföldi Gépshow
Helyszín: Mozgó gépshow

2023. június 8. (csütörtök) – NAK Szakmai színtér programjai

• 10:00 – 12:00 Földforgalom, generációváltás, adózás és a termeléshez kötött támogatásokkal kapcsolatos információk

• 12:00 – 14:00 Fiatal Gazda, KAP általános és a termeléshez kötött támogatásokkal kapcsolatos információk

• 14:00 – 16:00 ÖCSG kérdések és a termeléshez kötött támogatásokkal kapcsolatos információk

Helyszín: NAK Szakmai színtér, Info sátor

Állandó programok

  • Szabadtéri állógépes kiállítás
  • Szántóföldi mozgógép bemutató
  • Kültéri demópályás bemutató
Cégükről és aktuális mezőgazdasági kérdésekről beszélgetett Babiák Jánossal (balra), az RWA Magyarország Kft. ügyvezető igazgatójával Németh István, a Magro.hu portálvezetője (jobbra) - Fotó: Magro.hu, Mezőfalva

RWA kerekasztal beszélgetés

Németh István, a Magro.hu portálvezetője beszélgetett Babiák Jánossal, az RWA Magyarország Kft. ügyvezető igazgatójával cégükről és aktuális mezőgazdasági kérdésekről. A cégvezetők kitértek a magyar vetőmagpiac helyzetére, a vetőmagárak várható alakulására és a cég egy kalászos újdonságára is.

Mezőfalva Továbbképzési Pont

A Mezőfalva Továbbképzési Pont négy állomásán gyakorló szakemberek ismertették a talaj-növény rendszerek működését támogató megoldásokat.

  • 1. Talajtan – Dr. Dobos Endre egyetemi tanár, 
  • 2. Talajélettan – Szabó István talajtani szakmérnök, 
  • 3. Talajművelés - Dr. Percze Attila egyetemi docens, 
  • 4. Növényegészség – Pro-Feed Kft. szakértői 

A kiállítás két napján 9.00-től 17.00 óráig folyamatosan lehetőség volt a Továbbképzési Pont tematikus bejárására és az egyes állomásokon való konzultációra.

A Mezőfalva Továbbképzési Pont négy állomásán gyakorló szakemberek ismertették a talaj-növény rendszerek működését támogató megoldásokat - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Szántóföldi demóparcellás bemutató

Az 5 hektáros demóparcella tökéletesen alkalmas volt a különböző kultúrákhoz javasolt technikai megoldások bemutatására a vetőmagtól a tápanyagellátáson át egészen a gépekig és gépkapcsolatokig.

Séta a demóparcellán át Mezőfalván - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Szántóföldi fajtasor bemutatók

A bemutató kiválóan szemléltette az adott fajták és hibridek közötti különbségeket, és rámutat hogy ezek közül melyek a legmegfelelőbbek az adott talajhoz, illetve éghajlati és termesztési környezetben.

Szabadtéri drón bemutató

A precíziós gazdálkodás terjedésével egyre nagyobb szerepet kapnak a kisebb nagyobb drónok, amelyek a gazdálkodók számára értékes információkat gyűjthetnek be a művelt területről és elvégezhetnek egyszerűbb műveleteket, amelyeket egyébként jelentős többletköltséget igénylő kézi vagy gépi megoldásokkal lehetne megvalósítani. A szakértők a drónok alkalmazásának lehetséges területeiről meséltek és gyakorlati tanácsokat, tapasztalatokat osztottak meg a látogatókkal.

Talajszelvény bemutató

A talajszelvényben hozzáértő szakember tolmácsolásával mutatták be a talaj függőleges irányú metszetét, amelyben láthatóak a különböző talajszinteken, a rétegek minőségén és vastagságán túl a különböző növények gyökérzete, azok fejlődési szakaszai, vagy épp a munkagépek talajszerkezetre gyakorolt hatása. 

Termőföldi mikroparcellás bemutató

A mikroparcellákban a fajták, a különböző input anyagok használata vagy akár az eltérő technikai sorok is jól elkülöníthetően prezentálhatóak és körbejárhatóak.

Irányt mutatunk 2.0 - A KITE Zrt. gépes bemutatója - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

KITE: Irányt mutatunk 2.0

A korábbi évekhez hasonlóan idén is részt vettünk a KITE Zrt. bemutatóján, mely ezúttal az „Irányt mutatunk 2.0” nevet kapta. “Digitális átállás a mezőgazdaságban – okos gépek, rendszerek közötti átjárhatóság, vizuális adatmegjelenítés” volt a munkacím. A mindkét nap megtartott bemutató egyik különlegessége volt a John Deere See & Spray okos permetező rendszer.

Továbbá szó volt arról is, hogyan lehet fenntartható módon, a biológiai hatásokra alapozva egészséges növényállományt létrehozni és azt fenntartani, majd minőségi termést betakarítani.

A rendezvényen résztvevők azokra a kérdésekre is választ kaptak, hogyan lehet többet kihozni a növényekből okos megoldások segítségével és kevesebb inputanyag felhasználással, itt a sorközművelés technológiáját ismerteti a KITE egyik szakembere - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója a témával kapcsolatban még korábban elmondta, hogy számos új kihívással kell szembenéznie a mezőgazdaságnak, amire a KITE lehetőségként tekint. Ilyen az Agro- ökológiai Program, mely a klímaváltozás, környezetvédelem és a fenntarthatóság fogalmak köré összpontosul. A fenntarthatóság és a hatékonyság nem zárja ki egymást – hangsúlyozta a főigazgató. Ám meg kell ragadni azokat a digitális megoldásokat, amelyek e kettőt összehangolják. Kiemelte, hogy a termésbiztonság nem fontosabb az élelmiszerbiztonságnál.

A lenagyobb változásra a növényvédelemben kell számítani, bár a kémiai gyomirtás nem fog teljesen eltűnni, egyre nagyobb szerepet kap a pontos időzítés a megfelelő előrejelzések és a szaktanácsadás - fogalmazott.

Örülünk, hogy ismét sokat szakmázhattunk, tanulhattunk és beszélgethettünk a “NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow – Mezőfalva” kiállítás két napján. A szervezőknek köszönjük, a kiállítóknak további szakmai sikereket kívánunk.

Szerkesztette:

Csurja Zsolt

gödöllői gazdász 2009
óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021


Írásunkat a helyszínen készített képeinkkel zárjuk.

Munka közben lehetett megismerni a gépek tudását - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
A sávokon át haladva nézték meg a gépek tudását a gazdák - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
Művelőeszközök - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
Repcék között- Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
Kipróbálható CLAAS-traktortrió - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
A kiállítás állógépes részén - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
Szép időben, szép gépek között - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
Szellősen, ám a szakma minden szépségével a kiállítás első napján - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
Az RWA Magyarország standja a kiállítás második napján - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Záró képünk pedig ez, csütörtökön 5 órakor távozott ez a fiatal traktoros Mezőfalváról:

Távozó kis traktoros - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás