Amikor a gazda vesz egy mezőgazdasági gépet és elfordítja benne a kulcsot, a motor működésbe lép és azonnal dolgozni kezd. Sokan azonban nincsenek tisztában azzal, hogy már az indítást követő másodpercekben több száz számítást végez el a gép ’agya’ és ha az ezekhez kötődő funkciók rosszul optimalizáltak, az sok problémát okoz a felhasználó számára.

Gyakori probléma már új gépek megvételét követően, hogy megrakott, terhelt pótkocsival a traktor nehezen tud elindulni. Ezt tovább nehezítheti, ha nehéz, süppedős talajon történik a munkavégzés. Sokan azt gondolják, hogy ha kiérnek a szántóról az aszfaltos útra, megszűnik a jelenség, de nem így történik. Dombos, emelkedős aszfaltúton is jelentősen csökken a gép ereje, ilyenkor vissza kell váltani, hogy kielégítsük a gép teljesítményigényét. Ezzel azonban fokozódik a kuplung és a váltó igénybevétele.

Talajmunkák végzése közben is előjöhetnek ilyen problémák. Kötöttebb talajrészek érintése, vagy emelkedőn történő munkavégzés esetén szintén jelentkezhet a többletteljesítmény igény. Ebben az esetben ismét plusz kuplung- és váltóhasználatra van szükség, ami lassabb haladási sebességet, nagyobb fogyasztást és gyorsabb alkatrészkopást eredményez.

Az Agrár Akadémia webkonferencián az Agrooptima Szerviz Kft.-t Tóth Richárd és Simon Péter képviselték
 

Ezek a hibák utalhatnak arra, hogy a gép nem optimális beállításokkal üzemel. De mit is nevezünk optimálisan beállított gépnek? Optimalizált gép esetén a lehető legkisebb idő és energia befektetéssel el tudjuk érni a legmagasabb hozamot.

Miért fontos ez?

A munkagépeknek van egy optimális sebesség-tartománya, amelyben jó minőségű munkát tud végezni ideális fogyasztás és gépkopás mellett. A fent leírt esetekben gépünk kizökken az optimális tartományából, ezért egységnyi idő alatt kisebb területen tudjuk elvégezni a feladatot. Romlik a munka minősége, ez pedig terméscsökkenéshez vezethet.

Milyen előnyök származnak az optimálisan beállított gépekkel történő munkavégzésből?

Igazán szépen dolgozni kizárólag erős, jól beállított gépekkel lehet. További előnye az optimalizálásnak hogy hamarabb végzünk a munkákkal, valamint az üzemanyagköltség is jelentősen csökkenthető.

Kizárólag jól optimalizált géppel lehet megfelelő munkát végezni a földeken
 

Vannak olyan cégek, amelyek mezőgazdasági gépek optimalizálására szakosodtak és vállalják, hogy a gépből kihozzák a maximumot, feltéve, ha a gép alkalmas erre! Azt azonban fontos tudni, hogy optimalizálással (tuninggal) sem lehet minden problémára megoldást találni!

Először is, érdemes tisztázni, hogy vannak olyan gépek, amelyeket nem lehet optimalizálni, valamint olyanok is vannak, amelyeket lehet, de nem szabad tuningolni.

Ha az optimalizálható kategóriába tartozik a gép, akkor sem lehet mechanikai hibát orvosolni ezzel a beavatkozással. Túlzottan nagy elvárásaink se legyenek az optimalizálással kapcsolatban. Sokan mondják, hogy a fogyasztás akár 20 százalékkal is csökkenhet, valamint a munkagép 40 százalékkal is erősebb lehet az alapállapotnál, de ez nem teljesen igaz.

Az vágjon bele az optimalizációba, aki:

  • szeret jó és erős gépekkel dolgozni,
  • tisztában van azzal, hogy az optimális munkavégzés növeli a hozamot és nagyobb hozamot akar,
  • költséget akar csökkenteni,
  • alulméretezett gépparkkal rendelkezik,
  • gépvásárlás előtt szeretne megspórolni egy jelentős összeget.

Az viszont semmiképpen ne kezdjen bele az optimalizációba, akinek 12 évnél idősebb, mechanikus rendszerű gépei vannak, vagy túlméretezett a gépparkja.

Egy azonban biztos: az optimalizálás egy igen költséges folyamat, ezért jól át kell gondolni, hogy szükség van-e rá.

A cikkben leírt információk a 2016. szeptember 15-i Agrár Akadémia webkonferencián hangoztak el az Agrooptima Szerviz Kft. vezetőitől. 

Cikksorozatunk következő részében a gyakorlati teljesítmény-növelésről lesz szó, kövesse figyelemmel Agrárhírek-rovatunkat és ne maradjon le róla!

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás