A gépnek is van lelke
Amikor a gazda vesz egy mezőgazdasági gépet és elfordítja benne a kulcsot, a motor működésbe lép és azonnal dolgozni kezd. Sokan azonban nincsenek tisztában azzal, hogy már az indítást követő másodpercekben több száz számítást végez el a gép ’agya’ és ha az ezekhez kötődő funkciók rosszul optimalizáltak, az sok problémát okoz a felhasználó számára.
Gyakori probléma már új gépek megvételét követően, hogy megrakott, terhelt pótkocsival a traktor nehezen tud elindulni. Ezt tovább nehezítheti, ha nehéz, süppedős talajon történik a munkavégzés. Sokan azt gondolják, hogy ha kiérnek a szántóról az aszfaltos útra, megszűnik a jelenség, de nem így történik. Dombos, emelkedős aszfaltúton is jelentősen csökken a gép ereje, ilyenkor vissza kell váltani, hogy kielégítsük a gép teljesítményigényét. Ezzel azonban fokozódik a kuplung és a váltó igénybevétele.
Talajmunkák végzése közben is előjöhetnek ilyen problémák. Kötöttebb talajrészek érintése, vagy emelkedőn történő munkavégzés esetén szintén jelentkezhet a többletteljesítmény igény. Ebben az esetben ismét plusz kuplung- és váltóhasználatra van szükség, ami lassabb haladási sebességet, nagyobb fogyasztást és gyorsabb alkatrészkopást eredményez.
Hirdetés
Ezek a hibák utalhatnak arra, hogy a gép nem optimális beállításokkal üzemel. De mit is nevezünk optimálisan beállított gépnek? Optimalizált gép esetén a lehető legkisebb idő és energia befektetéssel el tudjuk érni a legmagasabb hozamot.
Miért fontos ez?
A munkagépeknek van egy optimális sebesség-tartománya, amelyben jó minőségű munkát tud végezni ideális fogyasztás és gépkopás mellett. A fent leírt esetekben gépünk kizökken az optimális tartományából, ezért egységnyi idő alatt kisebb területen tudjuk elvégezni a feladatot. Romlik a munka minősége, ez pedig terméscsökkenéshez vezethet.
Milyen előnyök származnak az optimálisan beállított gépekkel történő munkavégzésből?
Igazán szépen dolgozni kizárólag erős, jól beállított gépekkel lehet. További előnye az optimalizálásnak hogy hamarabb végzünk a munkákkal, valamint az üzemanyagköltség is jelentősen csökkenthető.
Vannak olyan cégek, amelyek mezőgazdasági gépek optimalizálására szakosodtak és vállalják, hogy a gépből kihozzák a maximumot, feltéve, ha a gép alkalmas erre! Azt azonban fontos tudni, hogy optimalizálással (tuninggal) sem lehet minden problémára megoldást találni!
Először is, érdemes tisztázni, hogy vannak olyan gépek, amelyeket nem lehet optimalizálni, valamint olyanok is vannak, amelyeket lehet, de nem szabad tuningolni.
Ha az optimalizálható kategóriába tartozik a gép, akkor sem lehet mechanikai hibát orvosolni ezzel a beavatkozással. Túlzottan nagy elvárásaink se legyenek az optimalizálással kapcsolatban. Sokan mondják, hogy a fogyasztás akár 20 százalékkal is csökkenhet, valamint a munkagép 40 százalékkal is erősebb lehet az alapállapotnál, de ez nem teljesen igaz.
Az vágjon bele az optimalizációba, aki:
- szeret jó és erős gépekkel dolgozni,
- tisztában van azzal, hogy az optimális munkavégzés növeli a hozamot és nagyobb hozamot akar,
- költséget akar csökkenteni,
- alulméretezett gépparkkal rendelkezik,
- gépvásárlás előtt szeretne megspórolni egy jelentős összeget.
Az viszont semmiképpen ne kezdjen bele az optimalizációba, akinek 12 évnél idősebb, mechanikus rendszerű gépei vannak, vagy túlméretezett a gépparkja.
Egy azonban biztos: az optimalizálás egy igen költséges folyamat, ezért jól át kell gondolni, hogy szükség van-e rá.
A cikkben leírt információk a 2016. szeptember 15-i Agrár Akadémia webkonferencián hangoztak el az Agrooptima Szerviz Kft. vezetőitől.
Cikksorozatunk következő részében a gyakorlati teljesítmény-növelésről lesz szó, kövesse figyelemmel Agrárhírek-rovatunkat és ne maradjon le róla!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés