Újabb csavar a már régóta húzódó ügyben. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a következő években a kaszálásos gyomirtás egy részét újra kiválthatja a glifozátos permetezés. A glifozát engedélyezése a küszöbön áll.

Az Európai Élelmiszer Biztonsági Hatóság (EFSA) közleményt adott ki, amely szerint nem találtak arra bizonyítékot, hogy a glifozát gyomirtószer kártékony hatású lenne az emberi szervezetre. Ez lehet az utolsó szó az évek óta húzódó ügyben, ami az egyik legelterjedtebb vegyszer-hatóanyag esetleges káros hatását vizsgálja ki. Az unió hatósága, több, más kutatási eredményekkel összhangban kijelentette, hogy a glifozát emberre nem veszélyes, pontosabban: nem károsítja az emberi hormonrendszert – írta a brit Farmers Weekly anyagára hivatkozva a Szabad Föld.

A GMO-k terjedésével a glifozát felhasználása az elmúlt években radikálisan megnőtt
 

A glifozát, amely a Monsanto vállalat több gyomirtó termékében is megtalálható, egy totális hatású gyomirtó szer. Gyenge szerves sav, színtelen, kristályos, szilárd vegyület, vízben jól oldódik. Elterjedt gyomirtószer gyümölcsök, zöldségek, szántóföldi növények termesztésénél, vízi és szárazföldi termesztésben egyaránt. A GMO-k terjedésével a glifozát felhasználása az elmúlt években radikálisan megnőtt, főleg a génmódosított glifozátrezisztens kukorica alkalmazása miatt. A vegyszer irritációt okoz bőrön, szemben, lenyelés esetén a felső emésztőszervekben, belégzés után a tüdőben és a légutakban, köhögést, tüsszögést okozva.

Szigorított szabályozás bevezetésével, de Kanadában már májusban újra engedélyezték a glifozát használatát. Korábban az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) kockázatértékelési bizottsága azt közölte, hogy a glifozát nem minősíthető rákkeltőnek. Ezt az információt támasztják alá a korábbi, állatokon végzett kísérletek is. Ennek ellenére például az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének rákkutató intézete, továbbra is úgy véli, hogy a szer „valószínűleg rákkeltő”.

A glifozáttartalmú gyomirtó szerek további tíz évre történő engedélyeztetéséről még nem született uniós döntés. Ez azonban minden bizonnyal már az idén megtörténhet.

Greenpeace környezetvédő szervezet más véleményen van, és megakadályozná az engedélyezést. Szerintük a szer maradékai kimutathatóak az élelmiszerekben, italokban, sőt az emberi vizeletben is. Úgy vélik, hogy az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal és az Európai Vegyianyag-ügynökség értékeléseiből több olyan eset hiányzik, amelyek tumort és rákos megbetegedéseket mutattak ki a glifozátnak való kitettséget követően.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás