GMO: Áldás vagy csapás?
Kb. 2 hete adtunk hírt azokról a szerencsétlen indiai eseményekről, tragédiákról melyek hátterében a GMO ( genetikailag módosított növények) ipari alkalmazása áll. Nem sokkal később érkezett a hír, hogy GMO kutatásokért ítélték oda a Világélelmezési díjat.
„Egy belga tudós és két, az Egyesült Államokban tevékenykedő kutató nyerte az idei Világélelmezési Díjat, a genetikailag módosított növények előállításában elért sikereik elismeréseként. Ez az első alkalom, hogy a World Food Prize elnevezésű elismerést, amelyet gyakran egy mezőgazdasági Nobel-díjjal felérő díjként emlegetnek, genetikailag módosított (GMO) növények előállítói kapták.”
A belga kutató reményét fejezte ki, hogy az agrár Nobel-díj odaítélése a biotechnológiának elősegíti az Egyesült Államokban már széles körben termelt növények európai elfogadását is.
Hirdetés
A világon tavaly 170 millió hektáron termesztettek génmódosított növényeket – emlékeztet indoklásában a díjat odaítélő bizottság.”
Úgy tűnik a világ teljesen megosztott a kérdésben, és nekünk is támadnak kétségeink a technológia hasznosításával kapcsolatosan, ezért megpróbáltuk összegyűjteni mi szól ellene és mi mellette?
Mi is az GMO?
Genetikailag módosított élőlény, amelynek genomját (génállományát) mesterségesen, molekuláris genetikai eszközökkel hozták létre. A transzgenikus élőlények esetében más fajból származó géneket ültetnek be a GMO-ba, tehát olyan génkombinációt hordozó lényt hoznak létre, amely a természetben gyakorlatilag nem jöhet létre.
Miért jó?
- a gyomirtás totális gyomirtószerekkel könnyen megoldható;
- a gyomirtás a más gyomirtókkal szemben rezisztens gyomokkal szemben is hatékony;
- vetésforgó nélkül, monokultúrában is termeszthető;
- a vetőmag és a hozzávaló gyomirtó egy csomagban kapható;
- moly- vagy bogár-kártétel esetén, vegyszerezés nélkül többlettermés nyerhető;
- megtakaríthatók a permetezési és vegyszer-költségek.
Miért nem jó?
- kialakulnak a totális gyomirtókkal szemben rezisztens gyomnövény-változatok;
- kialakulnak a kukorica Bt toxinjaival szemben rezisztens moly- és bogár-változatok;
- a szél által terjesztett pollen (virágpor) a szomszédos, hagyományos állományokban is termékenyít, ez a hagyományos fajták termelőinek és különösen a biotermesztőknek gazdasági kárt okoz (az ő termékeiket is GM-tartalmúnak kell megjelölni);
- hiányoznak a tapasztalatok a totális herbicidek talajra és élővizekre gyakorolt hatásairól;
- a Bt toxint a növény minden sejtje termeli, mennyisége kb. 1500-2000-szerese lehet a hasonló permetezőszer engedélyezett dózisának és ez élelmiszerbiztonsági aggályokat vet fel;
- a talajba szántott növényi részekben lévő toxin lassabban bomlik el, mint a hasonló permetezőszer toxinja;
Nálunk miért nem?
- a GM fajták termesztésének esetleges engedélyezése a hazai növénynemesítők és a hazai vetőmagtermesztés verseny hátrányát eredményezhetné
- jelenleg Magyarországon GMO-mentes termékekre van piaci igény, a hazai agrárexport vásárlói pedig értékelik Magyarország „GMO-mentes” státuszát
- Nem tisztázottak teljes körűen a technológia hatásmechanizmusai
Milyen egyéb hatásai lehetnek?
Dr. William Davis amerikai kardiológus szerint: "Az új, genetikailag módosított búza tartalmaz egy új fehérjét, a gliadin. Ez a gliadin kötődik az opiát receptorokhoz az agyunkban, és ez a legtöbb ember étvágyát serkenti, amiért ők 440 kalóriával többet fogyasztanak naponta. " Davis azt állítja, a klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy ez történik emberek sokaságánál. Ő azt javasolja, hogy teljesen kerüljük az ilyen búzát.
Mi lehet a jövő?
A spanyol és amerikai kereskedelmi tisztviselők az európai GMO- ellenállás megtörésén fáradoznak. Spanyolország egyike annak a néhány európai államnak, amely génmódosított növényeket – elsősorban kukoricát termel. 2010-ben az unióban előállított génmódosított tengeri (Bt kukorica) nyolcvan százalékát Spanyolországban termelték.
A szegény ázsiai országok többségében nagy a kísértés, hogy génmódosított technológia segítségével enyhítsenek az élelmiszerhiányon. Három éve India és Kína termőterületének már három százalékán termesztettek génmódosított növényeket, amelyek több mint kilencven százaléka egyelőre továbbra is hat észak- és dél-amerikai országból származik, nyolcvan százalékát az Egyesült Államokban, Argentínában és Brazíliában állítják elő.
Nyilván nagy kérdést vet fel a növekvő populáció és a föld teherbíró képessége is. Az éhezés és ellátás problémája kérdéseket vet fel, amelyre a politika és a tudomány is folyamatosan keresi a választ.
Ahhoz, hogy a GMO legyen a megoldás:
- Nagyon biztos eredmények kellenek a kutatásban, hogy az olyan, lassan kialakuló degenerációs folyamatok kiszűrhetőek legyenek, amelyek csak több nemzedékre vetítve fejtik ki hatásukat.
- Nagyon fontos, hogy a termelők és a társadalom is elfogadja az eredményeket és bevezetni csak akkor szabad, ha a veszélyeket ki lehet zárni.
Forrás: Wikipédia, Sygenta, MTI, CNN
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés