Már javában érik a paradicsom, köszönhetően az elmúlt héten tapasztalt hőségnek. Sokan ilyenkor már hátradőlnek és elkönyvelik, jó évet zártak. Ám még ilyenkor is leselkednek veszélyek, melyek tönkretehetik az érő félben lévő termést.

Nem egy, nem kettő, hanem 3-4-féle gombabetegség is veszélyeztetheti a paradicsomot a nyári időszakban. Persze, akik szellősen, a töveket egymástól távol ültették el májusban, azok most könnyebb helyzetben vannak, ugyanis így azok nem tudnak befülledni, ezt pedig a gombák nem szeretik.

Érdekes, de a társnövények mibenléte sem indiferens. Tapasztalatok és vizsgálatok szerint ugyanis, azok a paradicsomtövek, amelyek közelében nem él kapor, őszibarack, édeskömény, padlizsán és krumpli, sokkal jobb kondícióban vannak az érési időszakban.

Aki májusban előrelátóan ültette el a paradicsom-töveket, most nem kell féljen a veszélyes gombáktól
 

A vetésforgó alkalmazása is segíthet a gombák elleni harcban, egyes gombafajok ugyanis a talajban élnek. Így ha minden évben ugyanoda kerül a paradicsom, a fertőzések is folyamatosak lesznek.

Ha a fent leírtak közül semmit sem alkalmaztunk, itt az ideje utólag rendbe szedni a rossz bőrben lévő növényeket. A beteg részeket távolítsuk el a tőről és lehetőség szerint égessük el azokat. Még most is érdemes mulcsolni a növények alját, ugyanis így nehezebben jut fel a gomba a talajról a tövekre. A túlságosan elbokrosodott paradicsomokat metsszük meg, kacsoljuk le. A dús növények ugyanis, könnyebben párásodnak, ami pedig a gombák terjedésének – és a vándorpoloskáknak is – kedvez.

Locsoláskor csak a növények tövét öntözzük, a leveleket ne érje víz. A kertben termő csalánból készíthetünk permetszert, amivel sikeresen fel lehet venni a harcot a gombás betegségek ellen is és még veszélyes vegyszert sem kell alkalmaznunk.

Persze, aki nagyobb mennyiségben termel, a fent leírt bio-háztáji praktikákat nem feltétlenül alkalmazhatja, nyúlhat kémiai szerekhez is. A Bordói-lé alkalmazható a kemikáliákat nem kedvelők kertjében is, ugyanis csak rezet tartalmaz. Emellett a Polyversum nevű, bio kertészetekben is alkalmazható szer is segítségünkre lehet, amely képes a paradicsomra veszélyes gombákat lebontani.

Látható tehát, hogy elsősorban megelőzéssel lehet megvédeni a paradicsomot a veszélyes betegségektől, de ha minden kötél szakad, az emberi egészségre veszélytelen szerekkel is permetezhetjük növényeinket.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás