Idén elmarad a kukorica termésmennyisége a tavalyi rekordtól, de jövőre termésnövekedésre lehet számítani a magyar kukoricapiacon. Ám a növekedést a gombatoxinok terjedése gátolhatja.

Az ágazat idei teljesítménye messze elmaradt a tavalyi rekordtól, ugyanakkor a kukoricapiacon jelentős termésnövekedésre számítanak a szakértők.

A gombatoxinok a raktárakban tovább veszélyeztetik a kukoricát - Fotó: Pixabay, U. Leone

Ennek a gombatoxinok fertőzés terjedése szabhat gátat, de odafigyeléssel és folyamatos ellenőrzéssel elkerülhető, hogy az elraktározott kukorica megfertőződjön. A fajtanemesítésben pedig a hatékonyság javítása lehet a kulcs - derült ki a 2017-es siófoki Agrárszektor Konferencián.

Idén tíz helyen volt posztregisztrációs kukoricavizsgálat az országban. A posztregisztrációs fajtakísérletek célja, hogy a termesztett fajták értékeit objektív kísérletekkel lehessen összevetni – mondta Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség és Terméktanács ügyvezető igazgatója.

Ugyanakkor 20-ra csökkent a posztregisztrációs kísérletben vizsgált kukoricák fajtaszáma, ez a 2016-os 29-hez, és a 2007-es 45-höz képest jelentős visszaesésnek minősül. Egyre nagyobb igény van a termesztők körében a FAO 500-as éréscsoportjára is, miközben a vetőmagpiac gerincét a FAO 300-as és a FAO 400-as kukoricafajták jelentik – hangzott el.

Az idei év szélsőséges időjárása miatt lényeges különbségek voltak a régiók között a posztregisztrációs fajtakísérletekben is. A szakember szerint a fejlesztési lehetőségekre kellene helyezni a hangsúlyt. Továbbá más módszereket és statisztikai elemzéseket is figyelembe lehetne venni a vizsgálatok során, illetve az úgynevezett becsűrendszer bevezetése is hasznos volna.

Gombatoxinok hozhatnak veszélyt a tavasszal

Párkányi Gábor, az SGS Hungária Kft. üzletág-vezetője arról beszélt, hogy az idei év időjárása szerencsére nem kedvezett a fuzárium gombáknak a kukoricában, de az aspergillus fajoknak igen. Az aflatoxin jelenlétét már augusztusban kimutatták, azt viszont akkor még nem lehetett tudni, milyen mértékben jelenik majd meg a raktárakban. A déli országrészben találtak először fertőzést, de később több különböző régióban is felbukkant. Közel 1000 db mintát vizsgáltak meg, és több mint 15 százalék volt fertőzött.

Elmondta, hogy a gombák a tárolás során tovább élnek. Ezért ezek az aflatoxin értékek, amelyek most jellemzőek, tavaszra még magasabbak lehetnek, ha a gazdák nem figyelnek oda a kukorica szakszerű raktározására.

A legnagyobb problémát a túlságosan heterogén minták okozzák. Párkányi Gábor szerint a toxinszint valószínűleg az elkövetkező időben nem fog mérséklődni.

A tavalyi rekordmennyiségű kukoricához képest az idei év átlagos volt Magyarországon – mondta Berkes Gábor, a Cargill Magyarország Zrt. elnök-vezérigazgatója. A legnagyobb problémát a magyar kukoricapiacon szerinte is a Dél-Magyarországról indult aflatoxin fertőzés jelenti. Azonban a szezon elején sokkal nagyobb volt a pánik a toxinnal kapcsolatban, mint amilyen a jelenlegi helyzet - mondta.

Mással pótolják a gazdák a kieső kukoricát

A legtöbb gazdálkodó más termékekkel igyekszik pótolni a kieső kukoricamennyiséget. Jelenleg ugyanis majdnem a világ legdrágább kukoricája, amivel Magyarország kereskedik. Az aktuális hazai árszintek sajnos nem tükrözik a világpiacot. Magyarország a legtöbb kukoricát Olaszországba exportálja, idén azonban sok ukrán és bolgár kukorica is érkezett oda, ami kiszorította a magyar kukoricát az ottani piacról.

Amennyiben többet szeretne tudni a kukoricáról, ajánljuk magunkat: december 14-én Kaposváron, január 18-án pedig Debrecenben rendezzük meg a Magro.hu kukorica és búza konferenciáját, ahol megismerheti a legújabb technológiákat és szakértők előadásából tudhatja meg, mivel javíthat a gazdálkodásán, a kereskedésén, és a növényvédelmén.

Jelentkezzen a rendezvényre, és legyen sikeresebb gazdálkodó az új ismeretek birtokában!

Magro.hu kukorica és búza konferencia jelentkezés

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás