Ugyan még tombol a nyár, de lassan közeleg a gombaszezon. Évről-évre többször is elhangoznak a gombaszedés szabályai, de a környezettudatosságról kevés szó esik, pedig erre is figyelmet kell fordítani.

Eljön az ősz, sok a csapadék, még kellemes meleg az idő… ez a gombázók legkedveltebb időszaka. Egy-egy komoly esőzés után az erdők tálcán kínálják a finomabbnál finomabb gombákat, ilyenkor akár több ezer ember is megindulhat egyszerre hazánk erdeibe az ízletes gombák után kutatva.

Sokakban azonban fel sem merül az, hogy a gombák nem feltétlenül azért nőnek, hogy az emberek megegyék azokat. Sok ezer féle gombafaj él Magyarországon és mindegyiknek megvan a maga feladata az erdei ökoszisztéma fenntartásában. Gondolhatunk itt például a gyűrűs tinóru gombára, amely a vörösfenyővel él szimbiotikus kapcsolatban, vagy a sárga rókagombára, amely a tölgyekkel alkot hasonló kapcsolatot.

Egy-egy gombászással eltöltött nap alkalmával a természetjárók letérnek a kijelölt utakról, ezzel akár védett élőhelyekben is kárt tehetnek, de ami biztos, hogy hatalmas terhelést jelentenek az erdőkre nézve.

Jöjjön néhány tanács, melyeket ha megfogadnak a gombaszedők, a környezetük károsítása nélkül hódolhatnak szenvedélyüknek:

  • Csak az ehető gombafajokat szedjük le, a számunkra mérgező gombákat hagyjuk békén, ne háborgassuk őket. Attól, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlanok, az erdei ökoszisztéma fontos alapkövei lehetnek.
  • Jóformán ingyen adja nekünk az erdő a gombákat. Cserébe bánjunk a környezettel tisztelettel.
  • Ha védett területen gombászunk, ne térjünk le a kijelölt utakról, azok mentén is sok gombafaj szedhető.
  • A gombák sem állnak rendelkezésre végtelen mennyiségben számunkra, így ne felejtsük el: naponta fejenként maximum 2 kilogramm gomba szedhető!
  • Fokozottan védett területeken tilos letérni az erdei utakról, továbbá bármiféle erdei termék gyűjtése szigorúan tilos!
  • Csak jól szellőző eszközbe (például egy kosárba) gyűjtsük a gombát. Nem jól szellőző edénybe, vagy zacskóba történő szedés komoly kockázattal jár, az így gyűjtött gomba ugyanis könnyen megnyomódik, ettől gyorsul az anyagcseréje, gyorsabban romlik, így gyomorrontást is kaphatunk.
  • A leszedett gombát mielőbb vizsgáltassuk be szakértővel, csak ezt követően fogyasszuk el!

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás