Egész Európában jó termés várható, ami a korábbi termelői árakat jelentősen csökkentheti. Ez igaz mind az ipari, mind az étkezési alma piacára. Ez viszont nem jelent túl sok jót a hazai termesztőknek, akik a korábbi évekhez képest 150-200 ezer tonnával nagyobb termésre számíthatnak ősszel. Cselekvési programot dolgozott ki  a magyar ágazati terméktanács - olvasható a szabadfold.hu cikkében.

A magyar agrárkamara és a hazai Zöldség-gyümölcs Terméktanács és Szakmaközi Szervezet, a FruitVeb közösen tekintették át a kialakult helyzetet. A lényeg: a szokásosnál 150-200 ezer tonnával több, összesen 780 ezer tonna termés várható, ebből vagy félmillió csak Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A hazai piacon alig adható el több, igazából csak az orosz piacon lehetne a felesleg egy részét elhelyezni, de ahhoz meg kellene dolgozni az ottani kereskedőket.

Ha nem sikerül a túltermelési válságot időben kezelni, sok termelő fel sem szedi idén az almáját

A 780 ezer tonnás termésből – ennek 30 százaléka étkezési, 70 százaléka csak ipari minőségű - alig 250 ezer tonnát lehet tárolni hosszabb távon, a gyermekétkeztetésben évek óta futó iskolagyümölcs program is csak csekély mennyiséget vesz fel. Marad a feldolgozás, de a baj az, hogy már most nyomott az almasűrítmény, az almalé ára és ez csak csökkenni fog, mert egész Európában nagy a termés. Mit lehetne tenni?

A FruitVeb szerint:

  • Haladéktalanul fel kell mérni az almafeldolgozás megyei szintű lehetőségeit, annak érdekében, hogy minél nagyobb esetleges támogatott feldolgozásra nyíljon lehetőség (a felmérés alapján csak korlátozott lehetőségek látszanak, elsősorban a sűrítmény-, a lé- és pálinkagyártás területén). A legnagyobb felvevő kapacitású sűrítmény gyártást a magas hazai és nemzetközi készletek nehezítik.
  • A minél nagyobb étkezési almatermés megfelelő tárolása és a tárolási kapacitás teljes kihasználása érdekében kiemelten szükséges támogatni a tárolás költségeit, annak reményében, hogy azt egy későbbi időpontban (március, április) piacra lehessen juttatni. Az elméleti tárolási kapacitás Magyarországon 250 ezer tonna.
  • Az idei almatermés levezetése érdekében – az dinnyéhez hasonlóan - célzott belföldi és exportmarketing programot szükséges elindítani szeptember hónaptól folyamatosan. A hazai program elsősorban a friss alma értékesítést célozná meg egészen az év végéig, az export marketingprogramot pedig már szeptember hónapban a WorldFood Moscow-on és a hozzá kapcsolódó Fruit and Vegetable Business of Russia Conference-en szükséges elindítani, a későbbi sikeres értékesítés érdekében.
  • Fontos célpiacként kell megjelölnünk az orosz piacot, ahová legalább 50-100 ezer tonna étkezési almát szükséges értékesítenünk, állami szerepvállalással működő kereskedőház keretében.
  • Nagyságrendileg ugyan nem számottevő, de az iskolagyümölcs program keretében lehetőség lenne 1-8 osztályra kiterjeszteni a jogosultak körét, amit elsősorban almával tudnának a beszállítók teljesíteni.
  • Az európai várható nagy termés és az ehhez kapcsolódó importnyomás elkerülése érdekében fokozottan szükséges ellenőrizni a bejövő almatételeket, különösen fontos ez a Lengyelországból érkező tételekre.
  • Az almatermesztés korszerűsítésének érdekében haladéktalanul el kell készíteni az almatermelésünk versenystratégiáját, melyet kiemelten kell a 2020-ig terjedő fejlesztési támogatásoknál figyelembe venni.
  • Javaslatként hangzott még el, hogy a zöldség-gyümölcs termelői szervezeteken keresztül lehetőség van be nem takarítási támogatásra, azonban ezt a résztvevők többsége annak negatív termelői fogadtatása és nehéz ellenőrizhetősége miatt teljes körűen nem javasolta.
  • A várható európai almapiaci nehézségek miatt szükséges jelezni a COPA-n keresztül, hogy ez a probléma az egész Európai Uniót érinti, és ennek megfelelően kell kezelni az évet.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás