Idén is nagy probléma a koronavírus járvány terjedése, mely most az emberek között pusztít, és tízezrek halálát okozta már világszerte. Bár előzményeit 2003-ból és 2012-ből – a SARS-t és a MERS-t- már sokan ismerhetik, van, amiről nem hallhattunk túl sokat a médiából. Ez pedig a koronavírus egyik változata, amely hasonlóképp gyorsan terjed, mint a jelenleg ismert vírus, csak nem emberek között. Többször is felütötte fejét Amerikában, ahol 8 millió áldozatot követelt és az állatokat vette célba, mégpedig a sertéseket.

2013-ban az Amerikai Egyesült Államokban pusztított a koronavírus egy fajtája, amelyet PEDv-nek neveztek el a kutatók. Ebben az évben szedte legtöbb áldozatát, amikor is 32 államba jutott el, és az amerikai sertés populáció 10%-át érintette. A járvány erős hasmenést okozott az egyedeknél, amely kiszáradást eredményezett, és elsősorban a fiatal állatokat támadta. Így az újszülött malacok közül, amely megfertőződött, szinte egy sem élte túl vírust.

A vírus a fiatal egyedekre nagyobb veszélyt jelentett. (Fotó: Pixabay, MabelAmber)

A betegség már 1970-ben ismert volt brit állatorvosok által, amikor is a sertésfarmokon olyan vírus kezdte el tizedelni az állományt, amelyre addig nem volt példa. A tünetek alapján egy ismert betegségként sem tudták azonosítani, ekkor még enyhe lefolyású volt, és miután kiderült, hogy emberekre nem terjed, az orvostudomány nem fektetett sok időt a kórokozó megismerésébe.

A vírus később Ázsiában is felbukkant, azon belül is Dél-Koreában, Kínában, Thaiföldön és a Fülöp-szigeteken, ahol nem volt számottevő a pusztítás. Viszont 2010-ben Kínában megjelentek a vírus erősebb, agresszívabb mutációi, amelyek közül egy okozta 3 évvel később az Amerikában magas szinten elterjedt járványt - a G2b AH2012.

2013-ban elsőként tavasszal Ohio, Indiana és Iowa állambeli farmokon jegyezték fel a vírus jelenlétét. Az azonosítása zökkenőmentes volt és gyors, hiszen akkorra már volt évtizedes tapasztalat a kórokozóval. Viszont hiába volt ismert, ugyanis megállítani a terjedését nem tudták vakcina és ellenanyag hiányában. Mivel a korábban ismert törzsek nem okoztak akkora kárt, ezért az orvostudomány nem fektetett időt a gyógymód kifejlesztésére. És tekintve, hogy korábban ismeretlen volt az ország területén ez a vírus, így a természetes immunitás sem volt lehetőség a leküzdésére.

A felerősödött vírus az állat gyomrában és bélrendszerében okozott károkat, és súlyos hasmenést, amelynek következménye az extrém kiszáradás volt. Ez pár nap leforgása alatt végzett az állattal. Általában a fiatal állatokra volt veszélyes, a felnőtt egyedeknél nem volt annyira súlyos a PEDv fertőzése. Viszont tüneteit tekintve a székleten keresztül gyorsan képes volt lefertőzni egy egész sertésfarmot, amelyek bár zártak, így is megvolt a lehetőség a továbbterjedésre. Például az emberek ruháin, cipőin, a szállítóeszközök platóin akadálytalanul tudott terjedni a vírus más farmokra, illetve vágóhidakra, amely további szabad utat biztosított a fertőzés számára.

És mivel nem volt ellenszere a vírusnak, ezért az állattartók a tőlük telhető intézkedésekkel próbálták védeni állományukat. Rendszeres teszteket végeztek, továbbá folyamatosan fertőtlenítették a farmokat és az állatokkal érintkező felületeket, a beteg állatokat elkülönítették az állománytól. A farmokra csak védőöltözetben lehetett bemenni, a szállítóeszközöket, és mindent, amely az állatok közelébe kerülhetett rendszeresen sterilizálták. Mindeközben a sertéshús ára az egyedszám megtizedelődése miatt jelentős mértékben emelkedett az államok területén.

Az amerikaiak ebből a példából tanulva napjainkban bármilyen fertőzést vélnek felfedezni a farmokon, azonnal karantén alá vonják azt a további fertőzések elkerülése érdekében.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás