Ha azt gondolta, hogy az állami földárverések miatt drágább lett a magyar föld, nézze meg az európai árakat! Uniós szinten hazánk még így is a mezőny hátsó részébe tartozik a termőföldárak tekintetében. A legolcsóbban Romániában, Észtországban, Horvátországban és Lettországban lehet földhöz jutni, de vajon hol kell a legmélyebben zsebbe nyúlnia a gazdáknak, ha vennének egy hektár termőföldet? A cikkünkből kiderül. Az Eurostat nyilvántartása szerint az átlagot számolva Hollandiában a legdrágább a föld. Ez a kis ország hatalmas mezőgazdasági teljesítményét és földhiányát nézve nem is csoda. 2016-ban 63 ezer eurót (19,5 millió forintot) kellett kifizetnie egyetlen hektárért annak, aki Hollandiában akart szántóföldhöz jutni. A legmagasabb árat mégis egy olasz régióban érte el ez az alapvető termelőeszköz: Liguria tartományban átlagosan 108 ezer eurót (33,5 millió forintot) ért egyetlen hektárnyi terület. Az európai termőföldek árainak összehasonlítását az Agrárszektor írta meg.  
Átlagosan a Holland termőföldárak a legdrágábbak Európában az Eurostat nyilvántartása alapján - Románia pedig a legolcsóbb
A leggazdaságosabban Romániában lehet szántóhoz jutni, 2016-ban átlagosan mindössze 1958 eurót (607 ezer forintot) ért egy hektár. Regionális szinten viszont akadt ennél olcsóbb térség is: Bulgária Yugozapaden nevű térségében már 1165 euró (361 ezer forint) ellenében lehetett megvenni a termőföldet. A rendelkezésre álló adatok szerint a legnagyobb földdrágulást 2011. és 2016. között Csehországban (az árak triplázódása), Litvániában, Észtországban, Lettországban és Magyarországon (az árak duplázódása) észlelték. Ez a gyors folyamat nálunk az állami földárveréseknek volt köszönhető. Tavaly itt írtunk arról, hogy felverte az árakat a földárverés, kattintson és olvassa el korábbi anyagunkat!
A termőföldárak mellett a bérleti díjak is hasonló irányzatot követnek
A földbérleti díjakban is hasonló folyamatokat lehet látni. Hollandiában az éves díj átlagosan 791 euróra (245 ezer forintra) nőtt hektáronként, ezen belül is Flevoland tartományban a legmagasabb egész Európában (1536 euró/ha/év, azaz 476 ezer forint). A legolcsóbban pedig Lettországban lehet egy hektárt bérelni, éves szinten mindössze 46 euróért (14 ezer forintért). De akadnak az unióban ennél olcsóbb régiók is: a földművelésre kevésbé alkalmas Svédország két körzetében is megelégszenek egy 28 eurós (8700 forintos) éves bérleti díjjal a tulajdonosok.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás