Ha azt gondolta, hogy az állami földárverések miatt drágább lett a magyar föld, nézze meg az európai árakat! Uniós szinten hazánk még így is a mezőny hátsó részébe tartozik a termőföldárak tekintetében. A legolcsóbban Romániában, Észtországban, Horvátországban és Lettországban lehet földhöz jutni, de vajon hol kell a legmélyebben zsebbe nyúlnia a gazdáknak, ha vennének egy hektár termőföldet? A cikkünkből kiderül. Az Eurostat nyilvántartása szerint az átlagot számolva Hollandiában a legdrágább a föld. Ez a kis ország hatalmas mezőgazdasági teljesítményét és földhiányát nézve nem is csoda. 2016-ban 63 ezer eurót (19,5 millió forintot) kellett kifizetnie egyetlen hektárért annak, aki Hollandiában akart szántóföldhöz jutni. A legmagasabb árat mégis egy olasz régióban érte el ez az alapvető termelőeszköz: Liguria tartományban átlagosan 108 ezer eurót (33,5 millió forintot) ért egyetlen hektárnyi terület. Az európai termőföldek árainak összehasonlítását az Agrárszektor írta meg.  
Átlagosan a Holland termőföldárak a legdrágábbak Európában az Eurostat nyilvántartása alapján - Románia pedig a legolcsóbb
A leggazdaságosabban Romániában lehet szántóhoz jutni, 2016-ban átlagosan mindössze 1958 eurót (607 ezer forintot) ért egy hektár. Regionális szinten viszont akadt ennél olcsóbb térség is: Bulgária Yugozapaden nevű térségében már 1165 euró (361 ezer forint) ellenében lehetett megvenni a termőföldet. A rendelkezésre álló adatok szerint a legnagyobb földdrágulást 2011. és 2016. között Csehországban (az árak triplázódása), Litvániában, Észtországban, Lettországban és Magyarországon (az árak duplázódása) észlelték. Ez a gyors folyamat nálunk az állami földárveréseknek volt köszönhető. Tavaly itt írtunk arról, hogy felverte az árakat a földárverés, kattintson és olvassa el korábbi anyagunkat!
A termőföldárak mellett a bérleti díjak is hasonló irányzatot követnek
A földbérleti díjakban is hasonló folyamatokat lehet látni. Hollandiában az éves díj átlagosan 791 euróra (245 ezer forintra) nőtt hektáronként, ezen belül is Flevoland tartományban a legmagasabb egész Európában (1536 euró/ha/év, azaz 476 ezer forint). A legolcsóbban pedig Lettországban lehet egy hektárt bérelni, éves szinten mindössze 46 euróért (14 ezer forintért). De akadnak az unióban ennél olcsóbb régiók is: a földművelésre kevésbé alkalmas Svédország két körzetében is megelégszenek egy 28 eurós (8700 forintos) éves bérleti díjjal a tulajdonosok.

Megosztás

További híreink

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás