Ha meleg a tél, szegény lesz a gazda... így tartja egy régi német közmondás. A hónap eddigi rekordhőmérséklete Európa-szerte segít elkerülni az energiahiányt, de negatív hatással van a gazdák számára és az élelmiszerárakra.

Lengyelország egyes részein közel 20 °C, Spanyolországban pedig több mint 25 fok volt, hét európai országban minden idők legmagasabb januári hőmérsékletét regisztrálták újév napján. Mindez Európa számos részén aggasztja a gazdákat. Ha nincs hó, a vidék szenved - írja a Politico.

Fotó: Pixabay

Az enyhe hőmérséklet mérsékelte az energiaárakat, ami jó hír azoknak a fogyasztóknak, akiket Oroszország ukrajnai inváziója óta sújtottak a megugró költségek, és az erre válaszul bevezetett uniós szankciók, amelyek pusztítást végeztek a régió energiapiacán. 

A meleg tél azonban visszafoghatja a terméshozamot egy olyan időszakban, amikor a gazdálkodók már egyébként is műtrágyahiánnyal küszködnek – ez a háború újabb csapása –, és még nem heverték ki a tavaly nyári szárazságot. Ez nyomást gyakorol a régió emelkedő élelmiszeráraira, amelyek rekordmagasságon maradtak, még akkor is, amikor a teljes infláció enyhült. 

Egy friss kutatás szerint, amikor a hőmérséklet túl magasra emelkedik, az élelmiszerárak következnek.

A német Sachsen-Anhalt tartományban, ahol Carl-Philipp Bartmer gazdálkodik, decemberben két hét leforgása alatt mínusz 20 fokról plusz 17 fokra emelkedett a hőmérséklet. Soha nem tapasztalt még ehhez hasonló, örült kölönbséget. Bartmer attól tart, hogy a hőmérséklet ingadozása korai csírázásra bírja majd az őszi búzát és az árpát, de a probléma az, hogy a tél még nem ért véget. Az előrejelzések szerint a jövő héten Európa északnyugati részén a hőmérséklet a szezonális átlag alá süllyed. Amikor ez megtörténik, attól tart, hogy a 3000 hektáros földjén elvetett őszi árpa és búza akár 70 százalékát is elveszítheti. „Gazdalóként nem tehet semmilyen intézkedést a károk csökkentésére, csak abban reménykedhet, hogy a növények elég erősek.

A gyümölcsök, mint az alma, a körte, a szilva, a sárgabarack, a cseresznye és a szőlő szintén különösen érzékenyek a fagykárokra. 

Míg a meleg időszak miatt a gazdák rettegnek a következő fagytól, a hó teljes hiánya is problémákat okozhat. A melegebb és kiszámíthatatlanabb időjárás új kártevőket és ugyanazon kártevők újabb ciklusait hozza magával. Ez csökkenti a hozamokat és növeli a gazdálkodók költségeit. 

A legnagyobb probléma azonban a szakértők szerint az, hogy az európai mezőgazdasági területek nagy része a hóolvadással feltöltött vízforrásokra támaszkodik.

A hó nagyon jó a talaj öntözésére, mert beborítja a talajt és apránként olvad, így a víz lassan, hosszú időn keresztül szívódik fel. Ezzel szemben a heves esőzések gyakran lefolynak a felszínről – különösen, ha a cseppek száraz földre esnek, amely kevésbé képes felszívni a vizet. A tavalyi téli hóhiány miatt kiszáradt az ország legnagyobb folyója, a Pó, amely Olaszország mezőgazdasági központján halad keresztül. Az ezt követő nyár nehezítette a problémát, mivel az Adriai-tenger visszafolyt a Pó alsó folyásába, és megtöltötte az öntözőcsatornákat sós vízzel, amely károsítja a növényeket és a talajt.

Európa-szerte 2022 volt az eddigi második legmelegebb év. Sok helyen a legszárazabb is. Olaszországban 30 százalékkal kevesebb eső és hó esett, mint a 1991 óta mért sokéves átlag. 

Most, hogy az ország szántói szárazak maradtak az európai nyári aszály miatt, és a nagy tavak, például a Garda és a Comói tavak vízszintje több mint felére csökkent, az olasz mezőgazdaságnak hóra van szüksége. 

Az év utolsó hónapjainak esőzése némi reményt adott. A magas téli hőmérséklet azonban visszalépést jelenthet, mivel a hó hiánya a következő szezon vízellátását korlátozhatja.

A csökkenő hozamok és a gazdaságok növekvő költségeinek kombinációja viszont magasabb árakat jelent a fogyasztók számára. És ha az élelmiszerárakat emelik, az nagy valószínűséggel tovább erősíti az inflációt. Egy kutatás szerint, amikor Európában a hőmérséklet egy bizonyos pont fölé megy, a vállalkozások általában szenvednek a termelékenység és az eladások csökkenése miatt. Az élelmiszerárakra nehezedő nyomást a klímaváltozás okozta bizonytalanság okozza, hiszen Európa nemcsak melegszik, hanem időjárási mintái is kiszámíthatatlanabbak. Ezzel szembesülve a gazdálkodók és az élelmiszer-ellátási lánc más cégei készpénztartalékot akarnak felhalmozni, hogy fedezzék a megnövekedett kockázatot.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás