A precíziós gazdálkodás egyre jobban kezd teret nyerni itthon is. Van azonban egy gátja, méghozzá az anyagiak. Nem olcsó mulatság ugyanis a megfelelő szenzorok beszerzése és telepítése. Ám létezik olyan ingyenes megoldás is, amellyel a növénytermesztők részben ki tudják váltani a drága szoftver- és hardverigényt.

A növénytermesztőknek rendkívül hasznos, ha meg tudják figyelni, hogy hogyan változik a termőföldjük egyik évről a másikra. A táblán belüli különbségeket többféle módon is nyomon követhetik. Egyik módszer lehet a minél gyakoribb kézi mintavételezés. Ennek hátránya, hogy nem szolgáltat elegendő információt és komoly időbeni ráfordítást is igényel.

Rendelkezésre állnak már különböző szenzorok is, amelyek hozamot mérnek, vagy talaj tulajdonságokat vizsgálnak az adott táblában. Ezek a felszerelések megbízható, megfelelő adatot adnak, viszont rendkívül komoly beruházási költséggel járnak.

A Google ingyenes alkalmazásával is sok dolgot figyelhet meg a gondos gazda a saját földterületéről
 

A precíziós gazdálkodás segítségére léteznek már alkalmazások is – persze fizetősek – amelyek meglévő műholdképek alapján állapítják meg az adott területen lévő biomassza mennyiséget. Ilyen például a TalkingFields nevű német alkalmazás is.

Aki viszont nem tud, vagy éppen nem szeretne pénzt kiadni az információkért, megpróbálhatja a Google ingyenes alkalmazását, a Google Earth nevű programot használni. Természetesen ezzel nem kapunk olyan részletes leírást, mint például az előbb említett, TalkingFields nevű alkalmazással, de szerencsés esetben évekre visszamenőlegesen meg tudjuk nézni, hogyan változott az érintett táblánk.

Előnye, hogy minimális gyakorlattal is jól elemezhetőek a képek, hátránya viszont, hogy rossz értelmezés esetén több kárt csinálhatunk, mint hasznot. Döntse el hát mindenki maga, hogy él-e a kínálkozó lehetőséggel, de egy próbát mindenképpen megér. Ezzel is egy lépést tehetnek a gazdálkodók a precíziós gazdálkodás felé.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás