Görögdinnye-termesztésben még tényezők vagyunk Európában, de ...
Az EU vezető görögdinnye-termesztő tagországai Spanyolország, Görögország, Olaszország és Magyarország. Spanyolországban szakértők szerint 10 százalékkal csökkent a termés, a magszegény és a mini dinynye a meghatározó. A sárga- és a görögdinnye fogyasztásösztönzésére kampányt indítottak, amelyet elsősorban a közösségi médián keresztül hajtottak végre. Az Eurostat adatai szerint Spanyolország 2020 első öt hónapjában 1 százalékkal több, 192,9 ezer tonna görögdinnyét értékesített az unió belső piacán, mint az előző év azonos periódusában.
Görögország 2020 első fél évében 2 százalékkal kevesebb, 114,3 ezer tonna görögdinnyét értékesített az unió belső piacán, mint egy évvel korábban.
A közösség nettó importőr görögdinnyéből. Az unió évente 350-370 ezer tonna görögdinnyét importál a harmadik országokból. Az unió görögdinnye-kivitele a harmadik országok felé 160-170 ezer tonna körül alakult az előző években.
Hirdetés
A KSH adatai szerint Magyarországon 5 ezer hektár termőterületről 174,6 ezer tonna görögdinnyét takarítottak be 2019-ben, ami 4,2 ezer tonnával haladta meg az egy évvel korábbi mennyiséget. A szaktárca tájékoztatása szerint az idén a termőterület mintegy 20 százalékkal 4 ezer hektárra csökkent és 160 ezer tonna görögdinnye termett.
A görögdinnye volumenében az egyik legjelentősebb exportzöldségféle, külkereskedelmi egyenlege évek óta pozitív. A KSH adatai szerint Magyarország görögdinnyeimportja 8 százalékkal 13,2 ezer tonnára emelkedett 2020 első fél évében az előző esztendő azonos időszakához képest. A görögdinnye vezető beszállítója az előző évhez hasonlóan Görögország maradt, ahonnan 9 százalékkal több, 4,06 ezer tonna görögdinynye érkezett. Az importőrök sorában Olaszország került a második helyre 2,48 ezer tonnával (2019. január–június: 1,10 ezer tonna). Németországból 5 százalékkal több, 2,08 ezer tonna, Spanyolországból viszont 14 százalékkal kevesebb, 1,03 ezer tonna görögdinnyét szállítottak Magyarországra a megfigyelt időszakban.
Az export elsősorban júliusra és augusztusra koncentrálódik. Szakértők szerint az idei termés jó minőségű, amelynek hatvan százaléka exportra kerül, főként Szlovákiába, Csehországba és Lengyelországba.
A Budapesti Nagybani Piac kínálatában a hazai szezont megelőzően a 17. héttől a görögországi, valamint a marokkói és az olaszországi görögdinnye volt jelen a kínálatban. Idén a belföldi görögdinnye két héttel korábban, a 25. héten jelent meg a kínálatban (gömb alakúból a csíkos 300 forint/kilogramm áron). A görögdinnye ára 44 százalékkal 193 forint/kilogrammra emelkedett a 27–37. héten az előző év azonos időszakának átlagárához viszonyítva. A görögországi termék a 33. héten futott ki a kínálatból.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés