A málna egy közkedvelt bogyós gyümölcs, melyet régen kertekben, de manapság már nagyobb területeken is termesztenek. Gyümölcse finom, sokféle felhasználási módja ismert. Mint minden növénynek, a málnának is vannak kórokozói és kártevői, melyek ellen védekezni kell, ha megfelelő minőségű termésre vágyunk.

A málnavesszőket leggyakrabban a rozsda támadja meg. A málnarozsda megjelenése esetén a leveleken vöröses-sárgás foltok jelennek meg és az erősen fertőzött levelek gyorsan el is száradnak. A betegség nagyon egyszerűen megfékezhető: a fertőzött levelek eltávolításával és elégetésével. Amennyiben ezt nem tennénk meg a tünetek megjelenésekor, úgy ősszel gyűjtsük össze a lehullott leveleket és égessük is el őket.

A szürkerothadás is rendszeresen megjelenik a málnaültetvényeken. Ennek jele, hogy a levelek szélein, valamint a gyümölcsökön megjelenik egy szürke, vattaszerű réteg. Az érintett levelek elfonnyadnak, majd lassan elrothadnak. A betegség megállítása épp olyan könnyű, mint a rozsdabetegség esetén: a fertőzött gyümölcsöket és leveleket meg kell semmisíteni.

Ha azt tapasztaljuk, hogy a málnahajtások száradásnak indulnak, az egy gombabetegség tünete is lehet. A fő tünet, hogy július és augusztusban kékes színű foltok jelennek meg a vesszőkön, majd a fertőzött vesszők végei elszáradnak, levelei lehullnak. A fertőzés megjelenését követően a beteg vesszőket le kell vágni, el kell égetni és permetezni kell a málnaállományt.

Így néz ki a málna gubacsszúnyog károsítása
 

A kórokozók mellett a málna vesszőszúnyog is komoly károkat okozhat a málnában. A nőstény állatok a fiatal hajtások kérge alá helyezik tojásaikat. A tojásokból kikelő lárvák a kéreg alatti fás részeket szívogatják, ezzel barna, besüppedő foltok jelennek meg a növényen. Önmagában ez a kártétel nem okozna problémát, de a sérülések kiváló helyet biztosítanak a fertőzések növénybe történő bejutásához. Épp ezért védekezni kell a kártevő ellen, ennek legbiztosabb módja a Sherpa nevű szer használata lehet.

A málna gubacsszúnyog hasonlóan károsít, mint a fent említett málna vesszőszúnyog, de kevésbé veszélyes. A károsítás helyén 1-2 cm átmérőjű karfiolra hasonlító gubacs jelenik meg, melyek féloldalasan türemkednek ki a növény szárán. Védekezni ellene úgy tudunk, ha az őszi metszés során a beteg vesszőket és hajtásokat eltávolítjuk tőből, majd elégetjük azokat.

Fotó: anovenydoki.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás