Közel 50 résztvevőnek adott emelt szintű, a gyakorlatban is hasznosítható szakmai tudást az I. Országos NÖVÉNYSZEMLÉK szakmai továbbképzés-sorozat. A célokról, az eredményekről és a tapasztalatokról Daoda Zoltán, az AGRO.bio Hungary Kft. szakmai igazgatója, Szabó István, a Pro-Feed Kft. Növényegészség Üzletágának üzletág-fejlesztési igazgatója, valamint Dr. Varga Zsolt, a Valcum Agro Kft. szakmai vezetője adott interjút. A szemléket 6 helyszínen, 7 növénykultúrát érintve tartották meg. Ennek zárása volt a Fejér megyei Mezőfalván tartott szakmai bemutató.

Hogyan épült fel a programsorozat?

Daoda Zoltán: A szántóföldi NÖVÉNYSZEMLÉK és a megelőző szemlekörök közös célja az volt, hogy felfrissítsük azokat a szakmai, gyakorlati ismereteket, amikkel a mai termesztéstechnológiában fontos előnyöket és hatásokat érhetnek el a termelők. Ennek érdekében arra kértük a résztvevőket, hogy legalább BSc szintű agrármérnök képzettséggel érkezzenek a programokra, hogy egy nyelvet beszéljünk egymással. Természetesen minden tudásszintnek megfelelve tartunk eseményeket, ez most egy mélyebb szakmai ismeretekre alapozó sorozat volt. Fontos, hogy nem a termékeket reklámoztuk, hanem a hatásmechanizmust, a termőtalaj mikrobiológiai jellemzőit és változásait, a művelési anomáliákat, a feladatokat és a tüneteket mutattuk be az adott helyen és kultúrában. A szőlő, az őszi búza, a napraforgó, a szója, a kukorica, a cukorrépa és a cirok köré építettük fel a bemutatókat. A talajt a lazítás mélységében kiástuk és a jellemzőiket ismertetve javasoltunk megoldásokat, vagy szemléltettük a hibás munkaműveletek következményeit.

A NÖVÉNYSZEMLÉK sorozat Békés megyei, Kardoskúton tartott programja

A talaj mellett növényélettani és kórtani témában is megmutattuk, mire érdemes figyelni. Fontos, hogy a talaj, a növény és klíma közös rendszert alkot, ezért ezeket egységesen kell kezelni. Eljött a szemléletváltás ideje, amelyben a biológiai, a kémiai és a fizikai hatások összetett rendszerét vizsgálva kell gazdálkodni. A mért adatokra alapozott szolgáltatások és kezelések eredményességét a helyszíneken láthatták a gazdák. Rengeteg információ van a talpunk alatt, ezért fontos, hogy a termelők az adatok alapján döntsenek, így lehet arra számítani, hogy az elköltött pénzt okszerűen használják fel, amivel szakmai és nem támogatásorientált döntéseket hoznak. A cél, hogy hosszú távon fenntartható gazdálkodási rendszert létrehozva, az összefüggéseket és a folyamatokat megismerve fejlődhessenek a talaj, a növény és a kórokozók ismereteiben, valamint a gazdálkodás eredményességében.

A sorozat bodrogkeresztúri állomásán a szőlő volt a szakmai továbbképzés középpontjában

Mik voltak a szakmai programsorozat eredményei?

Szabó István: Az a cél, hogy gyakorlati tudást adjunk át, teljesült. A Pro-Feed részéről a növényélettan ismeretei, a növények működési folyamatai voltak a középpontban. A NÖVÉNYSZEMLÉK sorozattal és a megelőző 3 SZEMLEKÖRÖK-kel mintegy 250 magas szakmai tudású embert mozgattunk meg szerte Magyarországon. Fontos visszajelzés volt a NAK szaktanácsadóinak elismerése, valamint az inputanyag forgalmazó cégek szaktanácsadóinak és képviselőinek jelenléte. Igyekeztünk segíteni a tudomány és a gyakorlat közötti szakadék áthidalásában, egy olyan fórumot teremteni a határszemlékkel, ahol hiteles információkhoz juthatnak a termelők, márkák említése nélkül. Elismerésnek vesszük, hogy a versenytárs cégek szaktanácsadói is részt vettek a programokon azért, hogy talajbiológiát, stresszélettant, növényélettant és kórtant tanuljanak. Ez jó visszajelzés arra vonatkozóan, hogy az út, amin járunk, jó, mert fogadóképes keresletre és nyitott fülekre találtunk.

A NÖVÉNYSZEMLÉK karcagi állomása

Fontos kihangsúlyozni, hogy a biostimulátorokat addig nem lehet okszerűen használni, amíg nincsenek meg hozzá a megfelelő technikai alapok. Ebben is segítettük a jelenlévőket, hogy okszerű döntéseket hozhassanak. Az értékesítésnél akkor mérhetjük a rendezvények hatását, amikor a termelők a tudást elsajátítva jelentkeznek azzal: értik, hogyan működik a talaj, valamint a növény és szeretnék valamelyiket, vagy mindkettőt jobban működtetni azokkal az eszközökkel, amiket bemutattunk nekik. Ez nem csak a gazdának, a talajnak, a növénynek és nekünk hasznos, hanem megteremthetjük a teljes biostimulátor szegmens és -piac egészséges növekedésének alapjait. Ez a növekedés pedig újabb fejlesztéseket és rendezvényeket is jelent. Úgy látjuk, hogy a gyakorló szakembereket nagyon nehéz iskolapadba, előadótermekbe ültetni, ezért a saját közegükben, a saját területeiken igyekszünk átadni azt a tudást, amelyhez nem jutnak hozzá az egyetemeken.

Pókaszepetk határában az őszi búza táblában tanulhattak a résztvevők

Milyen jövőt terveznek a rendezvénysorozatnak?

Dr. Varga Zsolt: A NÖVÉNYSZEMLÉK összegzéseként elmondható, hogy a növény, a talaj és a klíma alkotta rendszer egyik legfontosabb része a kórokozók elleni védekezés. Az összefüggések ismertetésénél a növénykórtani és a kórélettani tudás átadása kulcskérdés, amit a jövőben szerteágazó módon lehet folytatni. Egy komolyabb háttértámogatással, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Növényvédő Mérnöki És Növényorvosi Kamara közreműködésével még szélesebb körhöz juthatunk el, ami a hazai termőföldek és növényállományok, ezáltal az egész magyar mezőgazdaság számára nagyon hasznos.

Hobol határában a szója volt a téma

A klimatikus viszonyok változása, a megfelelő agrotechnika, a szűk vetésforgó kérdésköre mind komoly kihívás, ami a növényvédelmet is meghatározza. Az aktuális veszélyforrásokról, a fenológiai stádiumokban épp soron következő feladatokról a jövőben is érdemes hasonlóan beszámolnunk. Ehhez a programban szabadföldi diagnosztikai szettet is bemutattunk, amivel a gyakorlati szakembereknek könnyebbé válik a kórokozók által okozott betegségek azonosítása. A sorozat alatt tapasztaltak alapján elmondható, hogy azok, akik a programra plusz információkért jöttek, megkapták azokat. A visszajelzések nagyon pozitívak voltak, és úgy látjuk, hogy a tartalmat tovább kell bővíteni, mert komoly igény van rá a hazai szakemberek részéről. Ebbe beletartozik további kultúrák és témakörök bemutatása is. A közös terveink szerint folytatjuk a sorozatot, amelyben tematikusan felépítve foglalkozunk a növényélettan, a talajtan, a növénykórtan, a rovartan és a herbológia ismereteivel. (x)

A szakmai együttműködésben részt vevő cégek logóira kattintva további fontos és hasznos információkat lehet megtudni:

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás